Renkli Kadınlar

Doğum günlerinin başrol oyuncusu Doğum günü pastaları…

Doğum günlerinin başrol oyuncusu Doğum günü pastaları…
Haberi paylaşın...

Antik Roma’dan beri doğum günlerinde pasta yendiğini biliyor muydunuz?

Bir doğum gününün en önemli sembolü kuşkusuz doğum günü pastası. Farklı şekilleri, büyüklükleri, renkleri, içerikleri olsa da her doğum gününde bir pasta vardır.

Doğum günü pastalarının kullanımı Antik Roma’da bile kullanılsa da o zamanlar bugünkü pastalardan farklı olarak yalnızca daire şeklinde bir kek olarak sunuluyordu. Almanya’da fırınların müşterilerin doğum günlerini kutlamak için tek katlı kekler üretmeye başlaması ise 15. yüzyılda yaygınlaştı.

Antik Mısır’da ise doğum günü partileri krallara özeldi. Bu gelenek, tanrılarının doğum günlerini kutlayan Yunanlılara aktarıldı. En popüler kutlama ise tanrıça Artemis’in her ayın altıncı gününde, ona tapınmak için yanan mumlarla süslenmiş bir pastanın pişirilerek yapılan kutlama olsa gerek. Pasta üzerine konan mumlar ise o tarihlerdeki inanışa göre doğum günlerinde ziyarete gelen kötü ruhları kovmak için kullanılırdı. 17. yüzyılda, üst sınıflardan insanlar için çok katmanlı kekler ve krema ortaya çıktı. 19. yüzyılın ortalarında ise birçok Avrupa ülkesinde doğum günü kutlamalarının bir parçası oldu.

Mumları üfleme geleneğinin ise 18. yüzyılda Almanya’da çocukların doğum günlerini kutlamak için ortaya çıktığı belirtiliyor. Günümüzde tüm dünyada doğum günü pastası üflemeden dilek tutma geleneğine inanılıyor. Ancak dileğin kabul olması için üfleyen kişinin tüm mumları aynı anda söndürmesi gerektiğine inanılıyor.

Tarihte de farklı pastalar

Geçmişte pasta şekillerinin de anlamları varmış. Örneğin; yuvarlak pasta inanışa göre güneşi ve ayı sembolize ederken baharın gelişini kutlamak için ilkbaharın ilk gününde güneşe benzeyen şekillerde pastalar yapılırdı. Günümüzde pasta sipariş ederken o kadar fazla doğum günü pasta modelleri  var ki seçenekler arasında seçim yapmak da oldukça zor.

Tabii öncelikle ilk bakılan şey doğum günü pasta fiyatları olsa da güvenilir ve  referanslı bir yerden pasta almak  büyük önem taşır.. Yani birinci kriter malzemelerine ve modeline güvenilen pasta olmasıdır. Bu hem doğum günü sahibi hem de davetliler açısından çok önemli.

Günümüzde doğum günü pastaları artık klasik görünümden çok farklı. Kişinin tuttuğu takıma göre de pasta var, bir çocuğun sevdiği çizgi film karakteri, kişinin hobilerinin canlandırıldığı pasta da var. Yani yaratıcılığın sınırı yok desek doğrudur…

Siz de bir arkadaşınıza doğum günü pastası ısmarlayacaksanız bilin ki, her duruma göre pasta var. Yeter ki isteyin…

Bir önceki yazımız olan Elbiseye Uygun Kolye Modelleri Nasıl Seçilir? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ