Renkli Kadınlar

Ev Dekorasyon Fikirleri Ve Örnek Ev Modelleri

Ev Dekorasyon Fikirleri Ve Örnek Ev Modelleri
Haberi paylaşın...

Ev Dekorasyon Fikirleri Ve Örnek Ev Modelleri

 

Ev Dekorasyonu Nedir?

Yaşadığımız evin, kendi rahatımıza ve göz zevkimize uygun şekilde düzenlenmesi işine ev dekorasyonu diyoruz. Bu düzenlemelerin, kullanım amacımıza uygun, yaratıcı, kullanışlı, istediğimiz mobilya ve aksesuarlar ile desteklenerek tamamlanması önemli. Tarih boyunca insanoğlu ev dekorasyonuna ciddi anlamda önem verse de, günümüzde ev dekorasyonu daha da önem kazanmıştır. Öyle ki bu iş ile ilgili ciddi bir sektör oluşmuş, bir çok alt uzmanlık alanı açılmıştır. Aynı zamanda şuan ki yüzyılda yeni yapılar, ev dekorasyonuna uygun şekilde inşa edilmeye başlamıştır.

Ev dekorasyonu, estetik ve görsellik olarak  hayatımızda büyük bir renk katmaktadır. Dekorasyon yaşanılan ortamı olduğundan çok farklı göstermenin yanı sıra, insanlar üzerinde farklı hisler ve düşünceler uyandırır. Bu nedenle evlerimizi ve iş yerlerimizi dekore ederken mutlaka üzerinde düşünülmeli ve en uygun tasarım seçilmelidir.

sade-ev-dekorasyonu

Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Ev dekorasyonuna başlamadan önce kendi fiziksel ve ruhsal yapınıza, yaşadığınız mekanın kullanım biçimine ve oluşturmak istediğiniz atmosfere karar vermelisiniz. Bunları belirledikten sonra, yapmak istediğiniz dekorasyon modelinin mutlaka planını çıkarmalısınız. Ayrıntılı bir şekilde, kullanacağınız dekorasyon ürünlerinin sınıflandırmasını da yapmalısınız.

Hangi renkleri seviyorsanız açık tonlarında bir seçim yaparak perde veya duvar renginizi bu renge göre tasarlayın. Size ferahlık ve doğallık katacak bu renkler oldukça uygun olacaktır. Mobilya, halı ve diğer ev dekorasyon ürünleri üzerine seçeceğiniz renkler diğer dekorasyon yapılacak alandaki renkler ile uyumlu olmalıdır. Böylelikle düzenli ve birbirine uyum sağlayan bir ev dekorasyon tarzına sahip olabilirsiniz.

Kullanacağınız aksesuarlar tamamen dekoratif ve açık tonlara sahip olmalıdır. Eğer küçük bir eve sahipseniz fazla dekorasyon kullanmamanızda fayda var. Dekorasyon alanında kullanacağınız renkler evin aydınlığını arttıracak şekilde olmalıdır.

banyo-iç-dekorasyon

Modern Salon Dekorasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Özellikle genç kesime hitap eden modern salon dekorasyonu, renk seçimi konusunda özellikle dikkat edilmesi gereken bir dekorasyon şeklidir. Renklerin ön plana çıktığı bu planda, evinize şık ve modern bir hava katıp evinizi oldukça güzel bir yer haline getirebilirsiniz. Mekana uygun, birbiri ile uyumlu parçalar seçerek döşemesi, perdesi, halısı ile odayı daraltmayacak tarzda bir tarz belirleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak, açık renk bir koltuk takımına mor, krem, pembe gibi renkler katarak güzel bir uyum sağlamış olursunuz. Halıda, perdede ya da kullanacağınız dekoratif objelerde bu renkleri kullanarak evlerinizi şık bir hale getirebilirsiniz.

Feng-Shui-dekorasyon

Feng Shui Ev Dekorasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Huzurlu bir ev görüntüsüne sahip olmak isterseniz Feng Shui dekorasyon modeli tam size göre. Feng Shui, rüzgar ve su anlamına gelen enerji akışıyla ilgili eski bir Çin öğretisi olup oldukça popüler bir modeldir. Öncelikle bu dekorasyon modeli için evinizin girişinin büyük olması gerektiğini hatırlatalım. Evinizde kullanmadığınız ne varsa atın. Bu sayede boş alan sağlayıp evinizi daha ferah ve huzurlu  hale getirebilirsiniz. Renkler Feng Shui için önemli bir yere sahiptir.
Oturma odanızı rahat ve sade şekilde hazırlamaya dikkat edin. Bu hem sizi hem de oturma odanızı paylaştığınız aile bireylerini veya misafirlerinizi rahatlatacaktır. Çocuk odasının evin batı kısmında bulunmasına özen gösterin. Duvar rengi önerisi ise genellikle açık toprak tonları olmalıdır. Yatak odanızı olabildiğince sade döşemeli ve süs bitkisi, akvaryum gibi eşyalardan kaçınmalısınız.

Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri Nelerdir?

Hayat şartları bizi ister istemez daha küçük metrekareli evlere doğru yönlendiriyor. İç dekorasyon da ise elimizdeki alanı en iyi nasıl kullanacağımız konusunda bir kaç örnek işinizi kolaylaştıracaktır. Küçük bir evi en rahat nasıl düzenleyeceğimize dair denenmiş çeşitli küçük ev çözümlerini mevcut. Küçük bir daire için eşya satın alırken, mekana göre ölçerek almak, standart ölçülere göre daha küçük ebatta üretilmiş mobilyalar satın almak önemlidir. Evi her daim temiz ve derli toplu tutarak dağınık ve dar görünümü engelleyebilirsiniz. Küçük evlerdeki en büyük zorluk kitap, giysi, elektronik eşya gibi küçük parçalı eşyalar için yer ayarlamaktır. Dolap, masa gibi yer kaplayacak mobilyalar yerine, tavanda veya duvardan duvara kurulacak raflardan, gömme tarzı mobilyalardan yararlanabilirsiniz. Eve alacağınız eşyanın, çok amaçlı olan modelini almaya çalışın. Sandıklı kanepe, bazalı yatak gibi size saklama yeri açacak ya da farklı şekillerde kullanarak yer kazanabileceğiniz modelleri araştırın.

Ayaklı Mobilyalar Tercih Edin!

Ayaklı mobilyalar küçük bir odayı daha ferah gösterir. Zemine oturan mobilya daha ağır durur ve evi sıkıştırır. Küçük evlerde açık renkler, odayı daha geniş gösterir. Özellikle az ışık alan evlerde açık renk kullanmakta fayda var. İhtiyaçlarınızı doğru değerlendirmeye çalışın. Büyük bir yemek masasını eve sığdırmaya çalışmayın. İhtiyacınız olduğundan emin olmadan hiçbir eşya satın almamaya özen gösterin. Mobilya rengine karar verirken zemin ya da duvarlarla benzer renkte eşyalar seçerek görsel olarak mekanın daha geniş algılanmasını sağlayın. Kullanılmayan, sevmediğiniz mobilya ya da aksesuarlarla vedalaşın. Yine her zaman söylediğimiz gibi evinizi düzenlerken sadece sevdiğiniz ve ihtiyacınız olan ürünlere yer verin. Unutmadan açık renk mobilya ve duvarlar ile koyu renkli zemin kullanmak mekanı daha geniş gösterir. Evinizde ayna ve aydınlatma ürünü de kullanmayı ihmal etmeyin.

kücük-ev-dekorasyon-mimar

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Fal Bakmak Sakıncalı Mıdır? başlıklı yazımızda Fal Bakma Sitesi, Fal Bakma Teknikleri ve Fal Bakmak Sakıncalı Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ