İki Hobisinden Bir Sanat Yarattı

İki Hobisinden Bir Sanat Yarattı
Haberi paylaşın...

İki Hobisinden Bir Sanat Yarattı… İzmir’in Foça İlçesi’nde hobileri olan ahşap işleme ve etamini aynı eserlerde birleştiren Gonca Akkaya, evde ürettiklerini her yıl açtığı sergilerle sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

İki Hobisinden Bir Sanat Yarattı

Gonca Akkaya; 39 yaşında, evli ve iki çocuk annesi. İyi kullanılırsa zaman her şeye yeter diyerek resim çizmeye, ahşap  ve etamin işlemeye başladı. İlk sergisini resimleriyle açtı. Daha sonra eşiyle birlikte merak saldıkları ahşap işlemeyi geliştirdi. Yaptıkları ilgi görünce bir diğer hobisi olan etamin ile ahşabı birleştirmek istedi. Görenlerin çok beğendiği ahşap etamin bileşimi özgün eserler üretti. Özel siparişler aldı.Hobilerinden yeni bir sanat yaratırken aile bütçesine de katkı yapmaya başladı.

AHŞAP ETAMİN EŞİMLE ORTAK FİKRİMİZ

Ahşap işlerine bir süre önce merak sardığını, el işlerini ise yıllardır yaptığını belirten Gonca Akkaya bu tür işlerle uğraşmayı başta kadınlar olmak üzere herkese tavsiye ettiğini söyledi. Gonca Akkaya; “ Etamin işlemeye can sıkıntısından başladım. Eski etaminlere bakarak etamine daha farklı bir boyut getirmek istedim. Daha ince kumaşlar kullanarak etaminden çok, boyaya benzer işlemeler yaptım. Sonra eşimle konuşurken, acaba ahşap ile etamini birleştirsek nasıl olur dedik.  Başladık. Ortaya çok güzel şeyler çıktı.  Tütsülükler, mumluklar,  çocuk odalarına panolar, üç boyutlu objeler, aynalar, anahtarlıklar ürettik. Yeni ev alan, yada evini yeniden döşemek isteyen arkadaşlarımız geldi. Biz istediklerimizi söylesek yaparmısınız dediler. Yaptık. Çok beğenildi. Böylece siparişler almaya başladık. Bunların dışında ürettiğim 65 parça ile Foça Reha Midilli Kültür Merkezi’nde sergi açtık. Çoğu sergi bitmeden satıldı. Aile bütçesine de önemli bir katkı oluyor bu işler. Herkese özellikle kadınlara tavsiye ediyorum. Hem gün boş geçmiyor, hem kafa dinleniyor. Çokta eğlenceli bir iş. “ dedi…

Güncel içerikler için buraya göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tülay Kalkanoğlu, Herkesi Doğaya Davet Ediyor... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ