Renkli Kadınlar

Akıllı gardırop oluşturmanın formülü…

Akıllı gardırop oluşturmanın formülü…
Haberi paylaşın...

Pek çok kadının gardırobu yıllardır giyilmeyen giysilerle doludur. Marka, İmaj ve Stil Danışmanı Burçak Ilıman,  kullanışlı bir gardırop oluşturmanın formüllerini anlattı…

 

Gardırop detoksu ile kıyafetler nasıl sınıflandırılır?

Yılların birikimi ile kıyamayıp atamadığımız veya ileride kesin giyerim mantığıyla, dolaplarımızın hem hınca hınç dolmasına hem de istediğimiz şeyleri bulamamıza neden oluyoruz. Sağlıklı bir başlangıç için kişisel stil analizinizi iyi yapmak gardırop detoksu için ilk adımı oluşturuyor. Kendimize bazı sorular sorarak eşyalarımızı ayırmaya başlamalıyız. Son 6 ay içinde bu parçayı hiç giydim mi? Giydiysem hala seviyor muyum? Bana geçekten yakışıyor  mu? Manevi bir değeri var mı? İlk olarak vücut tipine, şekline, ölçüsüne uygun olmayan kıyafetleri dolaptan çıkartarak işe başlamak gerekiyor. İkinci olarak kıyafetlerinizin düğmesi kopmuş, fermuarı bozulmuş, ağı yırtılmış veya lekelenmiş olabilir. Bu parçaları dolabınızdan ayırarak hemen terziye ve kuru temizlemeye yollamalısınız. Kalan kıyafetleri de renk uyumu içerisinde gardırobunuza yerleştirmeli, en çok kullandığınız kıyafetleri daha yakınlara, kullanım azlığına göre geriye doğru asmalısınız. Ayakkabılarınızı ve aksesuarlarınızı şeffaf kutulara yerleştirerek saklarsanız, daha rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Eğer bunun için ayrı bir yer ayıramıyorsanız ayakkabı dolabında, ayakkabınızın bir tekini size bakacak şekilde koyun, diğer tekini de arkaya bakacak şekilde koymanız size zaman kazandıracaktır.

 

Akıllı gardırop nasıl oluşturulur?

Akıllı gardırop oluştururken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. İlk olarak gardırobumuzda temel parçaların yanı sıra trend parçalara da yer vermeliyiz. Sadece temel parçalardan oluşan bir dolap fazla sıkıcı olurken, trend parçaların yoğunlukta olduğu bir dolap fazla abartılı olabilir. Akıllı gardırobun olmazsa olmazı siyah klasik elbise, beyaz gömlek ve siyah pantolondur. Siyah elbisenizi vücut yapınıza uygun seçtiyseniz sizi daha uzun ve daha zayıf gösterecektir. Her alt için 3 üst ideal olanıdır. Bu üstler sayesinde bir pantolonla 3 farklı stil yakalayabilirsiniz. Tabi ki kombinleri tamamlayacak ayakkabılar ve aksesuarlar unutulmamalıdır.

 

Hem yeni yıl modasını takip edip, hem de gereksiz alışverişin önüne geçilerek gardırop detoksu nasıl yapılır?

Yeni yıl geldi ya da yeni bir sezon başladı. Tabi ki yeni trendleri takip ederek alışveriş yapmak istiyoruz. Acaba gardırobumuzda yeniler için yer var mı? O zaman detoks zamanıJ Aslında gardırop detoksu 1980’lerden bu yana Amerika’da yapılan bir uygulama. Orada gardırop-chek-up’ı deniyor. İlk aşama atılacak ve verilecek kıyafetlerin ayıklanması ile başlanmalı. Sonra geri kalan kıyafetleri renk ve mevsimlere göre ayırarak, uygun kombinler yaratılmalı. Hiçbir zaman modası geçmeyen ve yatırım gardıromuzun en önemli parçalarından olan Kaşmir kazak, trençkot ve blazer ceketlerimizi her zaman en önlerde tutuyoruz. Gereksiz alışverişin önüne geçmenin en önemli noktası tabiki vücudumuzu iyi tanımaktan ve yatırım gardırobu parçalarımızı belirlemekten geçiyor.

 

Kadınlar gardıroplarını bütçeye uygun nasıl yenileyebilir?

İnternet, paylaşım ekonomisi alanında olduğu kadar eldeki kullanmadığımız eşyalarımızın değerlendirilmesi konusunda da önemli bir potansiyele sahip. Bayanlar gardrop detoksu yaptıklarında bunu modacruz, let go gibi sitelerde satışa sunarak nakite çevirebilir ve diğer kişilerin sattığı temiz, uygun kıyafetleri satın alarak kendi gardıroplarını yenileyebilirler.

Alışveriş sektöründe yeni bir adım olan küçük butikler, uygun fiyata dolap yenilemek için  de önemli fırsatlar sunuyor.  Artık Türkiye’nin her yerinde açılmaya başlayan butiklere internet sayesinde de ulaşabilir, güvenli şekilde alışveriş yaparak dolabınızı yenileyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kötü Gözüken Ciltler İçin Tedavi Önerileri başlıklı yazımızda Cilt Bakım Önerileri, Cilt Lekeleri ve Cilt Sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ