Renkli Kadınlar

Green Up Meetings No.5  “Sokak KadınlarıN” Temasıyla Gerçekleştiriliyor

Green Up Meetings No.5  “Sokak KadınlarıN” Temasıyla Gerçekleştiriliyor
Haberi paylaşın...

PlumeMag’in kurucusu Bihter Ayyıldız’ın ‘’Yerel kalkınırsa değer katlanır” sloganıyla 2022 yılında hayata geçirdiği Green Up Meetings konferans serisinin beşinci edisyonu, Sokak KadınlarıN” temasıyla, 9 Mart Cumartesi günü Saint Benoît Lisesi Silüet Salonunda, Local Makers paydaşlığında ve Katalist içerik danışmanlığında gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin sürdürülebilirlik odaklı güncel yaşam tarzı içerik platformu ve topluluğu PlumeMagin kurucusu Bihter Ayyıldız’ın hayata geçirdiği Green Up Meetingsin beşinci edisyonu, 9 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Etkinlik, Local Makers paydaşlığında ve Katalist içerik danışmanlığında, Mey Diageo ve Sephoranın katkılarıyla, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteğiyle Saint Benoît Lisesi Silüet Salonunda gerçekleşecek.

Sokak KadınlarıN” başlıklı etkinlikte her biri farklı alanlarda kendine has mücadelesini veren, iş ve yaşam hakkını, sokak hakkını, kadın olarak fiziksel ve manevi ifade hakkını savunan kadınlar söz alacak, kadınlar birbirine cesaret ve umut verecek.

Kadınların sokak hakkına odaklanan konferansta her biri farklı alanlarda kendine has mücadelesini vererek yaşam hakkını, sokak hakkını, fiziksel ve manevi ifade hakkını, iş hakkını savunan kadınlara söz verilecek. 

Konuşmaların yanı sıra gün boyunca çeşitli performans ve sürprizlerle katılımcılara keyifli bir gün sunacak Green Up Meetings No.5’de, etkinlik günü 4 farklı atölye de hayata geçirilecek. Ayrıca, gün boyunca, etkinliğe paralel olarak kadın girişimcilerin bir araya geleceği, deprem bölgelerinden üreticilerin yer alacağı Local Makers Market faaliyette olacak.

Green Up Meetings No.5de  Şükran Moral, Zeynep Atakan, Ayça Kaya, Hande Şekerciler, Ebru Koralı, Aslıhan Begüm Gökçınar, Bedia Beyükgebiz, Jülide Erdoğan, İpek Özbey, Bedia Ayşegül Tansen, Senem Toluay Ilgaz ve Talya Aydın gibi çok değerli isimler yer alacak.

 Tüm panel ve atölyelere katılımın ücretsiz olduğu Green Up Meetings No.5e katılmak için Green Up Meetingsin Instagram sayfasında yer alan kayıt formunu doldurmak yeterli.

 Kayıt formu linki:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfimWnGfC-JbgNmbHbDSAp4UhC0ALscV3GGEx0TB2vKmqDA9w/viewform

Green Up Meetings No.5 Atölyeler

 

Sosyal Medyada Kadın Temsili ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi 13.00-14.30

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Türkiye Avrupa Vakfı (TAV) tarafından yürütülen “Sahte Haber ve Nefret Söylemine Karşı Erken Uyarı Sistemi Projesi” (SAHNE) kapsamında Sosyal Medyada Kadın Temsili ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi düzenlenecek.

Gökçesu Kalafat kolaylaştırıcılığında toplumsal cinsiyetin temel kavramları, toplumsal cinsiyet rollerinin hayatımızı nasıl etkilediği, cinsiyetçilik ve ayrımcılığın gündelik yaşamda görünüş biçimleri üzerinde konuşulacak. Yazılı ve görsel medyada cinsiyetçi dil kullanımına, ayrımcı kalıplara ve nefret söylemine ilişkin örnekler aracılığıyla toplumsal cinsiyet eşitliği ile dil kullanımı arasındaki ilişki konusunda bilgi verilecek. Atölyede gerçekleştirilecek grup çalışmaları ise katılımcılara ayrımcılığın ve eşitsizliğin ortadan kaldırılması için yapılabilecekleri düşündürtecek.

ACT İstanbul ile Atık İpleri İleri Dönüştürme Atölyesi ‘’Bağlanarak Güçleniyor ve İlerliyoruz.’’ 12.00-13.00

Atık ve artık malzemeleri yeniden değerlendiren ve onlara farklı bir formda hayat veren ACT İstanbul’un gerçekleştireceği atölyede atık ipler katılımcıların elinden ileri dönüşümün ikonik örneği olan anahtarlıklara dönüşecek.

 

Kintsugi Atölyesi ‘’Kırıldığımız yerlerden birleşiyoruz.’’ 12.00-13.00

Bir Japon sanatı olan, kırılan nesneyi eskisinden daha güzel ve daha değerli hale getirme amacı taşıyan Kingtsugi, eşyadaki kırıklara odaklanmak yerine eşyanın tümündeki güzellikleri görmeyi hedefliyor. Etkinlikte gerçekleştirilecek Kingtsugi atölyesinde kusurlardaki mükemmellik ortaya çıkarılacak ve kırılan objelere yeniden hayat verilecek.

 

Sephora Classes for Confidence (Özgüven Eğitimi)  14.30-15.30

Green Up Meetings No.5_Etkinlik Akışı

10.30-10.45 Açılış Konuşması

Bihter Ayyıldız & Yağmur Çoban & Jülide Erdoğan

 

10.45–11.25 Yeni Medyanın Öncü Kadın Sanatçıları

Konuşmacılar : Hande Şekerciler & Beyza Dilem Topdal & Doğa Ünyaylar

 

11.30- 12.00 Hayat Sarılmazsa Sen Ona Sarıl!

Konuşmacı : Ayşe Tükrükçü 

Moderatör : Jülide Erdoğan

 

12.00-13.00 İlly ile tatlı bir ara ve ikramlar

 

13.00-13.40 Erkek Egemen Sektörlerde Kadın Olmak ya da Olmamak!

Konuşmacılar : Ebru Koralı & Zeynep Atakan

Moderatör : İpek Özbey

 

13.45-14.25 Sivil Siyaset ve Kadın

Konuşmacılar : Bedia Büyükgebiz & Talya Aydın & Bedia Ayşegül Tansen

Moderatör : Senem Toluay Ilgaz

 

14.30-15.10 Şükran Moral’in Vur- Kaç Performansları (Papko Art Collection Katkılarıyla)

Konuşmacı : Şükran Moral

Moderatör : Bihter Ayyıldız

 

15.10-15.30 İlly ile tatlı bir ara

 

15.30 – 16.00 Sephora ile Kapsayıcı Güzelliğin DNA’sı

Konuşmacı : Ayça Kaya

Moderatör : Bihter Ayyıldız

16.00-16.20 Hayal Et Tasarla Üret: Lise Öğrencilerinin Penceresinden

Konuşmacılar : Duru Özmeral & Zeynep Naz Terzi

Bir önceki yazımız olan “Yüzakımız 100 Kadın” kitabındaki kadınlar sergiyi gezdi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ