Renkli Kadınlar

Mayaların ilham verdiği kitap: Maya Büyüsü

Mayaların ilham verdiği kitap: Maya Büyüsü
Haberi paylaşın...

Kimya Yüksek Mühendisi, yazar Zeynep Çolakoğlu, Karakarga Yayınları’ndan çıkan edebiyat ve sanata çokça konu olmuş, kendi mitolojisi hatta tanrısı olan kadim ve şiirsel şarabın hikâyesini anlattığı ve şarapta algılanan koku ve aromaların dilini çözümlediği ‘Şarap Koyusu’ kitabının ardından şimdi de “Maya Büyüsü” kitabı ile okurlarıyla buluştu. Zeynep Çolakoğlu ile yeni kitabı ve projeleri üzerine konuştuk…

Önceki kitabınız Şarap Koyusu ile ilgili yaptığımız röportajın üzerinden iki yıl geçmiş. Şimdi Maya Büyüsü raflarda. Önce kitabınızın adından başlayalım mı? Neden Maya Büyüsü?

Maya Büyüsü, Şarap Koyusu’nun açtığı yolda ilerleyen, edebiyatla şarabı buluşturan büyülü bir serinin habercisi. İçerdiği konular arasında duyusal analiz, yemek kültürü, gastronomi trendleri ve şarap-yemek eşleşmeleri bulunuyor. Mayalar şarapla birlikte kitapta yer verdiğim pek çok fermente yiyeceğin de mikro yapımcıları oldukları için onların büyüsü ve dönüşüm hikâyesiyle yola devam etmek istedim ve böyle bir isim verdim. 

Maya Büyüsü’nün yazım süreci nasıl geçti?

2021’de Şarap Koyusu çıktığında Maya Büyüsü kendi konularını sahiplenmiş bir köşede olgunlaşmayı ve tamamlanmayı bekliyordu. Doğrusal olmayan düşünce tarzımdan olsa gerek yazım sürecim de aynı anda üretme odaklıdır. Bir şeyi tamamlayıp diğerine başlamak yerine çok boyutlu düşünmeye çalışıp, yaratım süreçlerini birbirine dâhil ediyorum. Bazen bir konuya ilgim artıyor, ona yoğunlaşıyorum ve kitaba dönüşüyor ama bu da sıralı değil ve dönüşüm aşamasında diğer çalışmaları da besliyor mutlaka. Buna güzel bir örnek olarak Şarap Koyusu ile aynı yıl yayımlanan, Hakan Balcı ile birlikte yazdığımız Korkuyu Bekleyenler öykü kitabımızı verebilirim. Şarap Koyusu evreninde gezinirken dile gelen, korku kara mizah türündeki bu öyküler, içinde ilgi çekici şaraplar barındırıyor ve bir tanesi Türkiye’de bulunan bir şaraphanede geçiyor. Maya Büyüsü yazım sürecine dair ayrıca eklemek isterim ki değerli hocam Prof. Dr. Ufuk Yücel’in konular üzerinde derinleşmem için çalışmalarıyla beni sürekli bilgilendirmesi, doğru kaynaklara yönlendirmesi ve değerli genel yayın yönetmenim Kutlukhan Perker’in tempoyu düşürmeden odaklanmamı sağlayan desteği benim için önemli dönüm noktaları oldu. 

Bu kitabınızda Süryani şaraplarına detaylı değinilmiş. Okuyucuya biraz Süryani şaraplarıyla ilgili ipucu verir misiniz? 

Süryaniler bu topraklarda şarap kültürünü var eden çok özel ve kadim bir halk. Şarabın doğum yerinde asırlardan beri gelen geleneklerini korurken modern yöntemleri, bilimsel gelişmeleri de takip ederek kendilerini sürekli geliştiriyor ve bunu şaraplarına yansıtıyorlar. Süryani şarabı içtiğinizde, asmaların asırlardır tanık olduğu biyolojik ve sosyolojik değişimleri, atlattıkları nice kuraklık, global ısınma, savaşlar, göçler ve depremlerle hâlâ ayakta kalma savaşı veren acı tatlı hatıralarla dolu bir hikayeyi içiyorsunuz. En bilinenlerden Öküzgözü, Boğazkere, henüz gizli kalmış güzelliklerden Mazrona, Bılbizeki, Karkuş, Gavdoni gibi üzümlerden yapılan bu şaraplar, bu topraklarda karakterini bulan, buranın iklimini, toprak yapısını ve kültürünü yansıtan sert, güçlü, aromatik ama en temelde özgün ve mutlaka deneyimlenmesi gereken eserler.  

 

Kitapta bana göre bir farklılık da “Aroma Çemberi…” Nedir aroma çemberi? Okuyucu bu çemberle hangi bilgilere ulaşacak?

Aroma çemberi, şarap tadımı üzerine eğitim veren kurumlarca geliştirilmiş, tadımcılara şarapta bulunan aroma ailelerini ve tekil aromaları öğretmek ya da hatırlatmak amacıyla kullanılan görsel bir grafiktir. Kitapta koku ve aroma ailelerini ayrıntılı incelediğim bir bölüm ve bu bölümü destekleyerek zenginleştirdiğini düşündüğüm, QR koduyla ulaşabileceğiniz, yemek kültürümüze odaklanıp yorumumu katarak baştan tasarladığım bir aroma çemberi var. Adı da artık benim için önemli bir temele gönderme yapıyor; Şarap Koyusu Aroma Çemberi. Okurlar şarap tadarken bu aroma çemberini kullanarak tadıma dair hafızalarını geliştirebilirler. 

Kitap çıktığından bu yana klasik imza günü ve söyleşi dışında farklı etkinlikler de gerçekleşiyor sanırım. Bu konuda yakın gelecekte belirlenmiş bir takvim var mı? 

İçinde aroma çemberi bulunduran, deneyimlere ve duygulara hitap eden bir kitap olduğu için Maya Büyüsü’nün imza ve söyleşileri de farklı etkinliklere dönüşmeye başladı. Aroma Çemberi oyunu bunlardan biri. Hem kitap hakkında konuşup hem de kitapta incelediğim konuların bir oyun içinde sunulduğu, koku-aroma-tat üzerinden gerçekleşen duyusal analizi birlikte deneyimlediğimiz, tadım farkındalığı üzerine dikkat çektiğimiz çok özel etkinlikler gerçekleştirdik.  Yeni versiyonlarını da dâhil ettiğim bu kapsamlı ve eğlenceli oyunu birlikte deneyimleyeceğimiz başka etkinlikler de olacak, sarapkoyusu instagram hesabından duyuracağım. 

Takvimde Nisan’da İzmir Kitap fuarında ve 11-12 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan şarap tadımı etkinliği CMC (Challenging Master Classes)’da gerçekleşecek olan imzalar var. Bunun dışında atölye ve seminer hazırlıkları içindeyim. Aktif olarak görev aldığım Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Şubesi ile şarap kültürü üzerine bir seminer serisine başladık. İlk seminerimizi 26 Nisan’da Doç. Dr. Ahmet Uhri ile Karşıyaka Atakent’te bulunan Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Ayrıntıları Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi ve sarapkoyusu hesaplarından duyuracağız. Etkinliklerimiz herkese açık olacak. 

https://www.instagram.com/kmoegebolge/

 

https://www.instagram.com/sarapkoyusu/

 

Birinci ve ikinci kitapta da şarapla ilgili çok fazla detay var. Şarapla ilgili söyleyecekleriniz bitti mi, yoksa bir kitap da gelir mi?

Şarapla ilgili söyleyecekler bitmez çünkü nefes alan, gelişen ve dönüşen bir kültürün ürünüdür şarap. Mitolojisinde kültürlerin zenginliklerini taşır, her terruarda farklı kimliklere bürünür, bilim ve mühendislikle standartlarını yükseltir, inovasyonun parçası olur ve ona dokunan her insanla yeni bir heuristic’in parçası haline gelir. Şarap üzerine hazırladığım yeni kitabım kendi konularına sahip çıkmış köşesinde olgunlaşmayı bekliyor. Benim için yazım süreci hiç durmayan bir şey, zira yaşamla bağ kurduğum yer tam da burası. 

Eklemek istedikleriniz var mı? 

Maya Büyüsü’nün kalbinin attığı yerlere temas eden, özenle seçilmiş bu sorular için çok teşekkür ederim. Son olarak Maya Büyüsü’ne dair hazırladığım spotify listesinden bahsetmek isterim. Her kitabıma özel bir müzik listesi illaki hazırlarım. Bu seferki liste röportajlarla katkı sunanlardan gelen şarap-müzik eşleşmeleri ve benim kitabı okurken keyifle dinleneceğini düşündüğüm şaraptan ilham alan, liriklerinde bahseden ya da bu Dionysosca kültüre ithafen bestelenmiş klasik, caz ve rock parçalarından oluşuyor.  Dinlemek isteyenler için linkini buraya bırakıyorum.

https://open.spotify.com/playlist/0CjGZBBZ9IUYZpb5TrkSiq

 

Bir önceki yazımız olan Deniz Selen Kılıçözgürler En Güçlü Kadın CEO’lar arasında başlıklı yazımızda Kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ