Renkli Kadınlar

Birgül Sevinçli’den Sergi: YOLDA ve üçnokta…

Birgül Sevinçli’den Sergi: YOLDA ve üçnokta…
Haberi paylaşın...

Birgül Sevinçli’nin Hindistan’da çektiği  karelerden oluşan fotoğraf sergisi ‘Yolda ve Üç Nokta’ 10 Mayıs’ta ziyarete açıldı. Sergi İstanbul Karaköy İlmisimya Art Space’de yoğun istek üzerine 15 Haziran’a dek uzatıldı. Sergiden sağlanacak gelir Hindistan’daki çocukları eğitimleri için değerlendirilecek.

 

Birgül Sevinçli, sergisini  şöyle anlatıyor:

“Bedenlerimiz nerede olursa olsun, ruhlarımızın ait olduğu coğrafyalar var. Onlardan biri. Hindistan. Hayat birliğini bu kadar derin ve hakiki bir şekilde sessiz çığlıklarla hissettiren başka bir memleket daha var mı bilmiyorum.

Her şeyin şaşırtıcı bir şekilde tam da zıddına dönüşebildiği.

Kalabalık ama yalnız,

Gürültülü ama dingin,

Renkli ama sade,

Varlık ve yokluğun aynı anda karşınızda durduğu, acıtıcı ve öğretici, bir o kadar da kucaklayıcı, gerçeğin ve düşün nerede başlayıp nerede bittiğini kaybettiğiniz topraklar,

Ama ve hep bilge…

Fotoğrafa bir sanat gözü olarak değil, ifade aracı olarak bakıyorum. Benim gözümde fotoğraf, teknik bilgi, ışık, renkler falan değil; sadece fikirler, duygular, en çok da anlam. Durmak, dinlemek, görmek, anlamak… Her birinin ayrı ayrı ve birlikte bir öyküsü var. Daha çok bu öyküyü paylaşma derdindeyim. Bir pencere açmak. Başka yaşamlar, başka coğrafyalar, başka acılar, başka insanlar, başka renkler var demek. Dünyanın güzelliği de çok renkliliği değil mi zaten?

Bir kırmızı ışıkta, bir durakta biraz kalın, bekleyin. Yaşam, sunulmuş bir armağandır bize ve yol hep öğretendir çünkü asıl olan yolculuğun kendisidir; vardığımız yerin kaçınılmaz bir parçası olan.

Ve çocuklar. Yeryüzünün tüm topraklarında aynı güzellikte, aynı parıltıda olanlar…

Fark edin.

Sınırları yok dünyanın. O sınırlar kafalarımızda!”

Birgül Sevinçli’yi takip etmek isteyenler @birgulsevi adresinden takip edebilir…

Bir önceki yazımız olan Orhan Kemal Roman Armağanı’nı Seray Şahiner kazandı... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hasan çimen dedi ki:

    Sergisi beni oldukça etkiledi, birgul sevinçli gerçekten iyi bir işi ortaya koymuş.

BİR YORUM YAZ