Renkli Kadınlar

İnstagram’da Markalarla İşbirliği Nasıl Yapılır?

İnstagram’da Markalarla İşbirliği Nasıl Yapılır?
Haberi paylaşın...

İnstagram’da markalarla işbirliği nasıl yapılır, biliyor musun? Reklam kazançları elde etmek, fenomen olmak ve sponsor edinmek için Instagram Collab uygulamasını inceledik.

İnstagram takipçi satın al kullanmak, neredeyse tüm fenomen adayları ve markaların en olağan davranışları haline gelmiştir. Milyonlarca kullanıcı arasından sıyrılmak için sosyal medya sistemlerine büyük paralar harcanıyor. Peki bunlar değiyor mu dersin, ne kadar avantaj sağlar, senin için analiz yaptık.

Instagram Collab Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın Collab özelliği, uygulamanın içeriğine eklenen ve markalarla işbirliği yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Ancak her ülkede kullanılabilirliğe açık değildir. Bu nedenle önce İnstagram ayarları üzerinden bunu incelemen gerekir.

İnstagram photo downloader türü programlardan farklı olarak doğrudan markalarla etkileşime geçmeyi sağlayan bir özelliktir. Collab’ı kullanmak için aşağıdaki yönergeleri uygula;

  • Instagram’ı aç ve sağ üstte bulunan + simgesine dokun.
  • Sonra; Gönderi, Hikaye, Reels Videosu veya Canlı seçeneklerinden hangisini paylaşacaksan tıkla.
  • İleri simgesine dokun.
  • Önce “Kişileri Etiketle” ve sonrasında “Ortak Üretici Davet Et” simgelerine tıkla.
  • Collab doğrudan paylaşılan gönderinin orta kısmında görüntülenir.

Düzenleme tamamlandığında “bitti” sekmesi ile paylaşımını yapabilirsin. Şayet eklenen marka, işbirliğini kabul eder ise onun da sayfasında görüntülenir. Bu aşamadan önce markaya bildirim iletilir.

Instagram İşbirliğine Nasıl Açılır?

Instagram üzerinden kazanç elde etmek için öncelikle işletme hesabı yapılması gerekiyor. İnstagram beğeni satın al bireysel kullanıcıların tercihi olduğu gibi tüm marka ve işletmeler bu tür uygulamaları kullanır. Daha çok takipçiye ulaşmak için normal değerler haline dönüşmüş durumdadır.

Her kullanıcı, kendi profil hesabını “İşletme Hesabı” olarak ayarlayabilir. Bunun için;

  • Profilinize tıkla ve sağ üst köşeden menüye dokun.
  • Ayarlar ve gizlilik sekmeleri ardından “Hesap Türü ve Araçları” sekmesine tıkla.
  • Ardından “profesyonel hesaba geçiş yap” sekmelerine tıkla.

Kategori seçimleri ve oluşturmak istediğin markanın bilgilerini ekleyerek bu statüye geçirebilirsin.

Instagram Reklamları İçin Ne Yapmak Gerekir?

İnstagram üzerinden sponsor almak ve fenomen olmak isteyen kişilerin, sayfalarına büyük yatırım yapması gerekir. Bunu doğal yollardan devam ettirenler de olduğu gibi inorganik biçimlerde de yapan kullanıcı ve markalar bir hayli çoktur.

En az 5000 takipçi olunması halinde reklam alma potansiyeli oluşabilir. Bunun için instagram izlenme satın al kullanmak ve etkileşim satın almak gerekebilir. Zira sosyal medya hesaplarında artık fenomen olmuyor. Her kullanıcı potansiyel bir fenomen olduğu ve her sayfanın artık standart “İnstagram öğesi” olduğu kabul edilmelidir.

İlk etaplarda öne çıkan kullanıcılar ve fenomenler, bu aşamanın ilk adımları idi. Fakat algoritmik sistem dijital marketing sisteminin birer yapı taşı olmuştur. Her kullanıcı ve markanın bir benzeri mutlaka bulunuyor. Ve İnstagram, önerileri fenomenlerin, fenomenleştirici unsurlarını direkt olarak olağanlaştıran yazılımlar geliştirmiştir.

Dolayısıyla reklam almak için artık milyonlarca takipçi, etkileşimci ve “global üretici” olmak gerekiyor. Bölgesel ve yerel kullanıcıların, reklam ve sponsorluk alması çok mümkün değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Fatma İrşat Yılmaz Dünya Şampiyonu Oldu başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ