Renkli Kadınlar

Kadınlar İş Yaşamında Kendilerine Engel Koyuyor…

Kadınlar İş Yaşamında Kendilerine Engel Koyuyor…
Haberi paylaşın...

“Otomotivde Topuk Sesleri” etkinliğinde konuşma yapan Seger Genel Müdürü Tülin Tezer, iş yaşamında kadının önemine değinerek kadınların zorluklarla mücadele azmi, değişikliklere uyum, gözlemcilik ve yaratıcılık gibi nitelikleri ile iş yaşamında başarı kazandıklarının altını çizdi.

 

Bursa’da ürettikleri kornaları, 70’ten fazla ülkeye ihraç eden Türkiye’nin en büyük korna üreticisi Seger, TAYSAD’ın düzenlediği ““Otomotivde Topuk Sesleri” etkinliğine katıldı. Birlikte üreten ve büyüyen kadın liderlerin bir araya geldiği ve tecrübelerini paylaştığı etkinlikte konuşma yapan Seger Genel Müdürü Tülin Tezer, kadınların iş hayatında ön yargı ve görünmez cam tavanlarla karşılaşsalar da zorluklarla mücadele etme ve yaratıcılık gibi çeşitli nitelikleri ile başarı kazandıklarının altını çizdi.

Taşıt Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, toplantının açılış konuşmasında otomotiv sektöründeki kadınların başarısından bahsettiği konuşmasından sonra salondan ayrılarak kadınları panel için baş başa bıraktı.Panele Seger Genel Müdürü Tülin Tezer’in yanı sıra Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Orsan Ticari Araçlar Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Orman, İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök ve onur konuğu olarak da Nurus Grup Kurucu ortağı Birten Gökyay katıldı.

“Kadınlar yaratıcı ve gözlemciler, yeteneklerinin farkına varmalılar”

Etkinliğin ‘Kadın Liderler Anlatıyor’ panelinde konuşma yapan Tezer, kadınların iş yaşamında kendi kendilerine engeller oluşturduklarına dikkat çekerek, “Kadınlar toplum tarafından kendilerine biçilen rolleri hiç sorgulamadan kabul ediyor. Ailemi ihmal ederim, çocuğuma zaman ayıramam, evdeki işlerim aksar gibi endişelerle daha fazla sorumluluk almaktan kaçınıyor ve karşılarına çıkan kariyer fırsatlarını kaçırabiliyor. Çevresinde ya da ailesinde başarılı ve karar verici pozisyonlarda yer alan kadın rol modeller yoksa özgüvenleri azalabiliyor. Böylece yöneticiliği erkek işi olarak görüyor ” dedi.

TAYSAD Başkan Yardımcısı Perihan İnci, Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı & Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Nurus Kurucu Ortağı Birten Gökyay, Seger Genel Müdürü Tülin Tezer, Orsan Ticari Araçlar Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Orhan, İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök

Seger Genel Müdürü Tülin Tezer, kadınların zorluklarla mücadelede azmi, duygusallıkları, değişikliklere uyum göstermeleri, gözlemci olmaları, yaratıcılıkları, eğitme becerileri ve farklı konulara organize olabilme gibi yeteneklerinin farkına varmaları gerektiğini ve iş hayatında engellerle karşılaşsalar da bu nitelikleri ile başarı kazanabileceklerini belirtti.

Seger çalışanlarının yüzde 25’i, üst yönetimin ise yüzde 45’i kadın

Tezer konuşmasında otomotiv sektöründe 28 yıllık iş tecrübesi ile kadın çalışanların ve özellikle yönetim kademesindeki kadınların müşteriler nezdinde Seger’e prejtij kazandırdığını gözlemlediklerini açıkladı. Seger’de kadın çalışan sayısının sektöre kıyasla oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Tezer, “ Tüm çalışanlarımızın yüzde 25’i kadın. Beyaz yakada bu oran yüzde 35 oranında. Üst yönetimde ise bu oran yüzde 44 seviyesinde. 8 departmanımızın 3’ünde- Kalite, Finans ve Üretim – kadın yöneticiler görev yapmakta. Yönetimde kadınların söz sahibi olması yurtiçindeki müşterilerimizin yanı sıra yurtdışındaki müşterilerimiz tarafından da ilgiyle karşılanıyor ve bu durumun şirketimizin imajını yükselttiğini gözlemliyoruz” açıklamasında bulundu.

Manşet fotoğraf: TAYSAD Başkan Yardımcısı Perihan İnci, Seger Genel Müdürü Tülin Tezer

 

Seger hakkında…

Hem üretimde hem de korna ticaretinde dünya çapında varlık gösteren yüzde 100 yerli sermayeli Seger Korna, bugün ülkemizde ve dünyada önemli araç üreticileri ile yaptığı anlaşmalarla elektrikli ve havalı korna üretiminde bir marka haline geldi. Seger; Renault, Isuzu, Audi, Honda, Mercedes-Benz, Volkswagen, Tesla, Nissan, Ford, Dacia, ağır vasıta ve iş makinalarında BMC, Karsan, JCB, Iveco, Temsa, Otokar, DAF, traktör ve tarım makinalarında Hattat, Çukurova, Erkunt, Hidromek, Tümosan, Türk Traktör, Taral, Bozok Traktör, Hars Traktör, motosiklet grubunda ise Indian Motorcyle, Bigdog, Victory, Polaris gibi dünya devlerinin kornalarını tedarik etmektedir. Seger, Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya’da olmak üzere dünyada 70’in üzerinde ülkeye satış yapıyor.

Bir önceki yazımız olan Sabancı Vakfı Eşitliğe Ses Ver Diyor... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ