Küba Sokakları Karaköy’e Geldi…

Küba Sokakları Karaköy’e Geldi…
Haberi paylaşın...

Global Karaköy’de açılan Küba, 2013 – 2016 Fotoğraf Sergisi,  ülkede dört yılda gerçekleşen değişimi Türk fotoğrafçılarının gözüyle yansıtıyor. 29 Nisan’da sona erecek sergi, Fotoğraf Gezginleri Grubu’nun dört yılda çektiği karelerin 97’sinden oluşan bir seçki sunuyor.

 

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın başkanlığını yürüttüğü DEİK Türkiye – Küba İş Konseyi’nin düzenlediği ‘Küba, 2013 – 2016 Fotoğraf Sergisi’ kapılarını açtı.

Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez’in katılımıyla iş ve sanat dünyası mensuplarının bir araya geldiği davette canlı performanslar, Küba müzikleri, yemekleri ve mekan tasarımıyla davetliler, Küba kültürünün bütün dünyada tanınmasını sağlayan öğeleri deneyimledi. Açılışa Demet Şener, Eda Taşpınar, Hülya – Abdullah Avcı, Elif Gönlüm, Ebru Yaşar, Ahu – Süleyman Orakçıoğlu, Monik – Reyhan İpekel, Rabia – Ali Güreli, Füsun Haktat, Neşe Gönül, Esra Kaktüs gibi isimler katıldı. Sergide satışa sunulan fotoğraflardan elde edilecek gelir Parıltı Göremeyen Çocuklara Destek Derneği’ne bağışlanıyor.

Açılış etkinliği ve mekan tasarımı Nirvana Plus tarafından gerçekleştirilen sergi, Global Karaköy’de 29 Nisan’a kadar devam edecek.

Ücretsiz olarak gezilebilecek sergi, Fotoğraf Gezginleri Grubu’nun dört yılda Küba’ya düzenlediği altı seyahatte çektiği karelerin 97’sinden oluşan bir seçki sunuyor. Satışa sunulan sergilenen karelerden elde edilecek gelirler Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği’ne bağışlanıyor.

Global Karaköy’ün bünyesinde yer aldığı Global Yatırım Holding’in Genel Sekreteri Gökhan Özer, “Küba’nın kalplerimizde ayrı bir yeri var. Küba’yı sayısız defa ziyaret ettik. Ülkemizde de Küba’ya ilgi her yıl giderek artıyor. Daha fazla insanın bu güzel ülkeye gitmesine aracılık edersek ne mutlu bize” dedi.

Türkler’in gözünden Kübalıları anlatıyor 

Küba’ya 2013 – 2016 yılları arasında gitmiş 97 vatandaşımızın fotoğrafı aslında Türklerin gözünden Kübalıları anlatıyor” diyen Özer, projenin dostluğun altını çizmek için harika bir yol olduğuna işaret etti. Global Yatırım Holding’in bağlı şirketi Global Ports Holding’in CEO’su Emre Sayın’ın da bir fotoğrafının sergilendiğini anlatan Özer, “İnsanların Küba’da en çok görmek isteyecekleri şeyin binalar, arabalar değil, insanlar. Türklerle Kübalılar bir araya geldiğinde her zaman bir yakınlık oluşuyor” dedi.

Değişimi yansıtmaya dikkat ettik 

Serginin küratörlüğünü yapan Fotoğraf Gezginleri Grubu’nun kurucusu Niko Guido, “Dört yılda Küba’ya 6 fotoğraf seyahati düzenledik. Dört yıl, bir ülkedeki değişimi gözlemlemek için kısa bir süre gibi görünebilir ama Küba bu sürede inanılmaz bir değişim geçirdi. Sergilenen fotoğraflarda bu değişimi yansıtmaya özenle dikkat ettik” diye konuştu.

‘Fotoğraf esasen objektifin arkasında ortaya çıkıyor’

Sergilenen 97 fotoğrafın her biri dört yıl boyunca gerçekleşen seyahatlere katılan Fotoğraf Gezginleri Kulübü’nün ayrı bir üyesine ait. Sergi için özel hazırlanan albüme önsöz yazanlar arasında Latin Amerikalı Efsane Lider Che Guevara’nın oğlu Camilo Guevara da yer alıyor. Guevara, önsözünde şöyle diyor: 

“Bu görüntülere hayran kalındığında, ulusumuzun potansiyelini anlayan ya da hisseden duyarlı insanların farkına varıyoruz. Ve fotoğrafın sadece objektifin önünde ortaya çıkmadığı, esasen objektifin arkasında ortaya çıktığı kaçınılmaz sonucuna ulaşıyoruz.”

Albümün açılışında Nazım Hikmet’in 1961 yılında kaleme aldığı ve Türkiye’de ‘Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin’ dizesiyle tanınan ‘Küba’dan döndüm bu sabah’ şiiri yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan “Kadının Gücü” Fotoğraf Sergisi Tepe Nautilus’ta... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ