Nesrin Otuzoğlu: Başarı, Kaybı Yeniden Kazanmaktır…

Nesrin Otuzoğlu:  Başarı, Kaybı Yeniden Kazanmaktır…
Haberi paylaşın...

Peyzaj mimarlığı alanında başarılı çalışmalara imza atan Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu, özellikle doğa onarımına çok önem veren bir işkadını… Otuzoğlu, “Mücadele etmek ve başarma motivasyonu ile yoğurulduğum için feminenlik değil, başarmak benim için mottodur” diyor. 

 

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ardeşen Rize doğumluyum. Üniversite eğitimimi A.Ü.Z.F Peyzaj  Mimarlığı bölümünde tamamladım. Karaoğlu Peyzaj A.Ş., Adaplant A.Ş. ve 3K İnşaat’in kurucu ortağıyım. 2003 yılında Yasin Otuzoğlu ile evlendim. Şimdi 1 oğlumuz, 300’ü aşkın çalışanımızla kocaman bir aileyiz. İş yaşantım dışında; seramikle ilgileniyor, spor yapıyorum. Ayrıca KAGİDER Yönetim Kurulu, TMMOB Yüksek Onur Kurulu, ANGİKAD ve TUGİAD üyesiyim.

Peyzaj mimarlığına sizi ne çekti?

Kabıma sığamayan, heyecanlı ve dünyaya bir amaç için gelindiğine inananlardanım. Hayatta bir iz bırakmak en önemli amaçlarımdan biridir. Bu bağlamda multidisipliner, yaratıcı ve üretici aynı zamanda değişim gücüyle iz bırakan bir meslek dalı olması beni çekti.

Yaşam alanlarında, kentlerde peyzajın önemi nedir? Son yıllarda daha fazla peyzaj yapımına önem verilmesi dikkat çekiyor. Sizce bu konuda bilinç düzeyi arttı mı? Bu konuda yapılması gereken neler olabilir?

Tüm dünyada peyzaj mimarları kentsel ve kırsal alanların düzenlenmesinde lider konumdadır. Peyzaj mimarlığı ise kent içi ve kent dışı projelerde doğanın kabuğunu yeniden teşkil eden meslek disiplinidir. Küresel anlamda peyzaj mimarlığı uykuda olan bir disiplindi. Fakat yaşadığımız dünya bozulma sınırına geldikçe, peyzaj mimarlığı giderek artan şehirleşmenin içinde özlem duyulan yeni sığınaklarımızı yaratan bir disipline dönüşmüştür. Bilinç düzeyinin arttığı gerçek fakat yetersizdir.

Ünlü peyzaj mimarlarından, Newyork’ta bulunan The High Line’ın tasarımcısı James Corner bir söyleşisinde ‘Bir peyzaj düşündüğünüzde, romantik yeşil bahçeler, çitler ve çiçekler düşünürsünüz, değil mi?’  diye sorar. ‘Fakat peyzaj bundan çok daha fazlasıdır; doğal güçlerle bağlı olduğumuz bir gezegende toplumu, siyaseti ve kendi varlığımızı ele alır. Yere ve şehirlerimize nasıl form vereceğimizdir ve nihayetinde yerlerle nasıl ilişki kurduğumuzdur.’ diye devam eder.

Toplumun mesleğin gerekliliğinin önemini kavraması sağlanmalı. İş fırsatları artmalı ve yatırımcılar desteklenmelidir.

Kendi işinizi kurma kararını nasıl verdiniz? Zorluklar oldu mu başta?

Üniversiteden mezun olduktan sonra Hollanda’ya gitmek istedim ve 3 ay şeklinde planladığım çalışma sürem 1,5 yıla ulaştı. Hollanda’daki refah seviyesi yüksek ve medeni hayatı görünce bizim de bir şeyler yapmamız gerektiğini, sınırlarımızı zorlamamız gerektiğini düşünmüştüm. Orada öğrenebileceklerimi alıp ülkeme şirketimi kurmak için geri döndüm. Ve 1994 yılında Karaoğlu Peyzaj şirketini kurdum.

İş kurmanın ardından müşteriye ulaşma ve malzeme temini zorluklarım tabi ki oldu.

İlk olarak Karadenizli müteahitlerin listesini bularak onları tek tek ziyaret etmeyle başladık. Sokak sokak inşaatları dolaşarak onların bahçelerini yaparsam daha iyi fiyatla satabileceklerini anlatıyorduk. Aracımız yoktu otobüslerde kazma, kürek taşıyorduk. Biraz para kazanmaya başladık ve bu bizi oldukça motive etti.  Daha sonra eleman almaya başladık ve işlerimiz büyümeye başladı.1995 yılında eşim Yasin Otuzoğlu ve sonrasında kardeşim Mehmet Karaoğlu işe başladıktan sonra işlerimiz gelişti.

Başarılı kadın hikayeleri arasında…

İş dünyasında başarılı bir kadın olarak merdivenleri çıkarken erkeklere oranla daha mı çok yoruldunuz yoksa pozitif ayrımcılık yaşadınız mı?

Ben iş hayatım boyunca olaylara bakış açım nedeniyle hiç olumsuzluk yaşamadım. Ama mücadele etmek ve başarma motivasyonu ile yoğurulduğum için feminenlik değil, başarmak benim için mottoydu.

Pozitif ayrımcılık yaşamadım ancak büyüme sancıları çok çektim. Bu dönemde de bana ışık veren insanların fikirlerine önem verip, dikkate aldım.

Tabii ki hedeflerinizi net olarak ortaya koyunca, desteklenmek ve güven duyulmak bence en önemli pozitif ayrımcılıktır.

İş hayatınızda eşiniz ve ailenizden destek gördünüz mü?

Başta Ailem beni hep sen başarırsın, karar verdiysen yaparsın, bizim kızımız sorumluluk sahibidir diyerek beni olumlu motive etmişlerdir ve onore etmişlerdir. Onların güvenini boşa çıkarmamak ana hedefim olmuştur. Yanında bir süre çalıştığım, daha sonra bir çok kere görüşünü alarak hareket  ettiğim İrfan Tufan Karaoğlu, bana denize atlamadan yüzmesini öğrenemezsin diye beni motive etmiş, destek olmuş ve iş adamlığının ince detayları konusunda bana ışık tutmuştur ve müşteri gibi başlayıp daha sonra arkadaşım olan Nilüfer Arıak kurumsallaşmamda, tanıtım dosya bastırmamdan işletmeyle ilgili beni aydınlatmış, hiç üşenmeden her konuda arkamda olduğunu bana hissettirerek cesaret vermiştir.

Aynı şekilde eşim Yasin Otuzoğlu ve kardeşim Mehmet Karaoğlu da tüm gelişim ve büyüme sürecinde her zaman yanımda olmuşlardır.

Kendi işini kurmak isteyen kadınlara neler demek istersiniz?

Yenilikçi, çabuk pes etmeyen, cesur, hedeflerinden ve isteklerinden emin olmaları ve asla etik değerleri yitirmemelerini tavsiye edebilirim.

Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu, iş yaşamında kimdir?

Anne, kadın girişimci, peyzaj müteahhitliği ve doğa onarımında başarılarıyla adından söz ettiren Karaoğlu Peyzaj’ın kurucu ortağıdır.
1991 yılında Ankara Üniversitesinden mezun olduktan sonra 1993 yılına kadar Hollanda’da Ton Van Den Oever Bv ve Brabantplant Bv firmalarında çalıştı. Daha sonra Belgium Royal Academy ve EFLA’nın sponsorluğunda
Anadolu Peyzaj kitabı için proje koordinatörlüğü yaptı.

1994 yılında, bugün adından sıkça söz ettiren, TOBB öncülüğünde ve TEPAV işbirliği ile gerçekleştirilen “Türkiye Fast Growing” yarışmasında Türkiye’nin 2008-2010 yılları arasında en hızlı büyüyen ilk 25 şirket arasında olan Karaoğlu Peyzajı kurdu.

Bozulan kırsal ve doğa alanları doğa onarım yöntemleri ile onarılarak insanın en kıymetli hazinesi olan doğayı ve “kaybedileni yeniden kazanma“yı amaç haline getiren Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu, ev, okul, hastane, park ve bahçe peyzaj çalışmaları, peyzaj mimarlığı, bitkisel peyzaj, yapısal peyzaj, peyzaj onarımı, bahçe bakımı gibi başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiriyor.

Avrupa İş ödülü, Yeşil Çatı Birliği ödülü, Türkiye ALLWORD zirvesinde hızlı büyüme gösteren şirket ödülünü almıştır. KAGİDER üyeliği yanı sıra ANGİKAD, TUGİAD üyelikleri de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Harika Güral Genç CEO Ödülü Aldı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ