Renkli Kadınlar

Motosikletiyle dünyayı fethediyor

Haberi paylaşın...

Serpil Ünal 28 yaşında ve 8 senedir motosiklet kullanıyor… Özel bir hastanede müdür olarak görev yapan Ünal, kadına şiddete karşı farkındalık …

Motosikletiyle dünyayı fethediyor
Haberi paylaşın...

Serpil Ünal 28 yaşında, özel bir hastanede müdür olarak görev yapıyor.  8 senedir motosiklet kullanan Ünal, kadına şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla oluşturduğu rotayla tek başına 8 günde 4 bin kilometre yol yaptı.

İstanbul’dan yola çıkan motosiklet tutkunu Ünal,  Nevşehir, Kayseri, Adana, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin rotasını “Önce zihinlerdeki kadınlar özgürleşecek” sloganıyla tamamladı. Ünal, rotasındaki her durakta karşılaştığı insanların zihinlerindeki kadını güçlendirdiğini söyleyerek, “Her kadın her şeyi yapabilir. ‘Yapamazsın’ diyenler hep olacaktır” diyor.

“2 senedir bu rotanın hayalini kuruyordum”

2 senedir bu rotanın hayalini kurduğunu söyleyen Serpil Ünal, “Her düşündüğümde beni daha çok heyecanlandıran tek kişilik bir rotaydı bu. Bir süredir iş yoğunluğum sebebi ile ertelemek zorunda kalmıştım. Beni demoralize eden bir konu daha vardı. Her gün vahşice katledilen kadın cinayetleri… Bu nedenle ailem, arkadaşlarım ilk zamanlar tedirginlik yaşadılar. Tek başına olma durumu herkesi korkutmaya yetiyordu. Fakat bunun benim için önemini anlayınca desteklerini esirgemediler hepsine minnettarım” dedi.

Sloganım: Önce zihinlerdeki kadınlar özgürleşecek…

Ünal, “Ege, Akdeniz gibi bir bölge seçmek bu rotayı benim için basit kılacaktı ve belki de hiçbir önem arz etmeyecekti. Oysa ben Mardin’de, Adana’da, Şanlıurfa’da, Gaziantep’te, Kahramanmaraş’ta tam da görmek istediğim insan tepkilerini gördüm. Bu yüzden bu rotayı seçtim nihayetinde. Her lokasyonun benzinliğinde durduğumda karşılaştığım tepki ‘Abla Türkçe biliyor musun?’ oldu. Çünkü bu durum o bölgede rastladıkları bir durum değildi. Saatlerce tanımadığım insanlarla sohbet ettim. Bana karşı olan hayranlıklarını, tebriklerini aldım ve bu inanılmaz gurur vericiydi. İşte tam da burada devreye girdi o cümle; ‘Önce zihinlerdeki kadınlar özgürleşecek.’ Ben her durağımda onların zihinlerindeki kadını güçlendirdim, gurur duydurdum, anlık bile olsa düşüncelerini sorgulattım… Şu an kurabildiğim bu cümle için aldım aslında rüzgarı karşıma ve durmadan sürdüm” diye konuştu.

Rota boyunca birçok insanla tanıştığını söyleyen Ünal, yolculuğu boyunca herhangi bir zorluk yaşamadığını belirterek, “Her gün işe Anadolu yakasından Avrupa yakasına motosiklet ile gidiyorum. İnanın bu rotadan daha zor oluyor benim için” dedi. İlk durağının Ürgüp olduğunu anlatan Ünal, “Ayrıldığım her durak bana umut oldu, güç oldu. Kendimi daha güçlü hissediyorum. Tek başıma çıkmayı iple çektiğim büyük bir rota beni bekliyor. Montenegro, Balkanlar…” ifadelerini kullandı.

Yol boyunca birçok destek mesajı aldığını da söyleyen genç kadın, “Yol boyunca inanılmaz mesajlar aldım. Bunların hepsi gurur verici ve onur duyduğum mesajlardı. Tanıdığım, tanımadığım herkes beni destekledi. Herkes en az benim kadar heyecanlıydı. Ailem, arkadaşlarım ilk zamanlar tedirginlik yaşadı. Fakat bunun benim için önemini anlayınca desteklerini esirgemediler hepsine minnettarım” dedi.

Bir önceki yazımız olan ICF Türkiye, 700 kadına gönüllü koçluk hizmeti verdi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ