Uzmanlardan Öneri: Kaygı Deprem Kadar Tehlikeli

Uzmanlardan Öneri: Kaygı Deprem Kadar Tehlikeli
Haberi paylaşın...

Uzmanlar, deprem gibi diğer doğal afetlerden sonra kaygı, korku, tedirginlik, çaresizlik, güvensizlik, suçluluk hislerinin ortaya çıkabileceğini ve bu durumun da akut stres reaksiyonunun bir parçası olduğunu söylüyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Merve Babalıoğlu ve Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Önder Küçük İzmir’de yaşanan deprem sonrası oluşabilecek psikolojik problemlere karşı uyarılarda bulundu.

Deprem sonrası bu süreçte deprem anının sürekli gözlerinizin önüne gelebileceğini söyleyen Babalıoğlu,  “Kendinizi sürekli sallanıyormuş gibi hissedebilir, en ufak bir sesten ürkebilirsiniz. Odaklanma sorunları yaşayabilir, hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz. Tepkileriniz abartılı olabilir, çabuk sinirlenebilirsiniz ve ağlayabilirsiniz veya hissizleştiğinizi gözlemleyebilirsiniz. Nefes almakta zorluk yaşayabilirsiniz. Mideniz bulanabilir ve iştahınızda değişiklikler olabilir. Uykularınız düzensizleşebilir, uykuya dalmakta güçlük yaşayabilirsiniz. Uykularınız bölünebilir veya kâbuslar görebilirsiniz. Kapalı alanlara girmek istemeyebilirsiniz. Sevdiklerinizi kaybetme korkusu yoğunlaşabilir ve onlardan hiç ayrılmak istemeyebilirsiniz.

Kendinizi hayatın kontrolünü kaybetmiş ve amaçsız hissedebilirsiniz. Yakınlarını kaybedenlerde kabul edememe, öfke, tepkisizlik, sevdiklerinin geri döneceği hissi, suçlama, inkâr gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunların hepsi ilk haftalarda beklenen “akut stres reaksiyonu” denilen durumun bir parçasıdır. Bunların birkaç hafta içerisinde geçmesi beklenir, ancak bunların devam etmesi halinde günlük yaşamınızı sürdürmekte zorlanıyorsanız ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurmanız önerilir.” dedi.

Güvenilir Kaynaklar Dikkate Alınmalı

Bu süreçte güvenilir kaynaklardan gelen haberlerin dikkate alınmasını ve uzman önerilerini dinlemek gerektiğini belirten Babalıoğlu,  “Özellikle sosyal medyada kaynağı belirsiz birçok haber böylesi afet dönemlerinde dolaşabilir ve bunlara maruz kalmak da mevcut kaygıyı arttırabilir. Bu dönemlerde hislerinizi olağan karşılamak, kendinizi güvende hissettiğiniz yerlerde bulunmak, kendinizi yakın hissettiklerinizle iletişim halinde bulunmak, kendinizi iyi hissettiğiniz aktivitelere yönelmek, nefes egzersizleri yapmak, beden bakımına önem vermek, sağlıklı beslenmek, yoğun alkol, madde ve sigara kullanımından uzak durmak önemlidir.” dedi.

 

“Çocuklara Karşı Aşırı Koruyucu Olmayın”

Deprem gibi yıkıcı bir doğal afetin ardından aşırı korku ve çaresizlik hissini herkesin yaşayabileceğini söyleyen Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Önder Küçük; çocuklarımızın da bu dönemde en temel ihtiyacının güvende olduklarını hissetmeleri olduğunu söyledi.

Böylesi yıkıcı bir depremin ardından çocuklarımızla daha yakından ilgilenilmesi gerektiğini belirten Küçük, “Temel gereksinimlerini birlikte karşılamak oldukça önemlidir. Öncelikle ebeveynlerin sakin, güven veren bir tutum içinde olması, çocuklarının bu dönemde onlara daha çok ihtiyaç duyduklarının farkında olması, daha fazla yakınlık kurması (sarılma, elinden tutma) gerekmektedir. Tabii bu noktada aşırı koruyucu bir konuma düşmeden bu süreci yürütmeyi aklımızdan çıkarmamalıyız. Çocuklarla iletişim kurabilir, çocukların özellikle depremde yaşadıkları, fark ettikleri, hissettikleri üzerine konuşmalarını teşvik edebilir, kaygılarını dinleyebilir ve empatik şekilde yanıtlar verebiliriz.” dedi.

Korku, öfke gibi duygularını dile getirmesi konusunda engelleyici olmadan yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Küçük, “Ağlamalarını önlemeye çalışmadan, buna benzer tepkilerin yaşadıkları sürecin doğal bir yanıtı olabileceğini aklınızda tutarak yaklaşın. Çocuklarınızın yanında ya da çocuklarınızla birlikte yaşanan olayın dehşet verici ayrıntılarını konuşmayın, depremle ilgili bilgilendirin, alınabilecek önlemler üzerine konuşabilirsiniz. Davranış değişikliği çok fazla gösteren, gittikçe artan belirtiler gösteren çocuklarınızı en yakın çocuk ruh sağlığı uzmanına götürmeyi ihmal etmeyin.” dedi.

renklikadinlar.com

Bir önceki yazımız olan İlişkide Hangi Kategoridesiniz? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ