Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Almanya’da Merkel’in yerine aday olan tek kadın Annalena Baerbock kimdir?

Almanya’da Merkel’in yerine aday olan tek kadın Annalena Baerbock kimdir?

Almanya’da Yeşiller Partisi 40 yıla dayanan siyasi serüveninde ilk kez

Annalena Baerbock ismini federal düzeyde bir başbakan adayı olarak  açıkladı.

Pazartesi günü Yeşiller Partisi’nin eş başkanlarından 40 yaşındaki Annalena Baerbock’un başbakanlığa aday olacağı duyuruldu. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görevine talip olan Baerbock, şu anda yarıştaki tek kadın aday. Bir zamanlar ortalama seçmenin “hippi partisi” olarak gördüğü Yeşiller Partisi, tarihi bir gelişim göstererek Alman siyasetinin önemli bir aktörü haline geldi. Yeşiller’in bir sonraki hükümetin kilit unsurlarından biri olacağı tahmin ediliyor.

Ülkedeki muhafazakarlar ise aday belirlemekte zorlanıyor ve henüz bir uzlaşma sağlamış değiller. Yeşiller Partisi bu karmaşadan yararlanıp Almanya’nın gelecek başbakanının parti sıralarından seçilmesini sağlayabilir.

Baerbock şimdiden Yeni Zelanda ve Finlandiya’daki genç kadın liderlerle yan yana anılmaya başladı bile.

Çocukluğundan beri eylemlerde

Lideri olduğu partinin kurulduğu yıl, yani 1980’de doğan Baerbock, küçük yaşlardan beri ailesiyle eylemlere katılıyor.

Ebeveynleri onu ilk olarak nükleer enerji karşıtı eylemlerle tanıştırdı. Baerbock çocukluğundan iki şeyin hafızasında kaldığını anlatıyor: “Eylemlerde polisin sıktığı tazyikli su ve sonrasında evde yedikleri kekler”.

Bu birleşim, tam da bugünün Yeşiller Partisi’ne rengini çalan orta sınıf radikalizmini özetliyor.

Son anketlerde Yeşiller Partisi, Angela Merkel’in muhafazakar CDU/CSU bloğundan sonra ikinci sırada, oyların yüzde 22’sine sahip görünüyor.

Pazartesi günü ismi açıklanana kadar Baerbock’in aday olacağı kamuoyuna sızdırılmadı. Yeşiller Partisi, son yıllarda parti disiplini konusunda da yeni bir eşiği aşmış görünüyor.

Genellikle muhafazakarların disiplinli, Yeşiller’in ise kaotik bir yapıya sahip olduğu düşünülürdü.

Yeşiller Partisi’nin kuruluş törenine ait görüntülerin bir öğrenci birliği toplantısına benzediğini söylemek yanlış olmaz.

Partinin tarihi boyunca kendisini hissettiren ikilik, ortalama seçmeni kazanmak gerektiğini söyleyen gerçekçi kanatla, tüm tavizleri ihanet olarak gören tutucu kanat arasındaydı.

1998’de Yeşiller, merkezin solunda yer alan SPD’nin küçük ortağı olarak ilk kez hükümete girdi. Yeşil Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, “müsli yemenin zorunlu tutulup tutulmayacağı” hakkında gazetecilerin dalga geçen sorularına maruz kalıyordu.

Partinin ortalama seçmen gözündeki kimliği o zamandan bu yana değişti.

Gerçekçi kanat güçlendi, ancak Yeşiller yol kat ettikçe içerisindeki mücadele de şiddetlendi. 1999’da Joschka Fischer, Kosova’daki NATO hava saldırılarına Yeşiller’in destek verebileceğini söylediğinde parti konferansında kırmızı boyayla protesto edildi.

Yeşiller içerisindeki tartışmalar on yıllarca sürdü.

Ancak eyalet hükümetlerindeki etkinlikleri Yeşiller’in de etkili bir yönetim sergileyebileceği düşüncesini pekiştirdi.

2011’de Baden-Württemberg Eyaleti’nde ilk kez Yeşiller Partisi’nden bir eyalet başbakanı seçildi. Winfried Kretschmann, ekonomik ve çevreci motivasyonlarla konumunu pekiştirdi ve destek topladı.

Üç yıl önce Yeşiller Partisi, Baerbock ile Robert Habeck’i eş başkanlar olarak belirledi.

İki lider de partinin gerçekçi kanadından geliyor ancak iki kanadı bir araya getirme becerileri oldukça yüksek. Yeşiller’in anket sonuçları yüzleri güldürdükçe, gerçekçilere yönelik muhalefet de duruluyor.

Bir önceki yazımız olan Kastamonulu kadınlar birlik olup lavanta üretimine başladı... başlıklı yazımızda Kadın, Taşköprü ve Ürünler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Aday Anket Orta Seçmen Yan

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM