Renkli Kadınlar

“Altın Madalya: Sporda Kadın”

“Altın Madalya: Sporda Kadın”
Haberi paylaşın...

Pera Müzesi, Dünya Kadınlar Günü kapsamında Altın Madalya: Sporda Kadın programı mart ve nisan ayları boyunca, kadın sporcuların birbirinden farklı ve hayranlık uyandırıcı hikâyelerini bir araya getiriyor. Program 28 Nisan’a dek izlenebilir.

 

Pera Film, Altın Madalya: Sporda Kadın film programını sunuyor. Program kapsamında gösterime giren dokuz yapım, sporcu kadınların başarı yolundaki tutkulu mücadelelerini yansıtırken, önyargıları da sorgulatmayı amaçlıyor:

En İyi Atlet (Robert Towne, 1982), Siirt’in Sırrı (İnan Temelkuran, Kristen Stevens, 2012), Venus ve Serena (Maiken Baird, Michelle Major, 2012), Sarah Koşmak İstiyor (Chloé Robichaud,2013), Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü (Megan Shutzer, New Generation Queens, 2015), Mükemmel (Jérémie Battaglia, 2016), Başsız Kız (Erin Heidenreich, 2016), Kan Yolu (Nicholas Schrunk, 2017), 01:05:12. En Uzun Yarış (Javier Triana, Rubén San Bruno, 2015).

EN İYİ ATLET

Program kapsamında gösterilen 1982 yapımı En İyi Atlet (Personal Best), birbirine aşık iki sporcunun hikâyesini, 1980 Olimpiyat Seçmeleri’nin gerilimli ortamına taşıyor. Robert Towne’ın ilk yönetmenlik deneyimini oluşturan film, spora tutkuyla bağlı sporculara bir saygı duruşu niteliği taşıyor. 

Siirt’in Sırrı (Know My Name), 2010 yılında Avrupa Şampiyonu olan Siirtli güreşçi Evin Demirhan’ın yaşadıklarını mercek altına alıyor. İnan Temelkuran ve Kristen Stevens yönetmenliğindeki film, muhafazakar bir bölgede güreş sporu uğraşan bir kadının gerçek hikâyesini beyazperdeye taşıyor.

Venus ve Serena (Venus and Serena) dünyaca ünlü tenisçi kardeşlerin içyüzünü perdeye yansıtıyor. 2011 yılı boyunca Venus’un bir otoimmün hastalıkla boğuşurken, Serena’nın geçirdiği akciğer embolisi sonrası hayata ve spora tutunma mücadelelerini konu alan filmin yönetmen koltuğunda Maiken Baird ve Michelle Major ikilisi oturuyor.

SARAH KOŞMAK İSTİYOR

Genç ve yetenekli orta mesafe koşucusu Sarah’ın yirmili yaşlarda aldığı evlilik kararının ardından yaşadığı kaygıları aktaran Sarah Koşmak İstiyor (Sarah Prefers to Run), koşmayı her şeyden daha çok seven bir sporcunun tutkulu yaşantısına odaklanıyor. Filmin yönetmenliğini Chloé Robichaud üstleniyor.

Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü (New Generation Queens: A Zanzibar Soccer Story), bir kadın futbol takımının öyküsünü merceğine alıyor. Megan Shutzer’in yeni nesil kraliçelerle birlikte yönettiği film, katıldıkları bir turnuva sonrası yaşadıklarını ve deneyimlerini hemcinsleriyle paylaşan kadınların kararlı duruşlarını yansıtıyor.

Mükemmel (Perfect) adlı belgesel, Kanada senkronize yüzme takımının Olimpiyatlara katılabilmek için verdikleri mücadeleyi perdeye taşıyor. Jérémie Battaglia yönetmenliğindekifilm, sporun kas gücü, dayanıklılık, mücadele, kararlılık ve kuvvetle olan ilişkisine yer veriyor.

Başsız Kız (Girl Unbound), kendine ve ailesine yapılan tehditlere göğüs gererek ülkesi Pakistan’ı uluslararası duvar tenisi yarışmalarında temsil eden Maria Toorpakai’nın öyküsüne odaklanıyor.

Erin Heidenreich imzalı film, ayaklarının üzerinde sımsıkı duran bu güçlü kadının içten bir portresini çiziyor.

Kan Yolu (Blood Road),ultra dayanıklılık sporcusu dağ bisikletçisi Rebecca Rusch ile Vietnamlı pedal arkadaşı Huyen Nguyen’in 1200 millik çetin pedal çevirme serüvenini aktarıyor. İki kadının bedenlerinin sınırlarını zorlayan bu yolculuk, Nicholas Schrunk yorumuyla perdeye aktarılıyor. 

01:05:12. En Uzun Yarış(01:05:12. The Longest Race), dünyanın en iyi uzun mesafe koşucularının yetiştiği Kenya’nın Iten yöresinde kadınların spor sayesinde yaşadıkları bölgenin sosyoekonomik yapısını nasıl değiştirdiklerini anlatıyor. Filmin yönetmenliğini Javier Triana ve Rubén San Bruno yapıyor.

Pera Film’in Altın Madalya: Sporda Kadın programı, 28 Nisan 2018 tarihine kadar ücretsiz izlenebilir.

 

Manşet Fotoğrafı:  Başsız Kız 18 Mart Pazar 16.00’da gösterilecek…

Bir önceki yazımız olan İstanbul Modern'i Gezmek İçin Son Günler... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ