Renkli Kadınlar

Lazca, Kürtçe, Türkçe Şarkının Olduğu Siyah Beyaz Ezgiler Çıktı…

Lazca, Kürtçe, Türkçe Şarkının Olduğu Siyah Beyaz Ezgiler Çıktı…
Haberi paylaşın...

Etnik müziğin iki ismi Ferda Sümer ve Rotinda Ezel, öncesinde çıkardıkları üç şarkılık maxi single çalışmasının yoğun ilgi ve beğeni alması üzerine, SİYAH BEYAZ EZGİLER adını taşıyan Kürtçe, Lazca ve Türkçeyi harmanlayarak 11 şarkılık yeni bir albümü müzikseverlerin beğenisine sundu.

 

Türkiye’de ilk kez üç ayrı dilde yorumlanan şarkıların bulunduğu ‘’ Siyah Beyaz Ezgiler’’ Ses Media Yapım etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı.

 İkilinin 2013 yılında üç şarkının yer aldığı  ‘’Sî ’’ adlı bir maxsi single çalışması alternatif müzik dinleyicisi tarafından büyük beğeni toplamış, Youtube kanalında 1,5 milyona aşkın izlenmişti.

Ferda Sümer ve Rotinda Ezel’in Siyah Beyaz Ezgiler adlı albümlerindeki şarkılar, ayrımcılık ve tahammülsüzlüğün hızla yükseldiği dünyada dil, din, ırk ve mezhep farklılıklarını kucaklayarak iki ayrı yörenin ezgilerinde insanları birleştiriyor.

Kemençe ve Tulum sesi, yeşilin tüm tonlarını barındıran Karadeniz’den Anadolu’yu sarmalayarak Toroslara kadar yükselip Kürtçe ezgilerle birleşiyor.

Birçok etnik albümde imzası bulunan Baran Çelebi’nin aranjörlüğünü yaptığı albümde, Başin Göğe Erdi mi adlı anonim şarkının müzikleri Şevki Çalık’a, albümün çıkış şarkısı olan Pırsi’nin sözleri Murat Yapıştıran- Ferda Sümer’e, müziği Ferda Sümer & Rotinda Ezel’e, Çara Dile Mın’ın sözleri Gotın ü, müziği ise Seyda Mustafa Gazi’ye, Kalbimi Atacağım’ın sözü Ceyhun Yılmaz’a müziği anonim, Ax Ü Eman’ın sözü Gotın ve Cıwan Haco müziği Geleri, Sandık adlı şarkının sözü Yücel Yarıbatman müziği Gökhan Şenel’e, Gurişi Kayde’nin sözleri Ferda Sümer müziği Erkan Yeşilyurt’a, Xan Xananıme ve Zerde’nin sözleri Gotın ü’e müzikleri Geleri, Dıl Bı Hısret’in sözleri Gotın, Seyda Mustafa Gazi ve Ferda Sümer’e müziği Geleri’ye it.

Albümde yer alan iki potpori Amediye’nin sözleri Gotin Ü, müziği iseGeleri’ye ait.

Yüreğim Senin Olsun’un Sözleri Erkan Yeşilyurt müziği ise Anonim.

 

Ferda Sümer ve Rotinda Ezel’e Siyah Beyaz Ezgiler de müzisyen arkadaşları;

Saksafonda Kürşat Ersoy, klasik gitarda Can Alptekin,  elektrogitarda Onur Sarım, Klarnet’te Aykut Sütoğlu, basgitarda Volkan Doğan Kayıkçı, bağlama grubunda Baran Çelebi, kanunda İhsan Aydoğan, perküsyonda İzzet Kızıl, İsmet Kızıl ve Tarık Arslan, kemanda Şervan Ayaz, tulumda Mustafa Gökay Ferah & Gökan Akptekin, bateride Bülent Ay, kemençede Tarzi Terzi, kabak kemanede Uğur Önür, brassta Aykut Sütoğlu, Piyano da Baran Çelebi eşlik etti.

 

Kayıt; stüdyo Sewt

Mixs: Engin Ersoy

Mastering: Muammer Tokmak

Tonmaister: Murat Yapıştıran & Baran Çelebi

Vokaller: İsmet Kızıl, Baran Çelebi, Murat Yapıştıran, Ferman Patiev, Turan Yapıştıran

Grafik Tasarım: Nuro Aksoy

Fotoğraf : Nuro Aksoy

FERDA SÜMER KİMDİR?

Rize’nin Pazar(Atina) ilçesinde doğan Ferda Sümer ilk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra müzik çalışmalarını sürdürmek üzere İstanbul’a yerleşti.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi ve Kariyer Akademi’de tiyatro eğitimi aldı.

Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde bir yıl müzik eğitimi aldı.

Üsküdar/Altunizade Kültür Merkezi ve Üsküdar Musiki Cemiyetinde sürdürülen müzik çalışmalarına korist ve solist olarak eşlik ettiği dönemde, İstanbul Devlet Korosu sanatçısı Arif Özgülüş’ten aldığı şan dersleriyle kendisini müzik alanında geliştirdi.

Üsküdar Kültür Dostları, Kadıköy Beşik ve İçerenköy Yansı Derneklerinde Rize, Hemşin yöresine ait halk dansları eğitim ve çalışmaları yaptı.

Lazca ağırlıklı söylediği şarkıların yanı sıra yöresel müziğin özgün aleti Tulum eğitimini Mahmut Turan ve Mustafa Ferah Gökay’dan aldı.

2010 yılında içinde kendisine ait söz ve müziklerin de bulunduğu “Lazca ağırlıklı etnik müzik”  albümü “Meleni Mira” yı müzikseverler ile buluşturdu.

Albüm sonrası çeşitli organizasyon ve festivallerde sahne almaya devam eden sanatçı, söylediği şarkıların kapsamını genişleterek repertuar çalışmalarına Kürtçe şarkıları eklemeye karar verdi.

Kürtçe etnik müzik çalışmalarıyla tanınan Rotinda Ezel ile birlikte bir ilk’e imza atarak Lazca-Kürtçe ve de Karadeniz ezgilerinden oluşan “Siyah Beyaz Ezgiler” adlı albümü Mart 2018 ayında etnik müzik sevenler ile buluşturdu.

Genç sanatçının en büyük ideali insani değer ve ilişkilerin tüketildiği, maddiyatın hayatın merkezine konduğu dünyada, bozulmaya ve yozlaşmaya karşı sanat ile mücadele etmek, bu uğurda değerlerin tekrar insanları sarmalamasına, özellikle gençlerin bilinçlenmesine katkıda bulunmak.

ROTİNDA EZEL KİMDİR?

 Batman’da doğan Rotinda Ezel,  ilk orta ve lise eğitimini doğduğu şehirde tamamladı.

 Fotoğrafçı bir babanın oğlu olan sanatçı, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık Bölümü’nden mezun oldu.

 Üniversite eğitimi ardından profesyonel fotoğraf stüdyosu kurarak reklam ve tanıtım çalışmalarına başladı.

 Müziğe olan yeteneğini ilkokul yıllarında sınıf öğretmeni keşfetmiş, okul korosuna girmesini sağlamıştı. Bu süreçte de müziğe tutkunluğu başladı.

 Tüm dünya müziklerini dinliyor,  ancak ruhunu temelde Kürt etnik müziğinin eski dönemlerden beri süregelen kemençeyle aynı olan çalgı aleti rebap, yine ortak müzik aleti olan tulumun tınıları besliyor, sesleri onu bambaşka dünyalara götürüyordu.

Kürt ve Karadeniz ezgileri bu nedenle sanatçının vazgeçilmeziydi.

Gün geldi, Lazca etnik müziğin en iyi seslerinden birisi olan Ferda Sümer ile bir araya geldi.

İki yörenin müziğini bir araya getirerek harmanlayan arkadaşlar, 2013 yılında üç şarkının yer aldığı  ‘’Sî ’’ adlı bir maxsi single çalışması yaptı. ‘’Sî ’’ etnik ve alternatif müzik dinleyicisi tarafından büyük beğeni topladı. İlk şarkıları Em Herin Xiya Youtube kanalında 1,5 milyona aşkın izlendi.  Birlikte birçok festival ve mekanda sahne aldılar.

 Yaptıkları maxi single çalışmasında farklılık yaratan ikili, bir ilke imza atarak Lazca-Kürtçe  Karadeniz ezgilerinden oluşan “Siyah Beyaz Ezgiler” adlı albümü Mart 2018 ayında etnik müzik sevenler ile buluşturdu.

 Rotinda Ezel, fotoğraf ve müzik çalışmalarının yanı sıra 2013 yılında kurduğu Festival ve Organizasyon şirketi İnter Turkey üzerinden 2017 yılında Türkiye’de bir ilke imza attı.

Mudanya Otostop Festivali’ni ücretsiz olarak gerçekleştirdi, festivale 20 bin kişinin üzerinde katılım sağlandı.

 İnter Turkey çatısı altında alternatif organizasyonlar, yardım kampanyaları ve kamplar düzenlemeye, fotoğraf çalışmalarına devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Şeniz Akçay’dan  "Teşekkürler Filipinler" Sergisi... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ