Renkli Kadınlar

“Aşık olamayan kişi henüz insanlaşma sürecini tamamlamamıştır”

“Aşık olamayan kişi henüz insanlaşma sürecini tamamlamamıştır”
Haberi paylaşın...

Psikiyatr Dr. Agah Aydın, “Evlilik aşkı öldürmez ama bazı kişiler evlenince eşine “Bu zaten benim malım oldu artık” mantığıyla bakıyor” diyor. İşte Aydın’ın ilişkilere dair söyledikleri…

Kaçan her zaman kovalanır mı?
Kaçan kovalanmaz. Modern toplumda insan, yalnızlaştırıldığı için yetersizlik duygusu arttı. Bu nedenle yetersiz kişi kaçanı kovalıyor. Birisi ona yaklaşınca “Yetersizliğim ortaya çıkacak” diye korkuyor. Bundan farklı olarak histerik kişilik bozukluğu olanlar da cinselliği yaşamaktan korktukları için kaçanı kovalar.

 Tek gecelik ilişkiler neden artıyor?
İnsan doğası gereği bir başkasıyla yakınlaşmaya, bir ve birlikte olmaya ihtiyaç duyar. Ancak bireyselleşen toplumda bencilleşen insan hep almak istiyor. Her insanın zevkleri, istekleri farklı olduğu için de karşısındakiyle sürekli çatışıyor. Çözümü tek gecelik ilişkilerde arıyor.

 Uzun ilişkilerin sırrı ne?
Çatışma anlarında fedakârlık gösterebilen, partnerinin de duygularını, isteklerini, arzularını önemseyen kişilerin ilişkileri uzun sürüyor. Çünkü ilgi flört halini sürekli kılıyor.

“Evlilik aşkı öldürmez”

Evlilik aşkı öldürür mü?

Asla öldürmez. Flört, nişanlılık, birlikte yaşamak, evlilik gibi adların bir önemi yok. Ama bazı kişiler evlenince karşısındakini insan yerine koymamaya başlıyor. Eşine “Bu zaten benim malım oldu artık” mantığıyla bakıyor. Hiçbir insan nesneleştirdiği biriyle aşkı, cinselliği yaşayıp mutlu olamaz.

 Cinsel sorunların suçlusu ilişki midir?
Erken boşalma, sertleşememe, orgazm bozuklukları gibi sorunların hemen hemen tamamı partnerler arasındaki ilişkideki sorunlarından veya psikolojik bozukluklardan kaynaklanıyor.

“Hiç aşık olamıyorum” diyen insanların sorunu ne?

Aşık olamayan kişi henüz insanlaşma sürecini tamamlamamıştır. Çünkü aşık olmak benlik sınırlarını açmak demek. Sınırlar açıkken de ihlal edileceğim korkusunu yaşamayacak kadar kendinize güvenmeniz ve inanmanız gerekir. Başkasına bağımlı olan, ötekinin beğenisine çok şiddetli bir şekilde ihtiyaç duyan biri gerçek anlamda aşık olamaz.

(Kaynak: Milliyet)

 

Bir önceki yazımız olan Türk kadını en konuşkan ve en çekici... başlıklı yazımızda arkadaşlık siteleri, charm göndermek ve happn hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ