Elele’den Kamasutra Pozisyonları!

Elele’den Kamasutra Pozisyonları!
Haberi paylaşın...

Zevkin Kitabı olarak anılan Kamasutra, birkaç ciltten oluşsa da son cilt tamamen Kamasutra pozisyonlarına ayrılmıştır. Elele dergisi, takipçilerini bilgilendirmek adına pozisyonları çizim şeklinde canlandırıp açıklamaları ile anlatmış.

 

Kamasutra 3. Yüzyılda Hint bilge Mallanaga Vatsyanana tarafından derlenmiş olup cinsellik üzerine ilk yazılı eser olma özelliğini taşıyor. Amacı, sadece cinsellik ile ilgili olmayıp aynı zamanda hayatı sevmek ve ilişkide dengede durmak üzerine öğretileri sunmak olan Kamasutra, Sanskritçe zevk ve kitap kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu yüzden kimilerine göre Hindistan kökenli bir yasam tarzı kimilerine göre de sadece cinsel birleşme yoludur.

Kamasutra Pozisyonları En Doğru Elele’den Öğrenilir

Zevkin Kitabı olarak anılan Kamasutra, birkaç ciltten oluşsa da son cilt tamamen Kamasutra pozisyonlarına ayrılmıştır. Son dönemde Kamasutra pozisyonları ile ilgili bilgileri Elele’nin web sitesinde bulmak mümkün. Elele takipçilerini bilgilendirmek adına pozisyonları çizim şeklinde canlandırıp açıklamaları ile anlatmış.

Hintliler felsefe ile oldukça ilgili olduklarından olsa gerek Kamasutra kitabının sadece cinsellik olmadığını yaşamaya dair öğretiler olduğunu savunduklarını göstermek adına yazmışlar. Hint filozoflarına göre dinsel erdem, zenginlik, zevk ve günahlardan kurtulma olmak üzere 4 temel maddeden oluşuyor.

Filozoflara göre insan önce hayatını nasıl kazanacağını öğrenerek kendini güvene aldıktan sonra kişisel zevk ve tatmine ulaşabilir. Kitapta pozisyonlardan önce kadın ve erkek ilişkilerine dair her şey anlatılıyor. Kadınların erkekler üzerindeki etkilerinden birbirlerine karşı nasıl davranmaları gerektiğine kadar pek çok konu hakkında bilgi veren Kamasutra, en son bölümde pozisyonları detayları ile anlatıyor.

Elele merak edenler için ayırdığı bu bölümde pozisyonların inceliklerini aktarıyor. Böylece denemeden önce hangi pozisyonları nasıl çiftlerin yapması gerektiği de anlaşılıyor. Çünkü bazı pozisyonlar gerçekten kuvvet gerektiriyor.

Bir ilişkide uyumu ve dengeyi oluşturan Kamasutra pozisyonları uygulandığında çiftlerin normal yaşantıları da düzene giriyor. Biri olmadan birinin olamayacağını savunan filozoflar bunu anlatmak için bu kitabı önermişler. Kamasutra, zevkin kitabı anlamına geliyor ancak burada bahsedilen zevkin yaşamın her alanında oluşturulması gereken denge ve uyumdan ileri geldiği ve bunun da çiftler arasındaki cinsel ilişkiye yansıdığı  belirtiliyor. Bu felsefeden yola çıkarak uygulanan pozisyonlar sayesinde kişiler yaşamlarını daha anlamlı hale getirebiliyor. Yani Elele’de anlatılan sadece pozisyonlar değil pozisyonların çiftlere olumlu getirilerin de bahsediliyor.

Bir önceki yazımız olan İlişkileri Bitiren 9 Yanlış Hareket! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ