“Bir Düğün Hikayesi Çekiyoruz”

“Bir Düğün Hikayesi Çekiyoruz”
Haberi paylaşın...

Düğünlerin öncesinden bitimine kadar bir belgesel tadında çekimler yapan @dugunhikayefilmi markasının kurucusu Tolga Bato’ya yaptıkları hizmetin özelliklerini ve detaylarını sorduk…

 

Eskiden sadece düğünde video ve fotoğraf çekilirdi. Siz öncesinde başlayan bir hikaye hazırlıyorsunuz.
Bir düğün hikayesinin sürecini anlatır mısınız?

Yaşamımızın her alanında gelişen teknoloji ve yenilikçi bakış açısı hayatımıza yön veriyor.Söylemiş olduğunuz gibi eskiden düğünlerde omuz kamerası diye tabir edilen aktüel kamera ve sadece düğün esnasında çekilen fotoğraflar günün hatırası olarak kalırdı.

Sabah erken saatlerde gelin ve  damadın hazırlık aşamalarından başlayarak düğün sonuna kadar olan süreçte günün en güzel anlarını kesit videolarla kayıt altına alıp çiftimizin veya bizim tarafımızdan seçilen müzik üzerine kurgulayarak tüm günü bir kısa film haline getiriyoruz.

Düğün hikaye filmi diye adlandırdığımız bu filmde ,düğün günü süreci olan yaklaşık 16 saatte çiftimizin her anında yanında bulunuyor ve bu 16 saatlik süreci seçilen şarkının uzunluğuna göre 4-6 dakikada özetliyoruz.

Ayrıca bir de yaklaşık 1 dakikalık fragman da hediye olarak kurguluyoruz.

Düğün hikaye filmi süreci bizim için bir gün önceden başlar. Yaptığımız sanatın önemi ve sorumluluğunu yerine getirebilmek adına düğün gününün akışının gözden geçirilmesi , hangi teknik ekipmanların kullanılacağı , bu ekipmanlar gün boyu sürekli kullanılacağı ve pilleri şarj etme fırsatı dahi olamayacağından dolayı yedek pillerin şarjlarının tamamlanması, hafıza kartlarının formatlanıp hazır hale getirilmesi, düğün günü kuaför / gelin evi / düğün mekanı güzergahlarında en uygun rotanın planlanması gibi perde arkası hazırlıklar yapılır.

Çünkü şunun farkındayız ki ; tekrarı olmayan ve titizlikle planlanan / hazırlıklar yapılan en özel ve en mutlu günden geriye sadece bizim görüntülerimiz ve fotoğraflarımız kalacak.

Düğün bitiminde ise günün serveti olan hafıza kartlarımıza göz bebeğimiz gibi bakarak büyük bir titizlikle bilgisayarlarımıza kopyalayıp ayrıca bununla da yetinmeyerek ayrı 2 hard diske daha yedek kopyalarını oluşturuyoruz.

Teslim sürecimiz yaklaşık 20 iş günü sürüyor, bunun da nedeni kurgu aşamasına ne kadar büyük vakit ayırıp , görüntü seçimi ve müzik ile senkronda ne kadar titizlik gösterilirse ortaya çıkan kısa film bir o kadar unutulmaz ve beğeni toplayıcı oluyor.

 Bu süreçte siz neler yapıyorsunuz karşı taraftan beklentileriniz neler oluyor?

Teknik hazırlık sürecimizin ardından sabah erken saatlerde çiftimiz ile buluşmuş oluyoruz. Gelinimizin hazırlık aşamalarında saç/makyaj ekibi ile birlikte uyum içinde çalışarak neşeni günün filmi için kolları sıvamış oluyoruz.

Her ne kadar hayatın en eğlenceli , en romantik günü olsa da genelde çiftler güne heyecanın getirdiği stres ile başlamakta. Biz yine bu konuda da devreye girip psikolojik olarak ve 12 yılın verdiği tecrübe ile güven vererek gelin hanıma nedimelik, damat Bey’e de gün boyu bir nevi sağdıçlık yapıyoruz.

Sanatsal yönden aldığımız tebrik ve memnuniyet dönüşleri bir yana, psikolojik destek ve günün planlaması ve akışın yönetilmesi ile ilgili görev de bize düştüğünden dolayı gün sonunda bunlarla ilgili çiftimizin ve ailelerinin tebrik ve memnuniyet söylemleri bütün yorgunluğumuzu alıp götürmekte.

Beklentilerimiz konusuna gelirsek çok basit ama çok önemli isteklerimiz oluyor çiftimizden.
Gülümsemek ve neşeli olmak, içerindeki heyecanı, aşkı , coşkuyu kameralar yokmuşçasına doğal olarak sergilemeleri en önemli istek bizim için.

Ayrıca günün akışını birlikte gözden geçirip , düğün başlangıcı seremonisinde davetlilerin huzuruna nasıl çıkacakları , nasıl yürümeleri , selamlamaları , nikah , ilk dans, pasta kesimi ve düğün sonunda çiçek atma konusunda ufak ama etkisi büyük taktiklerimiz oluyor kendilerine.

Hazırladığınız düğün hikayeleri içinde ilginç anılar vardır. Bir ya da iki tanesini paylaşır mısınız?

Her düğün hikayesi bizim için çok önemli  , o güne özel bir hikaye yazarak , çiftimiz ile bütünleşip yüksek odak ve heyecanla sanatımızı gerçekleştiriyoruz.

Bu odaklanma anında çoğu zaman biz dahi fark edemesek de ilginç diyalog ve olaylar gerçekleşiyor.
Kurgu aşamasında bilgisayar başında fark ediliyor çoğu.

Bir çok anımız var tabii ki ama bize göre en ilginç anımız ; Teknede düzenlenen bir evlilik teklifi çekimi sırasında ekipten bir arkadaşımızın dengesini kaybederek denize düşmesi yer almakta. Neyse ki herhangi bir yaralanma olmaksızın tatlı bir anı olarak yer etti hafızalarımızda.

Biraz da kendinizi tanıtır mısınız ve size başvurmak isteyenler nasıl ulaşabilir?

Sanatına aşık , her projede çiftlerimiz ile aynı heyecan ve mutluluğu yaşayan, en özel günlerine ve aşklarına bizi ortak eden insanların hayatlarına dokunmanın , kalıcı bir eser bırakmanın sorumluluğuna sahip, neşeli ve yaratıcı bakış aşısına sahip bir ekibiz.

Bize ulaşmak, detaylı bilgi almak isteyenler instagram’da @dugunhikayefilmi  sayfamızı veya 0532 247 2694 numaralı hattımızı kullanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Yargıtay açıkladı: Tüm takılar kadının başlıklı yazımızda Düğün, Kadın ve karar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ