Renkli Kadınlar

Lütfiye Nacak: Regresyon kişinin hatalı kodlarını düzeltir

Lütfiye Nacak: Regresyon kişinin hatalı kodlarını düzeltir
Haberi paylaşın...

Yaşadığı bir travma sonrası kendisiyle ilgili çıktığı yolculuk devam ederken 3 yıldır regresyon terapistliği yapan Lütfiye Nacak, regresyon terapisinin ne olduğunu ayrıntılarıyla anlattı…

Spritüelliğe ilginiz nasıl başladı?

Almanya doğumluyum. 6 yaşıma kadar orada kaldım. Çocuk kalbiniz oraya ait olmadığınızı biliyor. Çünkü farklı davranıyorlar. Ne yazık ki Türkiye ye geldiğimizde de Almancı olarak ayrıma uğruyorsunuz. Anlamlandıramıyorsunuz nedenini. Çocukluktan itibaren insan psikolojisi hep dikkatimi çekmiştir. Belki de bu farklılıklar nedenini anlayabilmek içindi. Nedenini bilmeden psikolojiye özel bir ilgim oluştu.

2016 yılında çok sevdiğim birisini kaybettiğimde yaşadığım acı katlanılmaz boyuttaydı. Bu yolculuğa kendi şifam için çıktım. Dergahlar, inziva kampları nefes terapileri ve regresyon terapi. Kendi şifam için çıktığım bu manevi yolculukta ruhlarına dokunabildiğim danışanlarımı Yaradan’ın mucizesi olarak görmekteyim.

Yaşadığım bir travma sonrası kendi manevi yolculuğuma çıktım. Amacım kendimi şifalandırmaya çalışmaktı. Bu şifa yolculuğunda Yaradan’ın mucizesiyle karşılaştım her an. Başkalarına dokunabildiğiniz her an aslında şifa kendinize doğru akmakta. Önce birçok dergâhı dolaştım. Sonrası yolum Konya ya Mevlâna Hz.lerine çıktı. Yürümeye yeni başlayan çocuklar gibi her adım bana muazzam bir heyecan verdi. Teknik anlamda reiki, nefes terapistliği, regresyon terapistliği olarak   devam etti. Her terapi seansından sonra kendimi şifalandırdığımı gördüm. Çünkü size gelen danışan da sizin enerjinizde geliyor.

Yolda olmak çok güzel. Her karşılaşılan yolcu, ise size şifa vermekte.

Bilmeyenler için regresyon terapi nedir, anlatır mısınız?

Regresyon kelime anlamı ile yaş geriletmedir. Regresyon terapi yetişkin dönemde yaşadığımız duygusal, zihinsel ya da bedensel sorunlarımızın kök kaynağının erken çocukluk dönemi-anne karnı dönemi ve hatta atalarımızdan gelen epigenetik kodlamalara kadar uzandığını varsayan bir terapi şeklidir.0-5 yaşı kapsayan erken çocukluk döneminde yaşadığınız bir travma, bir kayıp bilinçaltınızda yer etmektedir. Çocuk bu sahneyi hatırlamak istemez. Bir nevi ilkel beyin çocuk döneminde sizi korumak adına bu kaydı bilinçaltına atar. Bu durumu kapağı kapatılmamış bir dolap gibi düşünebilirsiniz. Yetişkin hayatınızda size ait değilmiş gibi tekrarlanan davranış kalıplarınız veya ataklarınız, erken çocukluk döneminden kalan ve hatırlayamadığınız kapağı açık kalmış bir dolap gibidir. Ve size bunu hatırlatmaya çalışacaktır.

Regresyon terapisi kimlere yapılır?

Regresyon terapisi, bireyin aynı şekilde tekrarlayan psikolojik çıkmazları olduğu zaman oldukça etkili bir terapi şeklidir. Örneğin durmadan tekrar eden parasal sorunlar, ilişkilerde tekrarlanan negatif durumlar, anksiyete bozukluğu, sebepsiz kaygılar, panik atak, fobiler gibi konuların tamamı regresyon terapinin konusudur. Regresyon terapi ile fiziksel bağımlılıklarda da başarılı sonuçlar alınmaktadır. Çünkü bu tip bağımlılıkların kök nedeni kişinin genelde iç dünyasında yaşadığı bir açlığı ya da korkuyu gidermektir.

Davranışsal anlamda yaşadığımız bütün bu sorunların kök nedeninde çocuk yaşta -anne karnı döneminde- hatta atalarımızdan epigenetik aktarım yoluyla almış olduğumuz negatif duygu durumlarından kaynaklanmaktadır.

 Regresyon terapisi nasıl yapılır?          

Regresyon terapi öncelikle bu işte yetkin kişiler tarafından yapılmalıdır. Bazı rahatsızlık durumunda danışan trans halinde olduğu için ani bir heyecanlanma ve stres durumunda istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Burada terapistin olaya müdahale edebilmesi ve danışanı telkin etmesi çok önemlidir.

Terapi öncesi danışan ile öncelikle bir ön görüşme yapmaktayız. Bu öngörüşüme terapiye başlamadan önce izleyeceğimiz yol haritası konusunda etkili olmaktadır.  Burada dikkat ettiğimiz kişinin psikosomatik rahatsızlıkları olup olmadığıdır. Kişi ilaç kullanımındaysa bu hastalara ne yazık ki uygulama yapamıyoruz.

Ön görüşme sonrası danışan kendini rahat hissedeceği bir ortamda transa geçirilir. Genelde uzanmış vaziyette olması tercih nedenimizdir. Çeşitli trans teknikleriyle kişinin geçmiş yaşlarına doğru bir transal yolculuk yapmaktayız. Danışan bu yaş geriletme yolculuğunda çocukluğundan onu etkileyen sahneleri bizzat yeniden deneyimlemektedir. Travmanın ya da olumsuz kodlamaların oluştuğu gerçek sahneye ulaştığımız zaman geştalt tekniği yada aynalama tekniği ile bireyin o sahneyi yetişkin bilinç ile tekrarlamasını ve hatalı kodlamayı düzeltmesini sağlamaktayız. İlkel beyinin saklamış olduğu, ya da beynin yanlış nöronlara bağlanması sonucu oluşan bu hatalı kodlamalar düzeltildikten sonra kişinin yaşamında mucize gibi değişimler olmaktadır.

Mesleğiniz nedir?

İnsanlarla hep iç içe olduğum meslek gruplarını tercih ettim. Bankacılık, satış müdürlüğü gibi.

Bu tip mesleklerde başarının sırrı kişilerin iç dünyasıyla iletişimi gerçekleştirmekle olmaktadır. Satış konusunda başarılı olan insanlara dikkat edecek olursanız kendini anlatmaktan çok dinlemeyi tercih eden insanlardır. Dinlenmek kişiye kendini değerli hissettiren bir duygudur.

Regresyon terapisti olmaya nasıl karar verdiniz?

Farkındalıksız zamanlarımız olan çocukluk dönemimden beri okuduğum kitaplar izlediğim filmler hep psikoloji üzerineydi. Yetişkin dönemlerimde durmadan aynı şekilde tekrarlayan metaforlarım oldu. Bu durum insan yaşamının kalitesini bozan ruhu tekâmül ettiremeyen bir durum. İçinde bulunduğum çıkmazda çeşitli eğitim süreçlerine katıldıktan sonra hayatımda muazzam değişiklikler oldu. Mucizeleri bizzat tanık olarak yaşamaya başladım. Ve bu yolculukta bir insana dokunmanın içimde yarattığı coşkuyu gördüm. Hocamın yönlendirmesiyle eğitmen olmaya karar verdim. İnsanlara dokunabilmek inanılmaz güzel bir duygu. Birlik duygusunu çok yoğun yaşatıyor. Çünkü dokunduğunuz insan Yaradan’a ait ve sizi vesile kılıyor.

Regresyonun enerjinizle ilgisi var mı?

Tüm kâinat enerji üzerine kurulmuştur. Örneğin çoklukla kurduğumuz bir cümle vardır. ’korktuğum başıma geldi’’ aslında aynı şekilde istediklerimizde başımıza gelmektedir. Ancak bu istemek koşulsuz istemekle ilgilidir. İnsan oğlu başlı başına bir Dünya‘dır ve enerji bütünüdür.

Kendimizi fark ettiğimizde yani insan ancak kendini bildikten sonra başkalarına ulaşabiliyor. Başkalarına ulaştığında ise kendini biliyor. Eleştirdiğimiz her ne olursa olsun dönüp baktığımızda aslında oradaki biziz. Yani Hz. Mevlana’nın dediği gibi aynamız ne kadar puslu ise karşımızdakini o kadar yanlış görmekteyiz. İçimdeki enerjiyi fark ettiğim de sizdeki enerjiyi de algılayabiliyorum. Dolayısıyla regresyon terapinin başarısı içimizdeki enerjinin farkına varmakla ilgili.

Her eğitim alan regresyon terapisi verebilir mi?

Her eğitim alan ne yazık ki regresyon terapiyi olması gerektiği gibi yapamaz. Kitap dili ya da ilim diliyle konuşur sadece ve terapi başarıyla sonuçlanamaz. Her işte olduğu gibi bunu hal etmek önemli. Sadece ilimi almak yetmiyor. Örneğin; sadece kitap okuyarak doktor olunamaz ya da avukat. Bunu birebir uygulamak ve bu uygulamada o kişi olabilmek önemli. Bu bağlamda İnsanlar çoğunlukla empati kelimesini yanlış anlamaktalar.

Onun gibi olabilmek değil o olabilmektir empati. O olmayı başaranlar iyi bir terapist olabilirler. Seanslarımda danışan ile aynı enerji frekansına giriyoruz. Yani o an danışanın çektiği bedensel acılar aynı şekilde bizde de yansıyor. Bu işe gerçekten gönül verebilen insanlar iyi bir terapist olabilir ancak.

Eğitim alırken yaşadığınız, etkilendiğiniz olaylar var mı?

Terapi seanslarından sonra günlerce etkisinden kurtulamadığım vakalar olabiliyor.

Örneğin bir danışanımın erken çocukluk döneminde yaşadığı bir taciz olayı vardı. Kişi oldukça normal ve sağlıklı bir birey olarak gözükmekteydi. Sadece sıklıkla tekrarlanan kabuslarından şikayetçiydi ve sırf bu yüzden terapi almak istemişti.

Terapi sırasında bir tecavüz mağduru olduğunu gördük. Bilinçaltı danışanı erken çocukluk döneminde yaşadığı bu travmadan korumak için o kaydı saklamıştı.

Ama bilinçaltı duyulmak ister. Bu ya rüyalarla ya da size ait olmayan davranışların tekrarı ile olmaktadır.

Regresyon konusunda eğitim verme gibi bir düşünceniz var mı?

‘’Hamdım piştim, yandım’’ der Hz. Mevlâna.

Eğitmenlik çok farklı ve kutsal bir süreç. Yol nereye gider bilemem tabi ki. Ancak şu anda böyle bir şey düşünmüyorum. Ancak kendi hocamızdan eğitim alırken gördüğüm ve gözlemlediğim konu şudur. Gönlünüzü ikna edemediğiniz yolda olmamanız gerektiğidir.

Kişi birkaç eğitime katılıyor ve ben oldum artık diyebiliyor. Kendi adıma bunu basiretsiz bir davranış olarak görmekteyim.

Bu coğrafyada yaşamak ve özellikle kadın olmak çok zor. Hepimizin geçmiş yıllarından gelen travmatik yaşanmışlıkları var, kendini çözmeden, acıyan yerlerinizi soğan soyar gibi soymadan o öze ulaşmak çok zor. Ve kendinizi iyileştirmeden yapacağınız bir terapi faydadan çok zarar vermektedir.

 Regresyon terapi dışında danışanlarınıza verdiğiniz hizmetler neler?

Aynı zamanda nefes çalışmaları yapmaktayız. Nefsimizi kontrol altına almamız nefesi doğru alışımızla birebir ilgili.

Türk insanı ne yazık ki doğru nefes almayı bilmiyor. Bir çoğumuz göğüsten nefes almaktayız. Bu ilkel insan, kaygı nefesidir. İnsanın korktuğu ya da strese girdiği zaman aldığı otomatik bir savunma nefesidir. Doğru nefes ise, diyaframdan alıp verdiğimiz burun burun nefesidir.

Regresyon terapi esnasında aynı zamanda danışanla aynı enerji frekansına girdiğimiz kişide var olan bedensel acı ve blokajları hissetmekteyiz. Seans esnasında reiki ile beden blokajlarını da çözmüş oluyoruz.

Seans sonrasında kişide anlamını çözemediği dalgalanmış ruh halleri olmakta. Bilmediğiniz travmalar ya da duygusal bozuklukların kök nedenini anlıyorsunuz. Belirli bir periyot ta ı danışanlarımı takip ediyorum. Hayat çizgisinde ki yol arkadaşlığı gibi diyebiliriz. Çünkü kişinin biranda kendi gerçeğiyle yüzleşmesi başlı başına sancılı bir süreç.

Regresyon terapinin ilk çağrıştırdığı şey geçmiş zamandan, atalarımızdan gelen yaşanmışlıkların olumsuz etkilerini taşıdığımız yönünde. Bu  terapi ile bizden önceki nesillere geçmişe gitmek gerçekten mümkün mü?

Regresyon terapi ile bizden önceki nesillere geçmişe gitmek gerçekten mümkün

Regresyon terapide erken çocukluk dönemi, anne karnı dönemi ve atalarımızdan gelen epigenetik aktarımlara bakabiliyoruz.  Danışanlar zaman zaman duygusal olarak kendine ait hissetmediği duygularla boğuşmaktadır. Bazen negatif bir davranışta bulunduğumuz zaman ‘’nasıl yaptım ben bu sanki içimden bir canavar çıktı’ ’gibi ifadeler kullanırız. İşte terapi öncesi kişinin çekirdek dilini takip ederiz. Çoğunlukla kullanılan dil bizi gerçek şikâyete götürmektedir.

Bir danışanımda bu çekirdek dil ve epigenetik aktarımı çok net saptamıştık. Danışanın şikâyeti ‘’hiçbir şeyi hak etmiyorum’ ’çekirdek dili üzerineydi. Yapılan terapi sırasında atasının hak edilmeyen bir kazancı olduğu ve tüm ailenin de bu kazanç ile yaşadığını gördük. İşte bu hak olmayan kazanç 2 kuşak sonrasında kendini ifade etmek istemektedir. Ata’dan sonra gelen kuşak sonrası hep iflaslar söz konusu olmuştu. ’Evlat erik yer, babanın dişi kamaşır’’ atasözünün ne kadar gerçekçi olduğunu görmekteyiz. .

Danışanlar en çok hangi sorunlarla geliyor?

Danışanlar genelde bize çok basit sorunlar için gelmektedir. ’Parasal sorunlarımı çözemiyorum, aşk ilişkilerim hep aynı şekilde sonuçlanıyor yada zayıflayamıyorum vb..

Aslında tüm bu sorunların ana kökeninde değersizlik, sevilmeme gibi kök nedenler çıkmaktadır. Örneğin bir danışanın zayıflayamama nedeninin altında yakın akrabası tarafından taciz edildiği ve bilinçaltının yanlış nöron bağlantılarıyla fiziksel olarak şişman olmanın tacize uğramasını engellediği anlaşıldı. Bir danışan genel şikayetler için dahi gelse ön görüşmemizde gerçek şikâyetin ne olabileceği hakkında az çok bilgi sahibi olabiliyoruz. Burada az önce belirttiğim gibi danışanın kullandığı çekirdek dil bizim için çok önemli bir yön haritası. Kişi transa geçirildiği zaman takip ettiğimiz yön haritasına göre sorunun devam edip etmediğini çok rahat algılayabiliyoruz. Bu yüzden bazı terapi seansları 3 saati bulabilmektedir.

Bu terapi nasıl ortaya çıktı.

Regresyon terapisi ile ilgili ilk çalışmalar ünlü nörolog Sigmund Freud tarafından 1920li yıllarda bilinçaltını bilince taşıma konusunda teoriler sunmasıyla başlamıştır. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi bu terapinin kullanım alanı 1975 sonra gündeme gelmiştir. Dünya çapında, Regresyon Terapisi alanında önde gelen bir öncü olarak tanınan Roger Woolger ,  psikoloji, din ve felsefe dereceleri olan  Jung’cu bir analistti, bu konuda özümsediği bilgilerini topladığı Başka Yaşamlar, başka benlikler kitabından sonra regresyon terapisine olan ilgi arttı ve kanıtlanmış iyileştirmelerle bugünlere varıldı.

Regresyon terapisinde her danışan olumlu çözümler alıyor mu?

Her danışan için ne yazık ki olumlu sonuçlar vermemektedir.

Bu sayı yüzde olarak az olsa dahi eğer ki kişi iyileşmeyi kendisi istemiyorsa ve bir yakının zorlamasıyla bizden terapi almaya gelmişse başarı yüzdemiz çok azalıyor. Tüm tedavilerde olduğu gibi regresyon terapide de asıl olan kişinin kendisinin iyileşmek istemesidir.

Bunu fiziksel dünyada şöyle anlatabiliriz. Bir kişi kanser ve ilaçlarını kullanmıyor. İyileşmesi mümkün değildir. Regresyon terapide aynı şekilde; danışanın gerçekten içinden çıkamadığı döngüden kurtulmak istiyor olması gerekmektedir. Ancak bazı kişiler kurban rolünden çıkmak istemezler. Bu onların konfor alanıdır, kendini güvende hissettiği ve ilgi gördüğü alandır.

Şu an yaşadığımız sorunların kökeni geçmiş yaşam diyorsunuz? Neden geçmiş yaşam? Geçmişimizde atalarımızın yaşadığı sorunlar bize neden geçiyor?

Şu an yaşadığımız sorunların kökeni geçmiş yaşamdan kaynaklanmaktadır. Geçmiş yaşam derken bu sadece atalarımızdan aldığımız miras yada reenkarnasyon olarak algılanmamalıdır. Geçmiş yaşamdan kastedilen sadece atalarımızdan geçen epigenetik miras değildir. Çocukluğunuzda geçmiş bir yaşamdır, keza anne karnı döneminizde.

Epigenetik miras yönünden konuyu irdeleyecek olursak atalarımızdan nasıl fiziksel özellikler alıyorsak, ruhsal özelliklerini de almaktayız. Örneğin ataların göç aldığı coğrafyada doğan nesil farkında olmazlarsa kazandıkları her değeri zorlukla almaktadır. Annemizle olan hücresel bağımız bilim adamları tarafından kanıtlandı. Bu hücresel mirasın yanında ruhsal mirasları da almaktayız. Çünkü hücresel olarak oradan besleniyoruz bir dönem. Diyelim ki anne hamileliği sırasında eşi tarafından aldatıldı. Yetişkin yaşamınızda eşinize karşı aynı şüpheleri barındırmanız olağandır.

Regresyon terapisinin okulu var mı?

Özellikle yeni dönemde ve dış dünyanın bu kadar kaos içinde olmasından dolayı insanlar içe dönmeye başlamıştır. Çünkü maddi Dünya dan kazanılan bir noktaya kadar tatmin sağlamaktadır. Gençlerin bile kendini sevmelerinin sosyal medya üzerinden aldıkları beğeni sayısına göre olduğu bir toplumda zamanla kişiler yalnızlığa ve sosyal iletişimsizliğe gömülmektedir. Ve dikkat ederseniz birçok içsel zenginliği besleyen spiritüel platformlar oluşmaya başladı. Bu anlamda regresyon eğitimi veren kurumların yanında başka manevi okullarda açıldı.

Bu bir nevi hipnoz mudur?

Regresyon terapisi kesinlikle hipnoz değildir. Hipnoz derin bir trans halidir. Ve bu derin transda kişi derin bir uyku haline geçer. Terapide uyguladığımız trans ise uyku ile uyanıklık arası bir trans şeklidir. Danışan bizleri duymaktadır ve müdahale gereken bir durum olursa yanıt verebilmektedir.

Terapist olmak isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?

Bu konuda eğitim alıp terapist olmak isteyen arkadaşların gelişmeye açık olmaları ve yenilikleri takip etmesi gerekmektedir. Her geçen gün psikolojik terapi yöntemlerinde de yeni uygulamalar çıkmakta ve tamamlayıcı alternatiflerle daha iyi hale getirilmektedir. Bu mesleği yapmak isteyen kişinin ise kendini çok iyi analiz etmesi gerekmektedir. Gerçekten regresyon terapiyi bir meslek olarak uygulayabilecek mi? Uzun tutmamız gereken bazı seanslarımızda psikolojik ve ruhsal olarak yorulmaktayız. Kişi insan olgusunu seviyorsa ve birinin hayat yolculuğunda yola arkadaş olmak için bulunabiliyorsa bu mesleği yapabilir.

Danışanlarınıza tavsiyeleriniz?

Eğer hayatınızda süregelen olumsuzluklar ve geçmişinizde saklı kalan hatırlayamadığınız travmalarınız yaşam kalitenizi bozacak duruma geldiyse muhakkak bir psikolojik destek almanız gerekmektedir. Ertelediğiniz her negatif duygu ileride baş edemeyeceğiniz daha büyük sorunlara neden olabilir. Regresyon terapi zihin, ruh ve beden dengesini esas alır. Ruhunuzu iyileştirmediğiniz sürece bedensel rahatsızlıklar meydana gelir. Meydana gelen bedensel rahatsızlıklarda  iyileşmenin çok daha zor olabileceği durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

*Lütfiye Nacak’ı @semsi.derya instagram adresinden takip edebilirsiniz.

https://semsiderya.com/

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımınının En Önemli Parçaları: Yüz Serumu, Nemlendirici ve Temizleme Jeli başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ