Renkli Kadınlar

Bitkileri Heykele Dönüştürüyor…

Bitkileri Heykele Dönüştürüyor…
Haberi paylaşın...

Bitki tasarımı yapan Yasemin Gazanker, “Çiçeklerin binlerce tasarımla şekil değiştirip sanata dönüştüğü bugünlerde sadece evler değil ofisler de yeni trendin etkisine girdi” diyor.

Toprağa ekilen bitkilerin uzun süre dayanıklılığını koruması üzerine eğitim aldı. Birbirinden farklı, kişiye özel tasarımlar yapıyor. Saksıya ektiği bitkileri adeta sanat eserine dönüştürüyor. Bitki tasarımı ile bitkileri sanat eserine dönüştüren Yasemin Gazanker, “Çiçeklerin binlerce tasarımla şekil değiştirip sanata dönüştüğü bugünlerde sadece evler değil ofisler de yeni trendin etkisine girdi” diyor.

– Bitki tasarımcılığını önce Avrupa ve ABD’de duymuştuk. Bu işin Türkiye’de öncüsü olarak biliniyorsunuz. Khum Design’ı kurmadan önce ne iş yapıyordunuz? 

Mersin’de doğup büyüdüm. Turizm okudum, uzun yıllar farklı sektörlerde çalıştım. İki yıl önce hobi olarak başladığım canlı bitki tasarımcılığı işini profesyonel olarak yapmaya başladım. Yurtdışında bu konuda eğitimlere katıldım. Sekiz ay önce de Khum Design markasını kurdum.

– Birçok hobi dalı varken aklınıza canlı bitkilerle uğraşmak nasıl geldi? 

Çocukluğumdan beri bitkilerle büyüdüm. Rahmetli babamın gül bahçesi, annemin ise konuştuğu saksılı bitkileri vardı. Hayatlarımız zor ve kirli. Enerjilerimiz her gün defalarca negatifte ve bozuluyor. Mümkün oldukça bitkileri mekanlarımıza taşıyalım ve dengelenelim. Sevgiyle kalalım.

– İşiniz için bir tür botanik mimarinin bir kolu diyebilir miyiz? 

Doğal yaşam ve özelliklerde büyük kentler ve metropollerde artan betonlaşma insanları bitkilerle kucaklaşma ve yüzünü yeşile dönme ihtiyacını ortaya çıkardı. Fark ederseniz artık sadece evler bahçeler değil, hastaneler, kurumsal binalar da yeşilleniyor. Bu eğilim bitki tasarımcılığını ortaya çıkardı.

– Tasarım ürünler üretmeye nasıl karar verdiniz? 

Ahşap, kıyafet, takı tasarımı küçüklüğümden beri hayatımın bir parçası. Kurduğum sofrada bile tasarım vardır. Türkiye’de saksıda bitki yetiştirip, dayanıklılığını koruma konusunda eğitim verem bir kuruluş yok. Yurtdışında bu iş sanat olarak görülüyor.

– Bazı bitkilerin çocukların sağlığına zararlı olduğu söylenir. Evde yetiştirmekten kaçındığınız bitkiler var mı? 

Sanırım bu yeni nesil bir inanış. Biz annelerimizin sarmaşıkları, deve tabanlar, kauçuk, aşk merdiveni, öpücük ve peygamber çiçeği ile büyümedik mi?

(Kaynak: Star Gazetesi – Pazar)

Bir önceki yazımız olan Oğluna Çare Ararken Marka Yarattı! başlıklı yazımızda aslı elif tanuğur samancı, başarılı kadın hikayeleri ve ilham veren kadınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ