Renkli Kadınlar

Çamaşır ve bulaşık makinesi iki günde bir çalışıyor, ütü en sevilmeyen ev işi

Çamaşır ve bulaşık makinesi iki günde bir çalışıyor, ütü en sevilmeyen ev işi
Haberi paylaşın...

 Türk ev kadınlarının en sevmedikleri ev işi sıralamasında ütü açık ara birinci… Ardından da yer silmek, toz almak, bulaşık yıkamak ve evi toplamak geliyor.

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’nin TNS Araştırma Şirketi’ne yaptırdığı “Ev aletlerinin kullanımı ve Türkiye’deki kadınların temizlik alışkanlıkları” konulu araştırma sonuçları açıklandı. Profilo’nun gerçekleştirdiği bu araştırma, bilgisayar destekli yüz yüze anket yöntemi kullanılarak, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kırklareli, Denizli, Manisa, Adana, Antalya, İçel, Samsun, Zonguldak, Kayseri, Konya, Erzurum, Malatya, Diyarbakır ve Gaziantep olmak üzere toplam 18 ilde yaşayan 753 kadın ile yapıldı.

Araştırmaya göre; Türkiye’deki ev kadınları, geniş ev temizliğini haftada bir yaparken camları ayda bir siliyor. En sevilmeyen işlerin başında ütü gelirken, çamaşır ve bulaşık makinesi iki günde bir çalıştırılıyor.

Araştırmanın dikkat çeken sonuçlarından bir diğeri ise; Türkiye genelinde 100 evden 61’inde bulunan bulaşık makinesinin Karadeniz Bölgesi’nde sadece 4 evden birine girmiş olması.

Sevilmeyen iş sıralamasında ütü açık ara birinci

Türkiye temsili araştırmanın sonuçlarına göre, ortalama yüz kadından 41’i en sevmedikleri ev işinin ütü olduğu konusunda hemfikir. Ütüyü yüzde 15 ile yer silmek, yüzde 13 ile toz almak, yüzde 11 ile bulaşık yıkamak ve evi toplamak takip ediyor.

Ev işleri içinde en çok zaman harcanan iş sıralamasında yüzde 42 ile temizlik birinci sırada yer alırken, yemek yapmak yüzde 23, ütü yüzde 20 ve evin toparlanması yüzde 14’lük oranlarla diğer en çok zaman harcanan işler arasında yer alıyor.

Geniş ev temizliği haftada bir yapılıyor, yüz kadından altısı geniş ev temizliğine ihtiyaç duymuyor!

Araştırmadan çıkan bir başka sonuç da; ev kadınlarının yaklaşık dörtte birinin haftada bir kez evini detaylı olarak temizlediği ya da temizlettiği. Kadınların yüzde 26’sı evini haftada bir detaylı şekilde temizlerken, yüzde 23’ü ayda bir kez, yüzde 20’si 15 günde bir, yüzde 12’si haftada iki kez geniş ev temizliği yapıyor.

Araştırmaya katılan yüz kadından altısı ise geniş ev temizliğini hiç yapmadığını ifade ediyor. Bu kırılımın yaş ortalamasına bakıldığında, “hiç geniş ev temizliği yapmıyorum” diyen kadınların yüzde 19’unun 18-24 yaş grubu olduğu da görülüyor.

Araştırma sonuçlarında cam silmeyle ilgili de sonuçlar ilgi çekici; üç kadından birinin (%32) camları ayda bir, yüzde 26’sının on beş günde bir, yüzde 16’sının haftada bir, yüzde 13’ünün ayda birden daha seyrek sildiği görülüyor.

Buna ek olarak, kadınların yüzde 7’si camları hiç temizlemediğini ifade ederken, bu oran 18-24 yaş grubu kadınlarda yüzde 27’ye kadar yükseliyor.

Elektrikli süpürge ayda ortalama sekiz kez çalıştırılıyor!

Evlerde bulunma oranı oldukça yüksek olan elektrikli süpürgenin kullanım sıklığı ise oldukça ilginç; Türk kadını elektrikli süpürgeyi ayda ortalama sekiz kez çalıştırıyor. Yüz kadından sadece 11’i her gün elektrikli süpürge kullanırken, yüzde 35’i ise elektrikli süpürgeyi iki günde bir çalıştırıyor. Yüzde 39’u sadece haftada bir kullanırken, yüzde 3’lük bir oran ise ayda sadece bir kez kullanıyor.

Ayrıca araştırmaya katılan kadınların yüzde 3’ü ise elektrikli süpürge ile hiç temizlik yapmadığını ifade ediyor. Bu oran 18-24 yaş grubu içinde ise yüzde 12 olarak görülüyor.

Çamaşır iki günde bir yıkanıyor, en çok uğraştıran leke yağ lekesi

Profilo’nun araştırmasına göre, çamaşır makinesi iki günde bir çalıştırılıyor. Kadınların yaklaşık yarısı (%49) iki günde bir çamaşır yıkarken, haftada bir çamaşır yıkayanların oranı yüzde 30 olarak görülüyor. Her gün çamaşır makinesi çalıştırdığını ifade edenlerin oranı yüzde 15 iken on beş günde bir çamaşır yıkadığını belirtenlerin oranı ise sadece yüzde 2.

Kadınları en çok uğraştıran lekelerin başında ise yağ lekesi geliyor. Kadınların yüzde 38’i yağ lekesini en çok uğraştıkları leke sıralamasında birinci sıraya koyarken, bunu yüzde 24 ile ter, yüzde 21 ile çamur-sokak kiri, yüzde 9 ile kan, yüzde 6 ile de ketçap lekesi izliyor.

Verilerin bölgelere göre dağılımı incelendiğinde; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yağ lekesi birinci sırayı koruyor. Karadeniz Bölgesi’nde en çok uğraşılan leke sıralamasında yüzde 99 ile ter, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise yüzde 62 ile çamur-sokak kiri birinci sıraya yükseliyor.

Bulaşık yıkama ve yer silmede de ilginç sonuçlar görüldü

Araştırmaya göre her iki kadından biri (%47) bulaşık makinesini iki günde bir çalıştırıyor. Bunu yüzde 32 ile her gün, yüzde 13 ile haftada bir, yüzde 3 ile de 15 günde bir çalıştıranlar takip ediyor.

Üç kadından birinin haftada bir kez yer sildiğinin belirlendiği araştırmaya göre, iki günde bir yer silen kadınların oranı da yüzde 24 olarak dikkat çekiyor. Ayrıca kadınların yüzde 16’sı ayda bir kez yer temizliği yaparken yüzde 13’ü her gün, yüzde 11’i ise on beş günde bir yerleri siliyor.

Karadeniz’de bulaşıklar hala elde yıkanıyor

Araştırmada buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge ve bulaşık makinesi sahipliğini de mercek altına alıyor. Çamaşır makinesi, buzdolabı ve elektrikli süpürge, her 100 evden 90’ında bulunurken, bulaşık makinesine sahip evlerin oranı sadece yüzde 61.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulaşık makinesi her 100 evin 77’sine girmişken, bu oran İç Anadolu’da yüzde 80, Doğu Anadolu’da yüzde 77, Marmara’da yüzde 57, Ege’de yüzde 53, Akdeniz’de yüzde 48, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 46. Karadeniz’de ise 4 evden sadece 1’inde bulaşık makinesi bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Kadınlar erkenci, erkekler son dakikacı... başlıklı yazımızda En Ucuz Uçak Bileti, enuygun.com ve murat ekinay hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ