D Vitamini Düşüklüğü, Coronavirüs İçin Risk Sebebi…

D Vitamini Düşüklüğü, Coronavirüs İçin Risk Sebebi…
Haberi paylaşın...

Uzmanlara göre güneş ışığı vitamini de denilen D vitamini düşüklüğü koronavirüs ile enfeksiyon riskini artırabiliyor.

Son zamanlarda bağışıklık için çok önemli olduğu belirtilen D vitamininin pandemi meydana getiren Koronavirüs tedavisinde de önemine dikkat çekiliyor. D vitamini düşüklüğü üzerine araştırmalar yapan Chicago Üniversitesi Hastanesi’nden Dr. David Meltzer, “D vitamini bağışıklık sisteminin işlevi için önemlidir. D vitamini takviyelerinin viral solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığı daha önceden biliyorduk” dedi.

Araştırmada Meltzer’in ekibi, yeni koronavirüs için test edilmeden önceki bir yıl içinde D vitamini seviyeleri ölçülen 489 hasta arasında koronavirüs enfeksiyonlarını takip etti.

Çalışma neden ve sonucu belirleyemese de, tedavi edilmemiş D vitamini düşüklüğü (kan seviyeleri 20 ng / mL’den az) olan hastaların, yeterli D vitamini seviyesine sahip hastalara göre koronavirüs için pozitif test etme olasılığı yaklaşık iki kat daha fazlaydı. araştırmacılar dedi.

Cilt doğrudan güneşe maruz kaldığında vücut D vitamini üretir.

Meltzer, “D vitamini eksikliğinin tedavi edilmesinin COVID-19 riskini değiştirip değiştirmediğini anlamak yerel, ulusal ve küresel olarak büyük önem taşıyabilir” dedi. “D vitamini ucuzdur, genellikle alınması çok güvenlidir ve geniş çapta ölçeklenebilir” dedi.

D vitamini eksikliği belirtileri:

– Genel vücut ağrısı
– Yorgunluk
– Yürümekte zorlanma (denge problemi)
– Kemik ağrısı
– Kuvvet kaybı
– Saç dökülmesi
– Baş ağrısı
– Depresyon
– Değişken ruh hali
– Uykusuzluk
– Eklemlerde ve parmaklarda ağrı
– Gözaltı morlukları
– Aşırı terleme
– Kilo vermekte güçlük çekme
– Sürekli üşüme

D Vitamini Eksikliği Korunma Yöntemleri

D vitamini eksikliğinden korumak için etkili önlemler arasında D vitamini takviyesi ve diyetle D vitamini alımı bulunur.  Bir çok kişi güneşten D vitamini ihtiyacının bir kısmını karşılayabilir. Yiyeceklerde bulunan miktarsa  çoğu zaman yeterli değildir. Fakat yine de diyetle de mümkün olduğunca fazla D vitamini almaya çalışmak yararlıdır. Ek olarak bir miktar da takviye almak eksiklikten korunmada yararlıdır.

Bir önceki yazımız olan Karbonhidrat cildi yaşlandırıyor başlıklı yazımızda akne tedavisi, akne tedavisinde beslenme nasıl olmalı? ve cilt hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ