Renkli Kadınlar

Diş Çürükleri Kalp Rahatsızlığına Neden Oluyor

Diş Çürükleri Kalp Rahatsızlığına Neden Oluyor
Haberi paylaşın...

Diş Çürükleri Kalp Rahatsızlığına Neden Oluyor

Yaşadığımız dönemde özellikle ani ve beklenmeyen zamanda ortaya çıkan ve tedavisinde zorluk görülen hastalarda diş sağlığı problemi yaşandığı gözlemlenmektedir. Diş tedavisi sırasında kana karışan ağızdaki bakterilerin, kalp hastalığı olan kişilerde ciddi enfeksiyon riskine sebep olduğu görülmüştür.

Yapılan birçok çalışma, diş eti hastalıkları ile kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor. Diş enfeksiyonuna sahip olan kişilerde kalp rahatsızlığı riski diğer diş rahatsızlığı olmayan kişilere göre daha yüksek oluyor.

Unutmayın! Diş rahatsızlığı ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır.

diş-tedavi-renkli-kadinlar-doktor

Dişin Kalbe Etkisi

Diş eti hastalıkları, diş kaybı ve bunun gibi bir çok ağız hastalığının, arter rahatsızlıkları, felç ve diğer kalp hastalıklarının artmasında ciddi riskler taşıdığı bilinmektedir. Belli sürelerle dişlerini temizleten hastalarda kalp krizi riskinin düştüğü araştırmalara göre ortaya çıkmıştır.

Araştırmalarda günde en az 2 kez diş fırçalamanın kalp ve damar hastalıklarını yüzde 80 azaltabileceği belirtilmiştir. Ağız ve diş çevresindeki enfeksiyonların dolaşım sistemiyle tüm vücuda yayılıp kalp krizine ve felç gelişimine neden olabilen kronik iltihaplanmalara yol açabileceğinin düşünülüyor.

Diş çürüğü gibi hastalıklarının kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere genel sağlığı tehdit eden enfeksiyonlar arasında olduğu biliniyor. Bu durum diş hastalıklarının genel sağlık üzerinde ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğunu gözler önüne seriyor.

Hastaların diş tedavisi öncesinde mutlaka diş hekimlerini sahip oldukları hastalık hakkında bilgilendirmeleri gerekir. Tedavi öncesinde koruyucu ilaç tedavileri ile diş tedavileri gerekli tıbbi konsultasyonlar dahilinde gerçekleştirilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dişlerin her gün iki kez fırçalanması gerekmektedir. Her 2 ayda bir diş fırçasını yenilemeliyiz. Diş aralarını her gün 1 kez diş ipi ile temizlemeliyiz. Yılda en az iki kere diş hekimine giderek genel ağız muayenesi ve diş temizliğini ihmal etmeyelim. Sigarayı bırakmalı, bu şekilde kalp damar hastalıkları, diş eti problemleri ve ağız kanseri gibi tehditlerden kendimizi korumalıyız.

diş-doktor-tedavi-yontem

Bir önceki yazımız olan Yeni Sezon Star Tv Dizileri Hangileri? başlıklı yazımızda Anne Dizisi, Beni Affet Dizisi ve Cesur Ve Güzel Dizisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ