“Eşten gizli yapılan her şey aldatmadır…”

“Eşten gizli yapılan her şey aldatmadır…”
Haberi paylaşın...

Prof. Dr. Emre Konuk, “Gizli yapılan her şey anlaşmanın kurallarına aykırıdır, aldatmadır. Çıkıyoruz, sevgilim ya da eşim dendiği anda ondan gizli bir şey yapmaman lazım. Yoksa ilişki bozulur” diyor

Çiftler sosyal medyada birbirlerinin beğenilerini takip edip sorun çıkarabiliyor. Doğru tavır ne olmalı?

Eski kız arkadaşını yeni sevgilin istemiyorsa onu oraya almazsın. Burada değerler devreye giriyor. Alayım diye tutturuyorsan orada sorun başlar. Sevgilin senden gizli başkasıyla konuşuyorsa o da aldatmadır. Gizli yapılan her şey anlaşmanın kurallarına aykırıdır, aldatmadır. Çıkıyoruz, sevgilim ya da eşim dendiği anda ondan gizli bir şey yapmaman lazım. Yoksa ilişki bozulur.

Kadının erkeğe evde ilgisiz davranması

‘İlişki başta nasıldı?’ diye sormak gerekir. Eğer başlangıç iyiyse, ‘Nasıl oldu da bozuldu?’ diye irdelemek ve geleceği inşa etmek için uğraşmak gerekir. Genelde travmatik bir süreç rol oynamış ve ilişki bir daha toparlanamamıştır. Erkek motive olursa değişim hızlı ve kolay olur.

ALDATMA, ALDATILMA MESELESİ

Hem erkekte hem de kadında aldatılma korkusu

Genelde geçmişte yaşanan bir aldatma ya da ona yakın bir yaşantıdır korkunun nedeni. “Asansörde kaldım, bir daha binemiyorum” ne demekse, temelde aynı mekanizma rol oynar. Zihnin korkularda bir savunma mekanizması olarak kullandığı ‘genelleme yetisi’ devreye girmiştir. Bu süreci anlamış olmak sorunun çözümüne katkıda bulunur ama genelde yetmez. Bu sorunlarla uğraşan ve sorunlara ‘travma perspektifinden’ yaklaşan bir terapistle çalışmak çözümü hızlandırır.

Aldatılan erkeğin kadınlara olan güvensizliği

Yukarıdaki senaryoya bir unsuru eklemek düşünülebilir: Sorunun oluşması için ille de aldatılmak gerekmez. Erken dönemde ailede aldatılma yaşanmış, ya da bireyler aldatılma kaygısıyla sorun çıkarıp sıklıkla tartışmışlardır. Farkındalık çözüme götüren yola iyi bir zemin hazırlar. Bu gibi sorunlarla ne yapacağını iyi bilen bir terapist büyük ölçüde yardımcı olur.

Erkeğe olan güvensizlik

Eğer sorun yukarıda dile getirdiğimiz gibi bir temele dayanıyorsa genelde çözüm daha basittir. Ancak erkek eğer aldatmadan duramıyorsa, yani sabıkası varsa çözüm zorlaşır. Sadece erkek bu durumu bir sorun olarak algılar ve gereğini yaparsa sonuç almak görece kolaylaşır.

Kadına olan güvensizlik

Kocasını aldatmadan duramayan kadın istatistik olarak çok azdır. Tüm meslek hayatımda bir ya da iki kişidir. Güvensizlik genelde karısının aldatmasından çok yersiz kuşkudan kaynaklanır. Bu kuşku o kadar sahicidir ki; kişi profesyonel yardım almayı düşünmez. Bu durum da kadını çok zorlar. İş genelde “Eğer bir terapiste gitmezsek ben istifa ediyorum” demeye kadar dayanır.

Çiftler anlaşmazlıkları çözemiyor, tartışıyor. Tartışırken nelere dikkat etmeli?

İnsanlar tartışırken kişisel olanla sorunu karıştırırlar. ‘Sen zaten hep böyle dersin böyle yaparsın’ dendiğinde konu tartışılmaktan çıkar. Sorunları aşmak için kişisel alanla sorun alanı karıştırılmamalı. İlişkide tartışma olabilir ama kullanılan sözler çok önemli.

Erkek, ‘Sen kendini kadından mı sayıyorsun’ derse bunun o kadın üzerindeki etkisi 20 sene sürer. Dikkat edeceksin, ağzından çıkanı kulağın duyacak. Ya da kadın erkeğe ‘Sen de kendini erkekten mi sayıyorsun’ derse beş saniyede her şeyi bitirir. Kavga bütün ilişkilerde olur ama belden aşağı vurulmamalı. Karı koca ilişkisi mahalle arkadaşlığı değil.

İlişkinin sıradanlaşması, zevk vermemesi

İlişkinin geçmişteki kalitesi geleceği belirleyen temel unsurdur. İlişkinin başlarında bir dönem de olsa ilişkiden doyum alınmışsa, sorun ‘ilişkiyi toparlamak’ olarak tanımlanabilir. Ancak ilişki hiç doyum vermemişse iş zorlaşır. Deneyimli bir terapist her ikisine de, zor da olsa ‘araba kullanmayı’ öğretebilir. “Biz ilişkimizden hiç doyum almadık” diyen çift sayısı çok azdır. Her ilişkinin keyif ve doyum sağlayan bir yanı olmuştur. Buralara tutunarak geleceği inşa etmek her zaman mümkündür. En zor olan; çift birbirini çok hırpalamışsa bu hasarı tamir etmektir.

Erkeğin yaşının on yaş ve üstü fazla olması sorunu

İlişkide yaşın sorun olması genelde başka alanlarda yaşanan sorunların yansıması olarak görülebilir. Arkadaşlık ilişkilerini ve sosyal yaşamı organize etmede çiftler zorlanabilir. Sorun çözme becerilerini geliştirmişlerse ve uygulayabiliyorlarsa yaşam kolaylaşır, mutlu olurlar.

Terk edilme korkusu

Literatürde ‘bağlanma sorunu’ olarak dile getirilen durumdan söz ediyoruz. Eğer annemi, ona ihtiyacım olduğunda yanımda hissetmişsem, onaylanma, güven duyma ve aidiyet gibi temel ihtiyaçlarım karşılanmışsa, ihmal edilmemişsem ve terk yaşamamışsam büyük ihtimalle bir terk edilme korkusu ya da kaygısı yaşamayacağım demektir.
Eğer bunlar yaşanmışsa, ilişkimde her olumsuz davranışı ihmal ve terk olarak algılayacağım ve tetikleneceğim demektir. Sorun neredeyse tümüyle ‘erken dönem travmatik’ süreçlerle, yani ihmal ve terk temalarıyla ilgilidir. Genelde bir profesyonelin yardımı iyileşme sürecini hızlandırır.

Kaynak: POSTA GAZETESİ

Bir önceki yazımız olan Hangi yaşa hangi estetik uygun? başlıklı yazımızda Dr. Özerk Demiralp, estetik cerrahi ve hangi yaşta hangi estetik uygun hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ