Filli Boya’nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?

Filli Boya’nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
Haberi paylaşın...

8 Mart Kadınlar Günü’nde yayına giren Filli Boya reklamı ile gündemin ilk sıralarına çıkan Gözde Akpınar, başarılı bir iş kadını ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle tanınan bir kişilik…

Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Filli Boya’nın sahibi Gözde Akpınar, 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Saint Joseph Lisesi’nin ardından üniversite eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme-İktisat Bölümü’nde okudu. Eşzamanlı olarak, Bilgi Üniversitesi’nin sunduğu bir imkanla aynı bölümü Portsmouth Üniversitesi’nde de tamamladı.

FİLLİ Boya’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Celal Akpınar, 2005 yılında ölümünden sonra ardında 340 trilyon cirolu dev bir şirket ve Avrupa’nın en büyük boya fabrikasını bıraktı. Babasıyla sadece 1.5 yıl çalışmış olan Gözde Akpınar, 25 yaşında babasını kaybettiğinde şirketin yönetimini hemen devralmadı. Yönetici ekiple bir süre işleri birlikte götürdü. Önce yönetim kurulu üyesi olarak yönetime katıldı, şubat 2008’de de de Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devraldı.

Gözde Akpınar, yöneticilikte babasının söylediği ‘Kaç kişi çalıştırıyorsan, o kadar insan akşam çorbasını içiyorsa yüzün gülsün. Eğer o kadar insan çorba içemiyorsa sen de aç kal’ cümlelerini kendine rehber edindi ve “Babamın sözünden hareketle yola devam ettim’ dedi.

 

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİYLE DİKKAT ÇEKTİ

Gözde Akpınar, şirketin başına geçtiği günden bu yana sosyal sorumluluk projelerine ağırlık verdi. 2015 yılında Filli Boya Bilim Kampı projesini hayata geçirdi. 2016 yılında ise Filli Kadın Ustalar adlı proje ile kadınların erkek işi olarak görülen boya sektöründe yer almaları için farklı şehirlerde boyacılık kursları düzenledi.
Doğal yaşamın korunması ve sahipsiz hayvanlara yönelik desteğini Haçiko ve Haytap dernekleriyle sürdürüyor. Akpınar, psikoloji, sinema ve resimle ilgileniyor. Ayrıca lego, doğal yaşam fotoğrafçılığı ve seyahatle ilgileniyor.

Babasının vefatından sonra şirketin cirosunu yükselten Betek Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Gözde Akpınar,  iş hayatına geçişi ve şirketi başarıyla büyütme sürecini şöyle anlatıyor:

“25 yaşımdaydım ve daha üniversite eğitimim bitmemişti. Geleceğe yönelik master yapmak gibi hayallerim vardı. Fakat 2005’te babamı kaybedince iş başa düştü ve ben de daha ziyade erkek egemen bir iş olan bu alanda göreve başladım. Şirkette o gün için en genç çalışandım. Dolayısıyla benim için çok zor oldu ilk dönemler.

Babamın sağlığında işe gidip gelirdim. Aslında ortaokul yıllarımdan sonra bütün adımlarımı bunun için planlıyordum. Okuduğum okul ve hayata bakışım bile bunun üzerinden dönüyordu. Hazırlıklıydım aslında bu fikre, ama bir anda işin başına geçmek zor oldu.

Sıkıntıyı kadın olduğum için değil, ama genç olduğum için yaşadım. Yaşınız küçük olduğunda bir de üstüne tecrübeniz olmadığında insanların sizin liderliğiniz etrafında birleşmesi, sizi lider olarak kabul etmesi belli bir süre istiyor. Benim için de böyle oldu ve kolay bir süreç olmadı tabii. Sizin aldığınız kararlar ve davranışlarınızı yakından izliyor ekip arkadaşlarınız. Ancak belli bir zaman sonra kendinizi kabul ettirebiliyorsunuz.

Burada babam zamanından kalan bir ekip var. Onlara çok güveniyorum, onlar olmasa başarabilir miydim bilmiyorum. Özellikle genel müdürümüz Tayfun Küçükoğlu’nun başında olduğu ekiple başardım.”

Ekşi Sözlük’ten Birkaç Gözde Akpınar maddesi:

  • Engelliler için bağış toplayan “yetenek sizsiniz” programına toplam 100 bin TL ile katılan filli boya yönetim kurulu başkanı.
  • “Van için tek yürek” kampanyasında filli boya adına 500.000 tl bağısladı.
  • Televizyonlara 21.00-22.00 saatleri arasında roadblock reklam vererek ekranları #özgecan için siyaha boyayan anne…
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mürvet Yangöz dedi ki:

    Evet kimine göre sadece bir hikaye ben kendi adıma çok şey aldım bu yaşamından önce şımartılmış bır zengin kızı ah şimdi para içindeyim hiç birsey yapmama gerek yok bana da çocuklarımada yeter demeyen bir kız azmi zaferi başarısı ne derseniz diyin ama ben buna mılyonlarca kişiye umut derim ekmek kapısı derım yani derım de derım.Canı gönülden tebrik ederım. Başarımı başarı tek kelımeyle muhteşem. Aslında Kadınımızda Erkeğimizde bu kadındaki duyarlık olsa keşke ama malesef hepimız biraz hazırcıyız mucadele sıfır kolaycılık on sırada. Neyse çok etkilendım bu Başarıdır. ..Bizim böyle insanlara ıhtıyacımız var….

  2. yaren polat dedi ki:

    Kendisini gönülden tebrik ediyorum…

BİR YORUM YAZ