Renkli Kadınlar

Gazeteci Füsun Saka’dan Resim Sergisi: SAUDADE

Gazeteci Füsun Saka’dan Resim Sergisi: SAUDADE
Haberi paylaşın...

25 yılı aşkın süredir gazetecilik yapan Füsun Saka, Saudade sergisi ile yıllardır sürdürdüğü resim çalışmalarını sanatseverler ile paylaşıyor. Göz temasını içeren çalışmalarıyla sıcak tonları buluşturan Saka bakmakla görmek arasındaki ikilemi sorgularken çoğunluğun daha kolay olan bakmayı tercih ettiğini söylüyor. Bu yönüyle Saudade, gerçeklik algımızın daha net olduğu, gerçek gülüşlerin samimi olduğu, insanların yarışmak yerine yaşamayı tercih ettiği zamanlara bir selam duruşu niteliğinde.

Bakmak Yerine Görmeyi Hatırlamak

25 yıllık gazetecilik yaşamı içinde Hürriyet Gazetesi, Bloomberg TV, Vatan Gazetesi, Tempo Dergisi ve Habertürk Gazetesi gibi önde gelen kurumlarda çalışan Füsun Saka şu anda kurucu ortağı olarak yer aldığı binevigazete.com ve Radyo Gedik İyilik Sağlık programı ile gazetecilik yaşamını sürdürüyor. Çocukluğundan beri resim ile iç içe olan Füsun Saka, çalışmalarını ilk kez Saudade sergisi ile Radyo Gedik’in Teşvikiye’deki mekanında sergileyecek.

İspanyolca “aşık olunan kişiye veya özlenen zamanlara ulaşma isteği” anlamına gelen saudade kelimesini merkeze alan sergide Saka, bireyselleşmenin bencillik ile karıştırıldığı ilişkileri eleştiriyor. Bu durumu kuşaklar arası farklılıkla açıklamanın işin kolayına kaçmak olduğunu söyleyen Saka eserleri ile günümüz sistemini hedef alıyor: “Asıl olan şu ki dünyayı ele geçirmiş ekonomik ve sosyal sistemin girdabında çıkış yolu arayan bizler, hayatın devamını sağlayan motivasyonu çoktan kaybettik. Herkes kendisinin en iyisine ulaşmayı amaçlarken bunu sağlamanın yolunun; en iyi okulu bitirmek, en lüks arabayı, tekneyi, evi alabilmek, en yüksek maaşlarla yönetici olmak, en ünlüler listesine girebilmek için kendi hayatının yarış atı olmayı gönüllü olarak kabul etmekten geçtiğini sanıyor.” 

Sergide genel bir sistem eleştirisinin yanında insanlığın bu sisteme nasıl katlandığının cevabı da veriliyor. Özellikle sosyal medyanın gerçekliği eğip bükmesi ile yaşamın katlanır kılındığını söyleyen Saka, “Artık kimse kendi sesiyle şarkı söylemiyor çünkü teknoloji, gerçekliğin getirdiği tiz sesleri düzeltip katlanılabilir kılıyor. Zaten görüntümüzü değiştiren programlar sayesinde kendi gözleri ya da dudağı ile gülümseyenler çağdışı kaldı.” 

Füsun Saka’nın ilk kişisel sergisi Saudade 2-30 Eylül tarihleri arasında Radyo Gedik’te görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Tek Sergide Üç Özgün Sanatçı Buluştu başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ