Genç Kız Cilt Bakımı İçin İpuçları!

Genç Kız Cilt Bakımı İçin İpuçları!
Haberi paylaşın...

Genç kız cilt bakımında geç kalmamak gerekiyor… Çünkü zamanımızın en büyük mitlerinden biri de yağlanmaya başlamış cildi kendi kendine bırakıp düzelmesini beklemektir. Ergenlikten önce cilt daha doğal ve yumuşak seyrederken ergenlik ile başlayan hormon değişimi sebum üretimini tetikler. Bu da cildinizin yağlanması ile sonuçlanır. Yağlı cilt, kiri ve bakteriyi daha çok tuttuğu için sivilce ve cilt sorunları da kendini göstermeye başlar. “Daha taptaze cilde bakım ürünü uygulamayalım” diyerek cilt bakımını geciktirmek ileride daha büyük sorunlara yol açar. İşte Genç Kız Cilt Bakımı İçin Önerilerim…

Herkese merhabalar… Ne yalan söyleyeyim daha bir on veya on beş yıl öncesine kadar piyasada bu kadar bakım ve makyaj ürünü yoktu. İnternet o kadar yaygın olmadığı için de ergenliğe yeni girmiş bir nesil olarak deneye yanıla yüz bakımı nasıl yapılır öğrendik. Şimdiki gençler çok şanslı, ellerinin altında sayısız bilgi var, eh bunlardan kimisi doğru kimisi yanlış. Ben de bunca yıldır yüz bakımı konusunda deneye yanıla öğrendiklerimi, mağazalarda stantların önünde “Bunların hepsi ne işe yarıyor ki?” diye düşünen özellikle yağlı cilt sahibi genç kızlarımızla paylaşayım istedim.  İşte Genç Kız Cilt Bakımı için önerilerim:

Yüz bakımına başlamak için gecikmeyin!
Zamanımızın en büyük mitlerinden biri de yağlanmaya başlamış cildi kendi kendine bırakıp düzelmesini beklemektir.
Ergenlikten önce cilt daha doğal ve yumuşak seyrederken ergenlik ile başlayan hormon değişimi sebum üretimini tetikler. Bu da cildinizin yağlanması ile sonuçlanır. Yağlı cilt, kiri ve bakteriyi daha çok tuttuğu için sivilce ve cilt sorunları da kendini göstermeye başlar. “Daha taptaze cilde bakım ürünü uygulamayalım” diyerek cilt bakımını geciktirmek ileride daha büyük sorunlara yol açar.
Peki neler yapmalı?

Yüz bakımına düzenli zaman ayırın

Gün içerisinde iki kere cilt bakımına zaman ayırmak yeterlidir: Sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce.

1. Adım: Temizleme

Piyasada köpük, jel, peeling ve sabun formda çeşit çeşit yüz temizleyiciler bulunmakta. Birçok genç kız da hangisini seçeceği konusunda kararsız. Ne yazık ki bunların çoğu genç ve hassas ciltler için uygun değil. Peki hangileri sizin için uygun?

Temizleyici seçimi cildinizin doğal asidik dengesinin korunması açısından önemlidir. Her cildin üst katmanını koruyan bir asit tabakası vardır. PH’ı cilde uyumlu olmayan bazik maddeler içeren temizleyiciler cildinizin bu koruyucu tabakasını alır götürür. Ciltteki fazla yağdan kurtulalım diye kullanılan sert temizleyiciler ileriki zamanlarda cilt kuruluğuna yol açar. İçinde yüksek bazik özellik gösteren laurate sülfat (bir nevi deterjan) ve sabun türevi bulunan, ayrıca aynı anda birçok işlev vadeden (maske, yüz temizleyici, peeling vs) gibi ürünlerden uzak durmalısınız.

Bir mağazada böyle ürünleri bulmak ne kadar zor gibi görünse de ülkemizde temiz kozmetik sayısı son yıllarda bir hayli arttı. Biraz araştırma yaparak kendinize en uygun ürünü bulabilirsiniz.

2. Adım: Tonik

Özellikle yağlı ve gözenekli cildin kurtarıcısıdır tonik. 24 yaşındayım ve ben bile toniğin önemini son 6-7 ayda anladım. Toniğin görevi temizleyicinin temizleyemediği gözeneklerde kalmış kirleri temizlemek, yeni yıkanmış hassas cildi yatıştırmak ve onu nemlendirmeye hazır hale getirmektir. Tekrardan içerisinde paraben veya alkol bulunan toniklerden kullanmamaya özen gösterin.
Yüzünüzü yıkayıp kuruladıktan sonra makyaj pamuğuna biraz tonik dökerek yüzünüzü yumuşak hareketlerle silin. Cildiniz kuruduktan sonra üçüncü adıma geçebilirsiniz.

3. Adım: Nemlendirme

Cildiniz için en iyi nemlendirici nedir peki? Aslında cildinizin kendi ürettiği yağdır…
O zaman neden bu temizleme nemlendirme? Evet, cildinizin doğal nemlendiricisi kendi yağıdır. Ancak ergenlikteki hormon artışı gerekenden fazla yağ salgılanmasına neden olur. Cildiniz kendini nemlendirecek ve koruyacak yağı da çok salgılar ve gözenekleri tıkar. Yani her şeyin fazlası zarardır. Burada asıl ihtiyacınız olan fazla yağı temizlemektir. Gözenekleri yağlardan arınmış cilt nemlendirme mekanizmasını çalıştırarak yağ salgılamaya başlar. Ancak çok fazla salgıladığı için kendi kendini tıkar. Bu adımdaki amaç cildi yeterince ve su bazlı bir nemlendiriciyle nemlendirmek ve fazla yağ üretimi için cildin tetiklenmesini engellemektir. Cildinizi tonikledikten sonra temiz elleriniz ile parmağınızın ucu kadar nemlendiriciyi masaj yaparak uygulayın ve cildin emmesini bekleyin.

Sivilce bir cilt sorunudur, gerekirse tedavi alın!

Sivilceleriniz çıktığında “ergenliktir olur öyle”, “18’inde geçer”, “cips yedin o yüzdendir”, “20’nde geçer”, “25’inde geçer” laflarına çok da inanmamanızı öneririm. Ne kadar erken bir doktora görünürseniz o kadar yararlıdır. Ben 18 yaşıma geldiğimde, cilt bakımımı düzenli yapan, mümkün olduğunca abur cubur gıdalardan kaçınan biri olmama rağmen sivilce sorunu ile boğuşuyordum. Ta ki medikal bir tedaviye başlayana kadar. Cilt bakımı sivilce sorununu azaltmaya yarar, cildinizi temiz tutar, ancak bir uzmandan akne tedavisi görmek de gerekir. Size önerim bunu geciktirmemek.

Her cilt birbirinden farklıdır, bunu kabul edin

Ailemde hala en yağlı cilde sahip kişi benim. Ergenlik dönemimde de arkadaşlarım arasında cildi birden parıl parıl parlayıp sivilce dolan kişi bendim. Göreceksiniz ki kimi arkadaşlarınızın cildi 15-16 yaşlarında bile tertemiz ve pürüzsüz olacak. Bazı ciltler yağlanmaya yatkın değildir ve ergenlikte aşırı sebum üretimi ile karşılaşmazlar. Bunu kendinize dert etmeyin ve kendi cildinizi bilerek, bakımınıza ve tedavinize odaklanın.

Bu yazımda size Genç Kız Cilt Bakımı için dikkat edilmesi gereken önemli birkaç noktaya değindim. İnanın ergenlik döneminde sürüyle cilt problemiyle uğraşan biri olarak vereceğim o kadar tüyo var ki hepsini bir yazıya sığdırmam imkânsız. Daha fazla öneriler için takipte kalın.

İyi günler dilerim.

 

Bir önceki yazımız olan Canlandırıcı Sebze Suyu Tarifi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ