Göbek Yağlarına Sütlü Çözüm…

Göbek Yağlarına Sütlü Çözüm…
Haberi paylaşın...

Günde 2 bardak süt içerek, fazla kilolardan ve yağlardan kurtulmak mümkün. Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, sütün özellikle de tarçın veya tarçın kabuğuyla tüketilmesinin etkiyi artırdığını belirtiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek

Fazla kilolardan kurtulmak ve özellikle de göbek yağlarını eritmek için, sütten faydalanmak mümkün. Yapılan çalışmalarda, sütün içeriğindeki kalsiyum sayesinde, günde iki bardak süt tüketiminin bir ayda 2-4 kilo yağ kaybı sağladığı belirtiliyor.Kan şekerlerinin düştüğü ikindi öğünü ve gece yatmadan önce içilecek birer bardak tarçınlı süt, açlık hissini azaltıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, sütün özellikle de tarçın veya tarçın kabuğuyla tüketilmesinin etkiyi artırdığını belirtiyor.

Göbek yağlanmalarına günde 2 bardak süt

Vücutta kilo artışları bazen vücudun tümüne yayılabildiği gibi bazen de bölgesel olarak birikim yapabiliyor. Özellikle aşırı stres, karbonhidrat tüketiminin çok olması, protein ve kalsiyum alımının az veya yetersiz olması ayrıca menopoz gibi durumlar da bölgesel kaynaklı kilo artışlarını beraberinde getiriyor. Süt ise  bilinen faydalarının yanı sıra bölgesel yağ yakımında da etkili oluyor.  Süt, bölgesel yağ yakımı için gerekli üç dengeyi içeriğinde barındırıyor: Kan şekeri dengesi, yeterli protein alımı, yeterli kalsiyum alımı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yüksek, “Kilo vermede bir denge vardır. Bu denge de karbonhidrat metabolizmasının iyi gitmesi, vücudun yeterli protein alımı ve yeterli kalsiyumun alınması. Bunların hepsine baktığınız zaman, işte bu üç denge sütte mevcuttur” diyor.

Kalsiyum yağı attırıyor

Günlük hayatta yanlış besin seçimleri, karbonhidrattan yoğun beslenme veya dışarıda çok fazla yemek tüketmek gibi nedenler kan şekerini aniden düşürüp yükseltebiliyor. Gün içinde yaşanan bu ani dalgalanmalar vücut insülinlerini de etkilediği için belli bir süre sonra kilo artışına, karın ve kollarda yağlanmaya yol açıyor. Bugüne dek toplumda kilo vermek için sebze tüketmek algısı bulunuyordu. Oya Yüksek, “Hatta tek kuralın bu olduğu düşünülüyordu. Oysa ki proteinin eksik olduğu beslenme şekilleri hem kilo vermeyi zorlaştırıyor hem de ilerleyen dönemlerde kas kayıpları, vitamin-mineral kayıpları gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle protein mutlaka günlük beslenmemizde yer tutmalı” diyor. Kalsiyumun da toplumda çok ihmal edildiğini, özellikle yağ atımı ve kilo verme açısından kalsiyum alımının son derece önemli olduğunu belirten Yüksek, “Kalsiyumun yağ attırıcı bir etkisi var. Özellikle bağırsaklardan yağların emilmeden atılmasını sağlıyor” diyerek kalsiyumun kilo vermedeki önemine dikkat çekiyor. Ve şeker metabolizması. Sütün içinde laktoz şekeri bulunuyor. Bu da kan şekeri dengesini sağlıyor. Yüksek, “Bu üçü birleştiği zaman kilo verme de kolaylaşmaya başlıyor bizim için” diyor.

4 saat tokluk sağlıyor

Bir bardak süt mide boşluğunu hissettirmeden kişiyi en az 4 saat boyunca tok tutuyor. Kişinin metabolik bir rahatsızlığı bulunmaması durumunda, günde 2 bardak süt tüketimi kilo verme ve incelmeye yardımcı oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, “Metabolizmada sorun yoksa günde iki bardak süt, bir ay boyunca düzenli tüketildiğinde 2-4 kilo yağ kaybı sağlıyor. Metabolizmada sorun varsa daha az olabiliyor bu kayıp ama illa ki verdiriyor” diyor. Metabolik sendromun kadınlarda özellikle kollarda kalınlaşmaya ve göbek bölgesinde “simit” denilen yağlanmalara neden olduğunu belirten Yüksek, “Bunun nedeni de hormonal problemlerle ve genetik yapının yanı sıra, biraz insülin dengesinin bozulmasından yani direkt kan şekerlerimizin bozulmasından kaynaklanıyor. Süt tüketimi kan şekerini çok hızlı yükseltmiyor, çok hızlı da düşürmüyor. Yani güzel bir denge sağlıyor. O da yavaş yavaş göbek bölgesini eritmeye başlıyor. Böylece mucizevi içecek olabiliyor bizim için” diyor.

Tarçın veya tarçın kabuğuyla tüketin

Sütün mucizevi zayıflatıcı etkisine yönelik pek çok araştırma bulunuyor. Bu araştırmalarda tarçının faydasına da vurgu yapılıyor. Sütün tarçın veya tarçın kabuğuyla tüketilmesi etkiyi artırıyor. Tarçın kullanımı, özellikle açlık ve tokluk şekerlerini dengeye sokuyor. 3 gram tarçın, 1 tarçın kabuğuna denk geliyor. Günde toplam bir çay kaşığına denk gelecek şekilde tarçınlı süt tüketimi son derece faydalı. Toplumumuzda laktoz intoleransı olduğu için kişiler “gaz yarattığı” gerekçesiyle sütü hayatlarından tamamen çıkarma yoluna gidiyorlar.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, “Oysa gaz problemi olanlar için laktozsuz sütleri tercih ediyoruz artık. Bu arada sütün dolaptan çıkarıldıktan sonra bir süre oda sıcaklığında olması beklenmesi gerekli. Aksi halde gaz problemine yol açabiliyor” diyor.

Süt tercihinin günlük süt veya yarım yağlı süt şeklinde olması gerektiğine işaret eden Yüksel, içilecek öğünleri ise, kan şekerlerinin düştüğü ikindi ve gece yatmadan 2 saat öncesi olarak belirtiyor.

“Gece yatmadan iki saat önce içeceğimiz bir bardak süt, sabaha kadar kan şekerlerimizi dengeye sokar. Sabah uyandığımız zaman aç uyanmayız. Birçok insanda sabah aç uyanma sorunu var. Bu da kan şekerlerinin çok düşmesinden kaynaklanıyor. O yüzden sütün ikindi ve gece öğününde alınması tercihimiz” diyor. Süt, hamilelik sonrasında da kadınların fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı oluyor. Yüksek, sütle zayıflayan hastalarından örnek veriyor: “Ölçtüğümüz zaman normalde kas-yağ ölçümlerinde daha az yansıyabiliyor ama özellikle vücut ölçümlerini aldığımızda bel ve karına baktığımız zaman bir ay içinde 3-4 santim incelme yakalıyoruz. O ölçüm bizim için daha önemli. Normal yağ-kas ölçümü önemli ama esas kişinin incelmesi daha önemli.”

Sofra şekerine son; yürüyüş şart

“Sofra şekeri” denilen rafine şeker, sağlık açısından son derece zararlı. Kilo verme çalışmalarını da tam anlamıyla baltalıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yüksek, sofra şekerinin yanı sıra, şerbetli tatlıların, hazır sütlü tatlıların, pirinç pilavının da tüketilmemesini öneriyor: “Bunları çok fazla tüketip de üstüne süt içtiğimizde bir işimize yaramaz. O sadece birazcık daha nötrleme yapar. Biz ekmeğin diyette olmasını istiyoruz. Günlük en az mutlaka 3 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği tüketilmeli. Spor yapanlarda 6 dilime kadar çıkabilir.” Sağlıklı zayıflamada düzenli yürüyüşün de etkisi büyük. Haftada en az 2 kez yürüyüş önemli” diyor.

Kimler süt içimine dikkat etmeli?

– Gaz problemi ve şişkinlik sorunu çok yaşayanlar

– Reflü sorunu olanlar

– Laktozu sindiremeyen vücutlar (laktoz intoleransı) – laktozsuz sütler mevcut

– Taş problemi yaşayanlar

– Protein alımı kısıtlanmış olanlar

Bir önceki yazımız olan Öfke Kötü Bir Şey Değildir başlıklı yazımızda nefes egzersizleri, Öfke kontrolü ve Psikolog Gamze Eser hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ