Renkli Kadınlar

Gülden Bulut’ten Yeni Kitap, Aşkın Simyası…

Gülden Bulut’ten Yeni Kitap, Aşkın Simyası…
Haberi paylaşın...

Psikolojik Astroloji Akademisi Kurucusu Gülden Bulut, Aşkın Simyası adlı bir kitap çıkardı…   Bulut son kitabı “Aşkın Simyası”nda kadın ve erkek ilişkisindeki gölge yönleri ele alıyor ve soruyor: Nasıl oluyor da kadın ve erkek ilk başta birbirlerine büyük bir kuvvetle çekiliyorken sonrasında birbirini nefretle itebiliyor?

 

Yakın ilişkiler hepimiz için bir kör nokta. Aşk ise hepimiz için çıkmaz bir sokak. İlişkilerin bir formülü var mı? Aşırı duygusallaşan veya ilişkiden sürekli kaçan ıssız adamlar mı aşkın çıkmazı? Kitabında daha birçok soru soran Gülden Bulut’la “Aşkın Simyası” üzerine konuştuk.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ege Üniversitesi Kimya mühendisliği mezunuyum. Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümünde Sosyal Bilimlerde İnsan Çalışmaları konulu yüksek lisansımı tamamladım. 9 yıldır kurucusu olduğum Psikolojik Astroloji Akademisi’nde 3 yıl süren bir eğitim veriyorum. Ve yazmaktan bir türlü vazgeçemiyorum.

Bu kitabınızda bizi şaşırttınız, genelde mitoloji, psikoloji ve astrolojiyi sentezlerken bu sefer kadın ve erkek ilişkilerini farklı bir bakış açısıyla ele almışsınız?

Evet, bu sefer benim için de ilk oldu. Astrolojiyi kullanmayarak kadın ve erkek ilişkilerini psikolojik ve arketipsel bir şekilde ele aldım. Astroloji benim hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim bir alan. Bir gayya kuyusu çünkü. Fakat her şeyi bir sentez olarak ele almak lazım. Kadını, erkeği ve ilişkileri anlamak kendimizi anlamaya eşdeğer. O yüzden buradan başladım ve bu kitabımda “Ben kimim?” sorusunu kadın erkek ilişkileri perspektifinde değerlendirdim.

Kitabın tanıtım yazısında her aşk dört kişiliktir diyorsunuz, bu ne demek?

Kadın ve erkek ilişkilerini yoluna koyamamışken dört kişilik ilişki nereden çıktı diyebilirsiniz. İster kadın olalım ister erkek bilinçdışımızda karşıt cinsimizi barındırırız. Yani kadın içinde bir erkeği, erkek içinde bir kadını barındırır. Ve seçtiğimiz veya bir şekilde hayatımıza giren eşler bu karanlık yönümüze ışık tutar. Birlikte olduğumuz sevgilimiz, eşimiz bizden bağımsız biri değildir. Bizi bize yansıtır. Fakat kötü haber, hiçbir zaman içimizdeki kadın ve erkeğe tam anlamıyla uyan bir eş bulamayız. Ama tabii ki ilk başlarda bulduğumuzu sanırız. Ne zaman ki bu dörtlü birbirlerinin varlığını görür, kabul eder ve el sıkışır, işte o zaman sağlıklı ilişki için ilk tohum atılmış olur.

Okuyucu Aşkın Simyası’nda daha neler bulacak?

Bu kitapta Jungyen psikoloji ve mitolojik ve masalsı yaklaşımla yakın ilişkilerde kadın ve erkeği anlattım. İlişki hikayeleri, analizlerle dolu çok keyifli bir kitap oldu. Babasının prensesi olamayan kadınlardan, Peter Pan ruhlu erkeklere, Femme fatal kadınlardan, üç kişilik aşk öykülerine, ıssız adamlardan kan emici adamlara kadar türlü türlü hikayeleri ve onların analizilerini yorumladım. Mesela bazı kişiler neden üç kişilik ilişkiler yaşar? Kadın ve erkek arasına sonradan dahil olmuş kara kedi dediğim kadın neden böyle bir ilişki seçer? İki arada bir derede kalan adam niçin bir karar veremez? Veya başarıyı adım adım tatmış kraliçe kadınlar neden bir türlü evlilikliklerinde işlerinde kurduğu dengeyi kuramazlar? Günümüzün ıssız adamları neden ilişkiden kaçar? Zamane erosu dediğim internet aşkları ve çevrimiçi ilişkiler kişilere aradıkları aşkları verebilir mi? Ev kadınları şu meşhur masaldaki Sindirella yaşadıklarıysa sindirelle kompleksi olabilir mi?

Oldukça merak uyandırıcı duruyor gerçekten. Neden adı Aşkın Simyası?

İsim konusunda çok gidip geldim. Ve sonunda sanırım sezgilerim yardım etti ve kitabın adını “Aşkın Simyası” koydum. Çünkü aşk aslında simyasal bir süreç. Biliyorsunuz kimya simyadan doğan bir bilim. Tabii ki simya bugünün aksine ruhsal dönüşümler için kullanılıyordu. Aşk ta simyasal bir olay. Fakat bu sefer ölümsüzlüğe giden yolda felsefe taşını değil bizi hayranlıkla kendine çeken ve içinde yitip gideceğimiz kişiyi arıyoruz. Aşk psikologlara göre nevrotik bir olgu, yanılsama. Aslında insanın anne karnında fetus aşamasında yaşadığı o muazzam cennete yeniden kavuşmanın özlemi aşk. O yüzden her aşk biter demek sanırım yerinde olacaktır. Uyuyan mutlaka uyuyacaktır, ihtişamlı bir balodan çıktıktan sonra mutlaka at arabası bal kabağına dönecektir. Önemli olan aşkın gerçeğiyle karşılaştıktan sonra kişinin ne yapacağıdır. Bu noktada seçim ya sevgi ya da kocaman bir hayal kırıklığı olabilir.

Bir de kitap içindeki resimleri sormak istiyorum. Hepsini siz çizmişsiniz.

Evet, başka bir özlemim daha var yaşamımda, o da resim. Onun renkli dünyası ve verdiği haz gerçekten vazgeçilmez. Bu kitabım tamamen bana ait olsun istedim. Kapak resminden her bölüm için çizdiğim karakalem ve suluboya resimlerini de ben çizdim. Kitap daha çok benden olsun istedim. Ve tam da istediğim gibi oldu, umarım okuyucu da beğenir.

Röportajı çalıştığınız resim atölyesinde yapmak bana da ayrı bir keyif verdi gerçekten. Yakında bir sergi açmayı düşünüyor musunuz?

Aslına bakarsanız bu yakınlarda açmayı düşünüyordum eğer pandemi patlak vermeseydi. Elimde oldukça resim birikti. Tüm bu resimleri de paylaşmak istiyorum. İnsan yarattıklarını ve ürettiklerini paylaştıkça daha tamamlanmış hissediyor kendini.

Yakınlarda yeni proje var mı?

Yeni bir kitap yazıyorum. Tabii yine içinde yine araştırmalar yer alacak, yine analizler yine hikayeler. Ama konu sürpriz olsun. Sadece yine astrolojiyi ayrı tuttuğumu söyleyebilirim. İleride mutlaka o da yazdıklarıma katılacak ama şu an kim olduğumuzu nasıl yaşadığımızı psikoloji, mitoloji ve felsefe perkspektifinden anlamak, anlamlandırmak ve anlatmak istiyorum.

RÖPORTAJ: NURTEN ÖĞÜT

Bir önceki yazımız olan İlişkide Hangi Kategoridesiniz? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ