Renkli Kadınlar

İyi Oyunculuktan Önce İyi İnsan Olmak Önemli!

İyi Oyunculuktan Önce İyi İnsan Olmak Önemli!
Haberi paylaşın...

Geçtiğimiz günlerde yönetmenliğini ve senaryosunu Banu Kaptanoğulları’nın üstlendiği Elim Sende filminin çekimleri tamamlandı. Başrollerde yer alan başarılı oyuncu Seda Kement iyi bir oyuncunun mayasından belli olduğunu söylüyor ve ekliyor: Rahmetli Zeki Alasya’nın da dediği gibi; “İyi bir oyuncu olabilirsiniz ama önce iyi bir insan olun.”

– Öncelikle biraz oyunculuk kariyerinize ilk adım attığınız dönemden bahseder misiniz? Neden oyunculuğu seçtiniz?

Oyunculuk kariyerime ilkokul zamanı başladım. İlkokuldayken komşunun çocuklarını toplar aylarca prova yaptırır sonra bütün komşuları toplar onlara yaptığımız gösterileri sergilerdim. Şimdi düşünüyorum ben o zamanlarda baya kostüm, sanat yapıp perde kurup ciddi gösteriler sergilemişim. Âmâ kararsız bir çocuktum her şey olmak istiyordum. Müzik bölümüne girdim ilk olarak, sonra okulda tiyatro öğrencilerini görüp karar değiştirdim ve tiyatro bölümüne geçtim. O nokta da kariyerimin oyunculuk ile devam edeceğine karar verdim.

– Kendinizi en iyi hissettiğiniz projeniz ne oldu?

Kendimi en iyi hissettiğim alan dersek daha açıklayıcı olur. Oyunculuğun her alanında yer aldım. Ama en iyi hissettiğim sinema oldu. Oynadığım her sinema filminden inanılmaz keyif aldım. Sinemanın büyüsü ve verdiği lezzet çok farklı.

– Elim Sende filmi hayırlı olsun. Projeye katılmaya nasıl karar verdiniz?

Yönetmenim Banu Kaptanoğulları bu film için beni görüşmeye çağırdığında çok heyecanlandım. İçeri girdiğimde o benden daha heyecanlıydı, aynı zamanda senaristi de olduğundan dolayı kafasında tasarladığı karaktere bire bir uyduğumu söyledi. Karakteri bana anlattığında inanamadım çünkü resmen beni anlatıyordu. Bu durum beni çok etkiledi. Ve en zorlanmadığım rollerden biri oldu.

– Nasıl bir karaktere hayat veriyorsunuz? Neler geliyor karakterinizin başına?

Tutkulu bir kadın, aşkı için yapamayacağı hiçbir şey yok. Kolay pes etmeyen çok hassas ama aynı zamanda çok dominant. Tamamen aşk kadını. Sonu biraz ters köşe, çok fazla detay vermek istemiyorum sürpriz olsun ama seyirci muhteşem bir aşk hikayesi izleyecek ve çiftler kendi ilişkilerini sorgulayacak…

– Bulut ve Mavi’nin aşkına nasıl şahit olacağız?

Burada öyle güçlü bir aşk var ki… İnsan aşkı için ne kadar ileri gidebilir? İlk görüşte insan birine bu kadar koşulsuz bağlanabilir mi? Burada tek bir cinsin karşı cinse aşkı değil, iki büyük kalbin tutkulu aşkına şahit olacaksınız. Belki de aşkın en yüce halini göreceksiniz. Artık insanların kalbini kapattığı, karşı tarafa şüphe ile yaklaştığı bir dönemde umut olacak, izleyenlerin hayalini kurduğu naif bir aşkın filmi oldu.

– Sizce iyi bir oyuncu nasıl olmalı? Nasıl çalışmalı, neleri hedef almalı?

Rahmetli Zeki Alasya’nın dediği gibi “İyi bir oyuncu olabilirsiniz ama önce iyi bir insan olun” ben iyi bir oyuncu olmanın en önemli kaidesinin bu olduğunu düşünüyorum. Duyarlı, algısı açık, vicdanlı, naif, egolarından arınmış. Öncelikle sanatçı duyarlılığı bunu gerektirir. Mayasında ya da bizim deyimimizle kumaşında olmalı oyunculuk yeteneği. Bunun üstüne gözlem, okumak, sinema ve tiyatro izlemek çok önemli. Ayrıca bir oyuncu bedenine, sağlığına, cildine, sesine de çok dikkat etmeli. Oyunculuk, sağlığın el verdikçe uzun yıllar yapacağın bir meslek o yüzden öğrenmenin de sınırı yok. Hergün yeni bir şey öğrenip oyunculuğumuza farklı şeyler katabiliriz.

– Filmi izlemek isteyenlere neler söylersiniz?

Filmi çok keyif alarak çektik. İzleyenlerin de aynı keyfi alacağını ümit ediyoruz. Özelikle insanların aşka korkarak yaklaştığı bu dönemde, umut olacak içini ısıtacak. Belki de eski Yeşilçam filmlerinde izlediğimiz o samimi, naif aşkı bulacakları bir film izleyecekler.

İnsanların aşka korkarak yaklaştığı bu dönemde Elim Sende’de iki büyük kalbin tutkulu aşkına şahit olacaksınız. Yeşilçam filmlerinde izlediğimiz naif aşkı bulacaksınız. 

TÜRK SİNEMASI ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR 

– Türk sinemasını son dönemde nasıl buluyorsunuz? Elim Sende beyazperdede nasıl yankı bulacak?

Bence Türk sineması son yıllarda altın çağını yaşıyor. Çok fazla film çekiliyor. Evet, her ne kadar bazıları beyazperdede yer bulamasa da bunun yavaş yavaş kaliteyi yükselteceğini de düşünüyorum. Çünkü teknik ekibinden oyuncusuna kadar herkes kendini geliştirmek durumunda. Belki de bir süreçten geçiyoruz ama üç-beş seneye kadar Türk sineması dünyada adını duyuracak. Elim Sende samimi bir film olduğundan güzel bir yer edinecek.

HAYATIM BOYUNCA BU KADAR ÜŞÜMEDİM

– Filmin yeni tamamlanan çekimleri nasıl geçti?

Çekimler Gölyaka’da gerçekleşti ve 27 gün sürdü. Gölyaka küçük, sevimli, doğa güzellikleri olan Düzce’nin görülmesi gereken bir ilçesi. Oranın halkı ile bütünleştik. Bizlere çok yardımcı oldular. Efteni Gölü, şelalesi ile inanılmaz görüntüler yakaladık. Gölyaka keşfedilmemiş bir doğa harikası ama unutamayacağım tek anı buz gibi havada, gece 20 ton tanker su ile ıslanıp çekim yapmamdı. Hayatım boyunca bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum.

KAYNAK: Star Cumartesi Eki / Gizem Tümbay Koçak

Bir önceki yazımız olan Banu Parlak'tan Mülteci Çocuklara Destek! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ