Renkli Kadınlar

Kadın bakış açısı şirketler için kazanımdır

Haberi paylaşın...

Kadın çalışanların hem kendi şirketlerinde hem de toplum içinde etkinliğini artırmak, yönetim ve liderlik seviyesinde kadın temsilcilerin teşvik …

Kadın bakış açısı şirketler için kazanımdır
Haberi paylaşın...

Kadın çalışanların hem kendi şirketlerinde hem de toplum içinde etkinliğini artırmak, yönetim ve liderlik seviyesinde kadın temsilcilerin teşvik edilmesi amacıyla Yıldız Holding, Yıldız Holding Kadın Platformu’nu kurdu. Platformun Başkanı Begüm Mutuş ile kadın çalışanlarının sorunlarını konuştuk.

– Yıldız Holding olarak bünyenizde çalışan kadınların sayısını arttırmak için pek çok çalışma yürütüyorsunuz. Bu çalışmalar iş dünyasına nasıl yansıyor? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Yıldız Holding’de kuruluşumuzdan bu yana içinde bulunduğumuz toplumu kalkındırma ve Türkiye’nin her alanda sürdürülebilir büyümesine katkı sağlama hedefini tüm faaliyetlerimizin odak noktasında tutuyoruz. Bu anlayıştan yola çıkarak Yıldız Holding şirketlerindeki insan kaynakları politikalarımızı belirliyor, fırsat eşitliği temelinde tüm toplumda örnek oluşturabilecek uygulamalara imza atıyoruz. Bu başarılı uygulamalarımızı sadece şirket içi uygulamalarla sınırlı tutmuyor, aynı zamanda toplumda kadınların her anlamda daha görünür olması adına hayata geçirilen programlara destek veriyor, bu konuda derneklerle ve sivil toplum örgütleriyle iş birliği yapıyoruz. Kadınların iş hayatında daha fazla temsil edilmesine, üst yönetimde ve kritik noktalarda daha fazla kadının görev almasına liderlik etmeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu kapsamda tüm şirketlerimizde fırsat eşitliği kültürünü daha güçlü ve kalıcı bir yapıya dönüştürecek önemli bir adım attık ve kısa zaman önce Yıldız Holding Kadın Platformu’nu hayata geçirdik. Platform sayesinde Yıldız Holding çatısı altındaki kadın çalışanlarımızın daha da güçlendirilmesini ve kadın liderliğinin teşvik edilmesini amaçlıyoruz. Yıldız Holding Kadın Platformu çatısı altında fırsat eşitliği temelli bu dönüşümü öncelikle kendi içimizde başlatarak toplumumuzda ve paydaşlarımızda kadınların güçlendirilmesini daha da desteklemek istiyoruz.

KADIN BAKIŞ AÇISI ŞİRKETLER İÇİN KAZANIMDIR

– Kadın çalışanların nicelik olarak artması şirketinize ne tür katkı sağlıyor?

Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de “işimizin geleceği” hızla değişiyor. Gerek bireysel gerekse kurumsal olarak bizleri neyin beklediğini doğru analiz edebilmemiz ve olası koşullara herkesten önce hazırlanabilmemiz önem taşıyor. Tüm bu değişimi sağlıklı bir hale getirebilmek için İK politikalarını belirlerken fırsat eşitliğinin öncelikli şart olduğuna inanıyoruz. Bu dönüşümün şifrelerini doğru okumak istiyorsak, tüm yatırımlarımızı her şeyden önce “insana” yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu bakış açısıyla Yıldız Holding’de 2020 yılını “insana yatırım yılı” ilan ettik. 2021 yılında bu yöndeki çabalarımızın karşılığını en somut haliyle görmeye başladık. Kadınların sahip oldukları vizyonun, farklı bakış açılarının, sezgilerinin tüm şirketler için büyük bir kazanım olduğuna inanıyoruz. Günümüzde kadınların iş gücüne katılımı ve kadın istihdamının sürdürülebilirliğinin bir arada ele alınması gerekiyor. Bu nedenle sadece çalışan sayısını artırmak değil, aynı zamanda kadın çalışanların organizasyon içinde daha verimli ve mutlu çalışabilmesi için fırsat eşitliğine dayalı aksiyonların geliştirilmesi gerekiyor. Kadınların karar mekanizmalarına dahil edilmesi, kariyer hedeflerine ulaşmaya çalışırken şirket içinde eşit fırsatlara sahip olması, iş ve özel yaşam dengesini kolaylaştıracak adımların atılması öncelikli hale geliyor.

BİR MANİFESTO YAYINLADIK

– Kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları en önemli sorun aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücret politikalarından ve haklarından yararlanmamaları oluyor. Çalışanlarınız arasında fırsat eşitliğini sağlamak için siz neler yapıyorsunuz?

Yıldız Holding’de daima adalete, liyakate ve fırsat eşitliğine dayalı bir iş kültürü hâkimdir. Bu kültürü daha kalıcı bir yapıya kavuşturmak üzere Yıldız Holding Kadın Platformu çatısı altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Platform sayesinde Yıldız Holding ve şirketlerindeki kadın çalışanlarımızın etkinliğinin daha da güçlendirilmesini ve kadın liderliğinin teşvik edilmesini amaçlıyoruz.

Bir süre önce Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) oluşturduğu ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ (WEP’s) protokolüne Yıldız Holding olarak dahil olduk. WEP’s, Yıldız Holding’in gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda kadın çalışanlar ve liderliği özelindeki başarılı politikalarını daha da sistemli ve programlı bir anlayışla ele almasına destek olacak. Öte yandan iş dünyasında fırsat eşitliği ve kadınların güçlenmesi için Türkiye’den ve yurt dışından çalışanlarımızın önerilerini de yansıtan katılımcı bir süreçle oluşturduğumuz Yıldız Holding Kadın Platformu Fırsat Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Manifestosu’nu hazırladık. Bu manifestoyla, farklı ülkelerde görev yapan bütün çalışanlarımıza, bireyler olarak saygı duyulduğu ve değer verildiği, önyargılardan arındırılmış, ortak bir şirket kültürünü hep birlikte oluşturma sözü veriyoruz.

65 BİN ÇALIŞANIN YÜZDE 38’İNİ KADIN ÇALIŞANLAR OLUŞTURUYOR

– Birleşmiş Milletler’in kadın dostu projelerine dahil oldunuz ve pek çok proje geliştiriyorsunuz. Ancak şirketinizde çalışanlara baktığımızda daha alt birimlerde nispeten kadınların erkelere yakın sayıda olduğu görülürken, yönetim şemasının üst kısımlarda erkeklerin egemenliği devam ediyor. Mesela toplam Müdür Üstü Çalışan Sayısı 859 ve bunların sadece 164’ü kadın, ya da Yönetim Kurulu Üye sayınız 58 ve bunların 7’si kadın. Sizce yeni politikalarınız bu dengeleri değiştirecek mi?

Bugün Yıldız Holding’de, 70’in üzerinde farklı ülkenin pasaportuna sahip çalışanlarımızla 130’u aşkın ülkede faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Toplam 65 bin çalışanımız var. Kadın çalışanlarımızın oranı toplam çalışan sayımızın yüzde 38’ini oluşturuyor. Türkiye’de yönetim kurullarımızda 7 kadın üyemiz bulunuyor. Bu da sadece Türkiye’de kadın yönetim kurulu üyelerimizin oranının yüzde 12 olduğu anlamına geliyor. Tüm dünyada ise farklı şirketlerimizdeki üst düzey kadın liderlerimizle bu oran yüzde 20’leri aşıyor.

EV KADINLARININ EL EMEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ

– Ev kadınlarının emeklerini ekonomiye kazandırmak için “Ben de Varım” isimli bir projeniz var. Çalışan kadınlar arasında ev kadınlarının emeği sizce ne kadar görülüyor?

“Ben de Varım”, Şok Marketler’de 2019 yılında başlattığımız sosyal sorumluluk projemiz. Bu kapsamda çalışma hayatında yer almayan kadınların el emeklerini ve yeteneklerini ekonomiye kazandırmayı amaçlıyoruz. Halen ev kadınları kendi ürettikleri bez çantaları 81 ildeki tüm mağazalarımızda satışa sunabiliyorlar. Bu proje çerçevesinde 2020 yılında şubelerimizden 7 bin 500 çantanın satışı gerçekleşti. Projemizin kapsamını önümüzdeki yıl daha da genişletmeyi hedefliyoruz. Ev kadınlarına fırsat verildiğinde ekonomiye katkı sağlayabilecek büyük bir potansiyel taşıdıklarına inanıyoruz. “Ben de Varım” projesi bu anlamda kadınların emeğine dair önemli bir farkındalığa hizmet ediyor. Özel sektör ve kamu paydaşlarının buna benzer projelere ağırlık vererek, ev kadınlarının emeğini pek çok insan için biraz daha görünür kılabileceğine inanıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Mevsimlik işçi Gülistan, bilek güreşinde şampiyon oldu başlıklı yazımızda Bi̇lek Güreşi̇, Güner ve Sağ hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ