Makyaj çantanızda bayatlamış bir ruj olabilir!

Makyaj çantanızda bayatlamış bir ruj olabilir!
Haberi paylaşın...

Yiyecekler gibi makyaj malzemelerinde de raf ömrü var. Güzelleşirken sağlığınızın etkilenmemesi için,  ara sıra  makyaj çantanızdaki ürünleri gözden geçirmekte fada var!

Yediğimiz gıdalar gibi makyaj malzemeleri de bozuluyor. Kullandığınız maskaranın veya rujun da raf ömrü var. Kanada ve Amerika’da üretilen ürünlerin ambalajları üzerinde herhangi bir tarih bulunmazken, Avrupa’da satılan ürünlerde Period After Opening ya da Açıldıktan Sonra Kullanım Ömrü (PAO) sembolü bulunuyor.
Makyaj ürünlerinin kullanım ömrü kadar sizin onları nasıl kullandığınız da büyük önem taşıyor. Doğru kullanım, ürünlerinizin raf ömrünü birkaç ay uzatacaktır. Bunun için; her kullanımdan önce ellerinizi mutlaka yıkayın, makyaj malzemelerinizi kimseyle paylaşmayın, ürünün içerisine su katmayın ve ürünleri nemli ortam, direkt ısı ile güneş ışığından uzak tutun.
Dikkat!
Tarihi geçmiş göz makyajı ürünleri sağlığınız için tehdit oluşturabilir. Özellikle su bazlı maskaralar konusunda dikkatli olmalısınız. Su bazlı maskaralar, bakteriyel risk taşıdığından bozuk ürün kullandığınızda gözlerde kızarıklık, ağrı, sulanma veya akne gibi sonuçlar doğurabilir! Makyaj ürünlerinizin son kullanma tarihi konusunda emin olamadıysanız, işte size ürünün bozuk olup olmadığını gösterecek birkaç işaret:

• Ürünün kokusunda değişiklik var mı?
• Uzun süre ısıya maruz kaldı mı?
• Renk veya dokusunda gözle görülür bir değişim var mı?
• Küflenmeler başladı mı?

Hangi ürün ne kadar dayanıyor?
Maskara: Üç ay
Likit fondöten ve göz altı kapatıcısı: 6-12 ay arası
Krem allık ve göz farı: 6-12 ay arası
Toz allık ve göz farı: Bir yıl
Göz kalemi ve dudak kalemi: İki yıla kadar
Likit göz kalemi: Altı aydan daha az
Ruj: Bir yıl
Nemlendiriciler ve cilt bakımı: 1-2 yıl arası
(Kaynak: Elele)

Bir önceki yazımız olan Gençliğini koruyan Fransız kadınların sırları... başlıklı yazımızda Fit kadınlar, Fransız kadını ve Fransız stili hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ