Renkli Kadınlar

Varis Hastalığını Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Varis Hastalığını Önlemek İçin Neler Yapmalı?
Haberi paylaşın...

Varis Hastalığını Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Özellikle kadınların en büyük sorunlarından biri olan Varis Hastalığı için neler yapılmalı? Varis Nedir? Kaşıntılar İçin Neler Yapılmalı? Şişlikler ne gibi belirtilerle kendini gösteriyor?

Varis Nedir?

Özellikle bacaklarda derinin altındaki toplardamarların genişlemesine varis denir.

varikosel-hastalik

Varis Kaç Çeşittir?

Varis çeşitlerini üçe ayırabiliriz. Bunlar; Kılcal varisler, Büyük varisler ve Orta boy varislerdir. Dünyada diğer araştırmacılar daha farklı varis türlerine de rastlamıştır.

Varis Nasıl Oluşur?

Vücudumuzdaki toplardamarlar kirli kanı temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşır. Bu toplardamarların içinde kapaklar mevcuttur. Bu kapaklar kirli kanın aşağı inmesini engeller ve aynı zamanda kalbe ve akciğere ulaşmasını kolaylaştırır.

Bu kapaklarda oluşan hasar ile kanın aşağı yönde basınç oluşturması sonucu toplardamarlarda varisler oluşur.

Varis Oluşumuna Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Bacak varisleri, belli bir yaşa gelmiş kişilerin % 15-25’ini etkilemektedir. Toplardamar dediğimiz damarların genişlemesi, kıvrımlı hal alması özellikle kadınlarda ciddi sorunlar yaratmaktadır. Fazla ayakta kalmak, gebelik, duruş bozuklukları, kabızlık, hormon tedavileri gibi nedenlerle ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Stres ve sigara kullanımı önde gelen risk faktörleri arasında gösterilmektedir. Ailesinde varis olan kişilerde bu hastalığın görülme riski daha fazladır.

Bacak ve ayak görüntüsünün bozulması,bacak ağrısı kişiyi ciddi anlamda olumsuz etkiler. Bacak varislerinde ayak bileği şişliği ve bacak ülserleri de görülebilir.

Varis tedavisinde genellikle hastalık iyi huylu olduğundan ameliyat tercih edilmez. Şikayetleri azaltmak ön plandadır. Ciddi varis rahatsızlığı olan hastalarda, kanama veya bacak ülseri gibi durumlar gelişirse, cerrahi yöntemleri uygulanması gerekebilir.

varis-kadin-rahatsizlik
Varisten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Oldukça sık hareket etmeye çalışın. Yüzme, koşu, bisiklet gibi sporlara yönelin. Egzersizi ihmal etmeyin ve uzun saatler oturmamaya çalışın. Kendinizi alıştırın ve belli bir süre sonra kalkın. Soğuk suyla duş yapmaya çalışın. Bol giysiler tercih edip, yüksek topuklu ayakkabılar giymemeye özen gösterin. İyi beslenme, sıvı tüketimi ve sigaraya son vermelisiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Diş Çürükleri Kalp Rahatsızlığına Neden Oluyor başlıklı yazımızda Ağız Hastalıkları, Ağız Kanseri ve Arter Hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ