Renkli Kadınlar

Mardinli Ebru Baybara, Dünyadaki 10 Şeften Biri Oldu…

Mardinli Ebru Baybara, Dünyadaki 10 Şeften Biri Oldu…
Haberi paylaşın...

Mardinli şef ve sosyal girişimci Ebru Baybara Demir, Harran Gastronomi Okulu projesi ile Bask Dünya Aşçılık Ödülleri’nde ilk 10’a kalarak finalist oldu.

 

Ebru Baybara Demir, dünyanın en itibarlı mutfak kültürü yarışmalarından Bask Dünya Aşçılık Ödülleri’nde ilk 10’a kalarak finalist oldu. İlk kez Türkiye’den bir ismin finale kaldığı yarışma, mutfak kültürü ile toplumsal fayda sağlayan şefleri ödüllendiriyor. 100 bin Euro’luk ödül ise şefin bizzat dahil olduğu bir sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesinde kullanılıyor.

Ebru Baybara Demir, Bask Dünya Aşçılık Ödülleri’ne, eğitmen şefliğini yürüttüğü UNHCR ve Harran Kaymakamlığı destekli Harran Gastronomi Okulu projesi ile aday gösterildi ve 110 aday arasından finale kaldı.

Proje kapsamında bölge kadınlarının ve Suriyeli mültecilerin daha insani koşullarda çalışabilmeleri ve hak ettikleri imkanlara kavuşabilmeleri için eğitimler verildi.Kazanan şef, 18 Temmuz’da Meksika’da ilan edilecek ve ödül töreni Ekim ayında İspanya’nın San Sebastian kentinde gerçekleştirilecek.

Demir, yarışmayı kazanması halinde ödülünü yörede istihdama ve zengin mutfak kültürünün kayıt alınmasına katkı sağlayacak kalıcı bir Gastronomi Okulunun kurulması için kullanacak.

Bir önceki yazımız olan Yılın Bilim Kadınları Belirlendi... başlıklı yazımızda bilim kadınları ve kadın bilim insanları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ