Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Melkan Gürsel, 36 ünlü kadın mimar arasında

Melkan Gürsel, 36 ünlü kadın mimar arasında

Melkan Gürsel, kadın mimarların başarılarına dikkat çeken ve dünyaca ünlü 36 kadın mimarın yer aldığı “Frauen in der Architektur- Mimaride Kadınlar” adlı kitapta yer alan tek Türk mimar oldu.

Sonuncusu gündemde önemli yer kazanan Bodrum Loft olmak üzere, farklı kapsam ve lokasyonlarda Loft projeleri, Bodrum Milas Havalimanı, Beyazıt Kütüphanesi, Afrika’nın çeşitli şehirlerinde kongre merkezleri gibi çok sayıda projeyle İstanbul’un gözde yapılarının yanı sıra birçok ülkede çağdaş mimarlık örneklerine öncülük eden Melkan Gürsel, dünyanın en önemli kadın mimarları arasında yer alıyor.

DAHA ÖNCE 40 YAŞ ALTI EN İYİ MİMAR SEÇİLDİ

1995 yılından bu yana Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı olarak mesleğini sürdüren Melkan Gürsel, 2008 yılında “The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies” tarafından, “Avrupa’nın 40 Yaş Altı En İyi 40 Mimarından Biri” ve 2015’te “Fifty Under Fifty: Innovators of the 21st Century” değerlendirmesinde “21. Yüzyılın 50 Yenilikçi İsminden Biri” olarak seçilmişti. “Orta Doğu’nun Mimariye Yön Veren En Güçlü İsimleri” listesinde 5’inci sırada yer alan Gürsel, 2017’de tekrar “The Power List 2017”de “En Etkin 50 Mimar” arasında ilan edilmişti.

KİTAP CESARET VERİCİBİR ÇALIŞMA OLACAK…

Bugüne kadar başarılı projeleri ile RIBA, WAF, Aga Khan, Mies van der Rohe gibi birçok prestijli ödül alan Tabanlıoğlu Mimarlık bünyesinde kadın mimar oranının yüzde 60 olduğuna dikkat çeken Melkan Gürsel, “Frauen in der Architektur Mimaride Kadınlar” kitabı ile ilgili şunları söyledi:“Mimari ve cinsiyet konusunun işlendiği, kadın mimarlarının başarılarının duyurulmasını hedefleyen böylesine simgesel bir misyona sahip küresel bir eserde yer almak, benim için apayrı bir mutluluk ve onur. Kitap bu yolda yürümek isteyen kadın mimarlar için cesaret verici bir çalışma olacak”

Bir önceki yazımız olan Bilecik’te 9’uncu kez baro başkanı seçildi... başlıklı yazımızda Avukat, Baro ve Barosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kadın

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM