Renkli Kadınlar

Nafaka Artırım Davası

Nafaka Artırım Davası
Haberi paylaşın...

Medeni hukukun nafaka hakkı maddesine tekabül eden nafaka artırım davası, kadın ve erkek fark etmeksizin açılabilmektedir.

Eşlerin daha önce anlaştığı ya da mahkemenin karar kıldığı nafaka ücretinin artırılması için talep sahibinin dava açması gerekmektedir. Basit yargılama usulünde ilerleyen davada, her iki tarafta dilekçe vererek, talep ve itiraz noktasında yargıyı harekete geçirebilmektedir.

Nafaka Artırma Davası Nasıl Açılır?

Nafakanın artması için gerekli koşuların sağlanması gerekmektedir. Eğer nafaka veren tarafın maaşı, hayat standartları eski eşinden daha yüksek bir boyuta gelmişse, karşı tarafın dava açma hakkı vardır. Aynı zamanda eşlerin çocuklarının olması, bir tarafın işsiz, ötekinin ise maddi durumunun yerinde olması durumunda kadın ve erkek fark etmeksizin nafaka artırım davası için Asliye mahkemesine başvurmalıdır.

Eşlerin anlaşmalı boşanması sonucunda da 1 yıl sonra nafaka artırım davaları açılmaktadır. Avukat ile yürütülmesi tavsiye edilen bu süreçte, nafaka talep edilen kişinin maaşı, mal varlığı ve eşlerin çocuklarının olması da bu durumda nafaka artışında etkili olabilmektedir.

Nafaka Artırma Davasında Hususlar Nelerdir?

Nafaka halk arasında bilindiği gibi sadece kadının hakkı değildir. Durumu kadından daha kötü olan erkeklerin de alma hakkı vardır. Nafaka hakkının görülmesi için hak talebinde bulunan kişinin evli olmaması, maddi gücünün yetersiz olması, ortak çocukların olması ve nafaka talep edilen kişinin maddi durumunun bu koşulları karşılayabilir olması gerekir.

  • Nafaka hakkı, tazminat davasından ayrı görülmektedir.
  • Nafaka için gerekçe geçinememe veya ebeveyn görevi olarak belirlenir.
  • Vekalet üzerinden ilerleyebilmektedir.
  • Nafaka oranındaki artış, talep edilen tarafın %40 oranında karşılayacağı şekilde düzenlenir.
  • Eşin ve müşterek çocuğun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak dava açılabilmektedir.

Nafaka davası ve artırma davası için Helvacı hukuk bürosuna başvuru yapabilirsiniz. Online randevu sistemi üzerinden iletişim kurabileceğiniz hukuk bürosu, dava ve danışmanlık için detaylı bilgi verecektir. info@mehmetalihelvaci.av.tr üzerinden iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

Boşanma Davasından Sonra Nafaka Artırma Kriterleri

Boşanma davasından sonra nafaka artırmak için 1 yıl geçmesi gerekmektedir. Eşlerin bu 1 yıl boyunca maddi durumundaki değişiklikler de dava süresinde göz önünde bulundurulmaktadır. Davalı ve davacı için gelir gider muhasebesi yapılır, maaş ortalamasına göre belirlenen artış oranında geçerli nafaka artışına izin verilir.

Türkiye’de Asliye mahkemesi üzerinden görülen nafaka davaları için devreye velayet davası da girebilmektedir. Bu hukuki sorunlar için avukatla iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma ve Nafaka Davası

Boşanma davalarında görülen nafaka davaları, artış davasından bağımsız ilerler. Boşanma gerçekleştikten sonra dava açılması için 1 yıl süre verilmiştir. Medeni hukuk çerçevesinde değerlendirilen bu süreçte, tarafların itiraz etme hakkı, yeniden dava açma hakkı da bulunmaktadır. Dava süresi, dava ücreti, dosya masrafları ile ilgili Helvacı Hukuk bürosuna danışabilir, detaylı bilgi alarak dava açma hakkınızı da kullanabilirsiniz.

Kaynak; https://mehmetalihelvaci.av.tr/nafakanin-arttirilmasi-davasi.html

Bir önceki yazımız olan Emek Külür İçin Beslenme Diş Sağlığını Nasıl Etkiler? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ