Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Nurten Sancak Yazdı: İlişkinin Dili Gizlidir

Nurten Sancak Yazdı: İlişkinin Dili Gizlidir

Klinik Psikolog Nurten Sancak, mesleki hayatı boyunca uzmanlık alanı olan ilişkileri yeni kitabında okuyucusuyla buluşturdu.

Yıllarca çeşitli sosyal sorumluluk projeleri, psikoloji alanında uzmanlığı, akademik hayat ve medya alanında çeşitli konularda adından söz ettiren Nurten Sancak, kitabında modern insanın yaşadığı zorluklara yönelik pratik ve uygulanabilir yöntemler sunuyor. Kitap, daha önce çeşitli yayınlar için yazdığı makalelerin gözden geçirilerek belli başlıklar halinde bir araya getirilmesiyle oluştu.

Kitabın lansmanı, Nurten Sancak’ın Kurucusu olduğu Hedefe Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Lansmana iş insanları, akademisyenler, medya ve cemiyet hayatının tanınmış isimleri katıldı. Lansmanda konuşan Nurten Sancak, bir psikoterapist olarak insanların hayatlarına dokunabilmek ve fayda sağlayabilmenin, her zaman kendisinin öncelikli hedefi olduğunu belirtti.

Her ilişkinin kendine has ve bir o kadar da karmaşık olduğunu vurgulayan Sancak, “İnsanoğlunun Adem ve Havva’dan bu yana çözemediği kadın erkek bilmecesi, insanların temel kaygı ve ilgi odağını oluşturmaktadır” dedi.

Ailede önce kadını güçlendirmenin, bilinçlendirmenin işlevselliğini savunan Nurten Sancak; üretim ve danışmanlık sürecinde yer aldığı ve çoğu topluma fayda sağlayacak proje temaları; kadın, aile, kız çocuklarının bilime yönlendirilmesi ve benzeri başlıklar üzerine yoğunlaştı.

Kitabın sadece kadınlara yönelik bir kitap olmadığını da kitap kapağında vurguladığını belirten Sancak, “tüm kadınlara ve ilişkisine kıymet veren erkeklere” yönelik bir kitap olduğunu belirtti.

Sancak, konuşmasında Hedefe Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi uzmanları ve ekibinin, kitabın hazırlanmasında kendisini cesaretlendirdiğini ve destek olduklarını belirterek bilimsel bakışın yanı sıra, deneyimlerinin de kitabın ortaya çıkmasında önemli olduğunu vurguladı.

KİTAP İÇİN NE DEDİLER?

OYA ECZACIBAŞI (İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı)

Günümüzde iletişimin önemi aile, arkadaşlık, kadın erkek, aşk, evlilik, gelin kayınvalide, iş ilişkileri ve birçok ilişki. Ben kitabı okuduktan sonra çevremle iletişimimi, ilişkilerimi ne derece sağlıklı yaşayabiliyorum diye bir kez daha düşündüm. Mutlu ve sağlıklı ilişkiler kurmanın yollarını gösteren bu kitabı herkes okumalı. Benim başucu kitabım oldu bile.

HÜLYA KOÇYİĞİT (Sinema Sanatçısı)

Ne Batılı uzmanların dayatması ne oryantal kadercilik. Aklını ortaya koyarken yüreğini de unutma diyor ilişkileri yorumlarken. Samimi yalın, sıcak ve bir o kadar güçlü bir dille. İlişkini kabul edebilirsin, değiştirebilirsin, inşa edebilirsin. Yaşama ve sağlıklı iletişime dair insanı tatlı tatlı güçlendiriyor, derinden muktedir olduğunu hissettiriyor.

YASEMİN GEBEŞ (Yönetici/Medya)

Nurten Sancak bizi bizle tanıştırıyor ve en çözülmez sandığımız sorunlarımızın çözümü için şifreyi içimizde aramamızı öneriyor. İlişkinin Dili Gizlidir en sert fırtınalarda sığınabileceğimiz güvenli bir liman olarak başucumuzda yerini almaya hazır.

 

Nurten Sancak Kimdir?

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan Nurten Sancak, klinik psikoloji yüksek lisansını ‘Olası Benlikler ve Depresyon İlişkisi’ konulu çalışması ile bitirmiştir. Gölcük Depreminde Gözlementepe’de ilk alan çalışmasını yapan Sancak Yüksek Lisansı sonrasında ise stajını Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) tamamlamıştır. Yüksek lisans çalışmasının yanı sıra Gestalt Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapiler ve EMDR Terapi eğitimlerini tamamlayan ve yetişkin psikoterapisinde çalışmalarını sürdüren Sancak, mesleki pratiğinde Bilişsel davranışçı terapi, Gestalt ve EMDR terapisi tekniklerini kullanmaktadır.

Nurten Sancak’ın mesleki ilgi ve uzmanlık alanları; depresyon, yeme bozuklukları, kaygı bozuklukları (Sosyal kaygı, obsesyon (takıntılar), panik atak, genel kaygı bozukluğu vb.) ve ilişki problemleridir. Bunların yanı sıra patolojik olmayan problemlerde hayata dair danışmanlık hizmeti ve medya danışmanlığı da vermekte olan Sancak, bu hizmetler kapsamında kişilerin yeni deneyimlere ve sürece uyumunu, medya tarafında ise program içeriği geliştirme konusunda danışanlarına yardımcı olmaktadır.

Türk Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almış olan Nurten Sancak, Doğuş Holding’in sponsorluğunda sürdürülen 3 Kumbara Çocuklar İçin Finansal Okur Yazarlık Sosyal Sorumluluk Projesi’nin Danışma Kurulu üyesi olarak görev almıştır.

Bir önceki yazımız olan İlişkide Hangi Kategoridesiniz? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Bu tür kitapları alanında uzman kişiler tarafından okumak lazım, ben Nurten Sancak’ın bu uzmanlığı fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum uzun süredir bu işle ilgileniyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM