Renkli Kadınlar

Ödemi Vücuttan Atmanın İpuçları…

Ödemi Vücuttan Atmanın İpuçları…
Haberi paylaşın...

En basit tanımıyla vücutta sıvı birikmesi olan ödem, önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

 

Vücutta sıvı birikmesi olan ödem, çok sıklıkla karşılaşılan bir sorun. Hücre içi sıvının hücre dışına çıkması ile doku aralarında ve cilt altında birikmesi olarak da tanımlanan ödem, daha çok kadınlarda görülüyor ve ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor.

Ödem vücudun genellikle eller, ayak bilekleri, bacaklar ve ayakları etkilemektedir. Peki, ödemi tetikleyen unsurlar nelerdir? Bu unsurların en belirgin özelliklerinden biri yüksek tuz kullanımı olup bunu yetersiz beslenme, adet öncesi sendromlar gebelik için belirli bir pozisyonda kalmak gibi durumlarda ödem oluşabilir. Ödeme yakalanma riskini artıran bazı önemli unsurlar vardır. Bunlar öncelikle aşırı alkol ve sigara kullanımıdır. Bunun yanında hareketsiz bir yaşam şekli de ödemin oluşumunda oldukça etkilidir.

Ödem Nasıl Atılır?

  • Ödemi atmak için çeşitli önlemler alınmalıdır… Bunlar şöyle sıralanır:
  • Öncelikle ödeme neden olan alkol ve sigara kullanımını bırakmalısınız.
  • Sıvı tüketiminizi arttırın. Bol bol su için, vücudunuzun su-tuz oranını dengeleyin ve ödemleri kolay bir şekilde yok edin! Bunu yaparken günlük tuz ihtiyacını tamamen kesmemeye dikkat edin.
  • Diğer bir madde ise ayaklarınızı havaya kaldırmanız olacaktır. Bunu her fırsatta yapmaya çalışın. Şöyle ki uzun yolculuklar sonunda ayakların sarkması sonucu ayaklar ve bacaklar şişmektedir. Bunun sebebi bacakların aşağı sarkması ve hareketsiz olmasıdır. Bunu ayaklarınızı havaya dikerek azaltabilirsiniz.
  • Sürekli yürüyüş yapmanız size ve oluşan ödem bölgelerine iyi gelecektir. Sporunuzu kesinlikle ihmal etmeyin.
  • Vücudunuz için doğru ve rahat giyinmek önemlidir.

 

Kısacası ödem, insan sağlığını tehdit eden önemli bir semptomdur. Bu nedenle ödemi oluşturacak etkenlerden uzak durmalı ve sağlıklı bir birey olarak yaşamak için sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Temelde ise egzersizi hayatınıza katarak sağlıklı bir vücut için çabalamak ödem atmada önemli bir adımdır.

Bir önceki yazımız olan Karbonhidrat cildi yaşlandırıyor başlıklı yazımızda akne tedavisi, akne tedavisinde beslenme nasıl olmalı? ve cilt hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ