Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Prof. Dr. Ülkü Yılmaz: Yeni süreç salgında sona gelindi olarak algılanmasın…

Prof. Dr. Ülkü Yılmaz: Yeni süreç salgında sona gelindi olarak algılanmasın…

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, yeni başlayan Kademeli Normalleşme Sürecinin  salgında sona gelindiği anlamına gelmemesi gerektiğini vurguladı.

TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, tüm illerin en düşük risk grubu olarak kabul edilen mavi renge dönüşse dahi, ‘maske, mesafe, hijyen ve aşı’ uygulamalarından taviz verilmemesi gerektiğini hatırlattı. Yılmaz konuyla ilgii şunları söyledi:

Pandemi bitmiş değil!

‘Aksine pandemi ile mücadele konusunda alınan önlemlerin uygulanması konusunda daha da özenli olmak gerekiyor. Çünkü pandemi bitmiş değil. Mutant virüsten söz ediliyor. Risk bölgelerine göre yeni normalleşme adımları belirlenip, yeni normalleşme süreci başlamış olsa da; ülkemizde günlük vaka sayısının yaklaşık 12 bin gibi yüksek bir seviyede olduğu ve mutant virüslerın hızla yayıldığı, bu mutant virüslerın bulaşma potansiyelinin daha fazla olduğu biliniyor.

Elbette öncelikle eğitim olmak üzere, tüm sosyal yaşam etkinlikleri yaşamın olmazsa olmaz ve karşılanması gerekli sosyal gereksinimleri. Ancak sosyal yaşantımızda kontrollü olmak, maske, sosyal mesafe ve temizlik önlemlerine her zamankinden daha fazla dikkat ederek bölgemizde olgu sayısını artırmamak da bizlerin elinde. Pandemi kurallarından taviz vermezsek kendimizi, çevremizdekileri, sevdiklerimizi koruyarak bulunduğumuz bölgede risk oranlarını artırmadan sosyal yaşamı sürdürebiliriz.’

KAPALI MEKANLARDA EN AZ 2 METRE MESAFEOLMALI

Yaşanan sürecin geçici olduğunu söyleyen Yılmaz, sosyalleşirken dikkat edilmesi gereken kuralları şöyle anlattı:

‘Sosyal yaşamın gerektirdiği ve getirdiği bu uygulamalar tamamen normale dönüş olarak algılanmadığı sürece çok gerekli ve yerinde uygulamalar. Bu süreçte mümkün olduğunca sosyal aktivitelerimizi açık havada, spor yaparak, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınarak devam ettirmemiz gerekli. Hastalık belirtileri olduğunda mutlaka kişilerin kendini izole ederek bir sağlık kuruluşuna başvurması çok önemli. Restoran gibi kapalı ortamlara girilecekse kişiler arası mesafenin en az 2 metre olmasına dikkat etmeliyiz. Bu tür ortamlar çok iyi havalandırılmalı. Kullanılacak sos, çeşni gibi malzemeler tek kullanımlık olmalı. Kapalı mekanlarda kalma süresinin çok uzun tutulmamalı. Pandemi riski tamamen ortadan kalkıncaya kadar kongre, toplantı gibi geniş katılımlı tüm etkinlikler dijital ortamda yapılmalı.

Bu serbestlik sürecinin devam edebilmesi için birey olarak herkesin üzerine düşen sorumluluklar olduğunu vurgulayan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Daha uzun bir süre pandemi gerçeği ile yüz yüze olacağımız gerçeği göz önünde bulundurulursa, kurallara daha da çok dikkat etmemiz gerektiği son derece aşikar. Bu pandemi süreci; tüm bireylerin ortak bir bilinç oluşturması, bir süre daha maske, mesafe ve temizlik kurallarına azami dikkat etmesi ve sırası geldikçe aşılanarak sonlandırılabilir.’

Bir önceki yazımız olan Pembe Kornalar Meme Kanseri İçin Çaldı! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Mesafe sosyal Süre Yılmaz

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM