Renkli Kadınlar

Soğuk Cilt Tonu olanlar Pembe, Sıcaklar ise Kırmızıyı Tercih Etmeli…

Soğuk Cilt Tonu olanlar Pembe, Sıcaklar ise Kırmızıyı Tercih Etmeli…
Haberi paylaşın...

Stil Danışmanı Burçak Ilıman, “Soğuk cilt tonuna sahipseniz, pembe, lacivert gibi soğuk renkler size daha çok yakışır. Sıcak tonlular ise doğal olarak yeşil, kırmızı gibi sıcak renkleri daha iyi taşır” diyor.

Giyside renk seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Renkleri uyumlu bir şekilde kullanmanın temel yollarından birisi kontrast yaratmaktır. Ayrı renk gruplarında yer alan iki zıt rengi seçerek yaratılan kombinler oldukça dikkat çekici olabilir. Örneğin üçüncül renk grubuna ait bir renk olan bordo, birincil renk grubuna ait mavi ile kombinlenirse oldukça estetik ve etkileyici bir renk uyumu yakalanabilir. Aynı şekilde kırmızı ve yeşil kombini de kontrast renklerin uyumuna iyi bir örnektir.

Bir diğer kural ise tek renk kombinleri yaratmaktır. Burada amaç birbirine yakın renklerle uyumu yakalamaktır. Kırık beyaz ve bej gibi birbirine yakın renkler tek renk uyumuna girer. Kontrast yaratma tekniğinden daha kolay bir teknik olan tek renk daha az iddialı ama garantili bir uyum sunar. Bunun yanında iddialı renklerin yakın tonlarıyla oluşturulan kombinlere moda dilinde ton sür ton denmektedir. Fransızca bir kelime olan ton sur ton renk üstüne renk olarak bilinmektedir.

CİLT ALT TONU DAMARDAN ANLAŞILIR

Hangi cilt tonuna hangi renk kıyafetler daha çok yakışır?

Öncelikle cilt alt tonunun cilt rengiyle hiçbir alakası olmadığını söylemek lazım. Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere 3’e ayrılır. Nötr en az rastlanan türüdür, bu sebeple cilt alt tonu genellikle sıcak veya soğuk olarak tanımlanır.

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri kırmızı/pembedir. Bu nedenle bu cilt alt tonuna pembe alt tonlu da denmektedir. Sanılanın aksine soğuk cilt tonunda olanların mutlaka soluk pembe beyaz olması şart değildir. Oldukça esmer bir kişi de soğuk alt tonlu olabilir. Sıcak alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri sarıdır. Bu yüzden sarı alt tonlu cilt olarak da tanımlanmaktadır. Bej tonlu olarak da tabir edilen bu cilt alt tonu, sıcak ve soğuk kategorisine uymayan ciltleri tanımlıyor. En nadir ve en şanslı grup budur. Çünkü her şeyi kendilerine yakıştırabilir.

Cilt alt tonunu belirlemede kullanılan en basit yöntem, damar kontrolü. Gün ışığında bileğinizdeki damarlarınızı kontrol ediyorsunuz; damarlarınız mavi görünüyorsa soğuk, yeşil görünüyorsa sıcak alt tona sahip olduğunuz anlamına geliyor. Hem yeşil, hem maviyse de nötr alt tonu demektir.

Cilt alt tonunuzu bilmeniz, size yakışanı bilmeniz demektir. Soğuk tona sahipseniz, pembe, lacivert gibi soğuk renkler size daha çok yakışır. Sıcak tonlular ise doğal olarak yeşil, kırmızı gibi sıcak renkleri daha iyi taşır.

FAZLA DESEN GÖZ YORAR

 Desenli kumaşlar kullanılırken nelere dikkat etmeliyiz?

Fazla ve farklı desenleri de bir arada kullanmak, göz yoran bir görüntü yaratır. Desenli bir parça tercih ettiyseniz, mutlaka bunu düz bir parçayla kullanmaya dikkat edin. Ya da tek parça giysilerde desen tercih edin. Bu sezon birçok ünlü tasarımcının, farklı desenleri bir arada kullandığını görsek de, bu herkesin kullanabileceği bir stil değildir. Eğer üstünüze desenli bir bluz giyiyorsanız, altınızdaki pantolonunuz veya eteğiniz mutlaka düz ve tek renk olsun.

Bir önceki yazımız olan Jennifer Lopez'den Ayakkabı Koleksiyonu! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ