Renkli Kadınlar

Spor Yapmak İçin Motivasyonunuz Yoksa Bu Yazıyı Okuyun!

  • 02 Kasım 2017
Spor Yapmak İçin Motivasyonunuz Yoksa Bu Yazıyı Okuyun!
Haberi paylaşın...

Vücut hedefiniz ne olursa olsun, gerçek güzelliğin içinizde olduğunu vurgulayan Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton’dan 4 maddelik spor  yapma motivasyonu…

 

Modern dünya hepimize, sürekli formda olmayı dayatıyor. Sokakta, reklam panolarında, dergi ve gazetelerde her an mükemmel ve formda vücutlara maruz kalıyoruz. Herbalife Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, sanılanın aksine sağlıklı vücut görsellerinin kanepeden kalkıp hareket etmeniz için iyi bir motivasyon kaynağı olabileceğini belirtiyor ve şöyle diyor: “Genellikle insanlar gösteriş arzusuyla motive oldukları için suçluluk duyarlar ancak motivasyon kaynağınızın ne olduğunun bir önemi yok. Bazen sağlıklı yaşam, bazen zihninizdeki mükemmel vücuda kavuşma isteği, bazense o güzel elbisenin içine girebilmek arzusu sizi motive edebilir. Kendinizle ilgili bir şeyleri iyileştirmek isterken nedenlere takılmayın”. İşte vücut hedefiniz ne olursa olsun, gerçek güzelliğin içinizde olduğunu vurgulayan Samantha Clayton’dan 4 maddelik fitness motivasyonu…

Pozitif Olun

Fitness konusunda kaydettikleri ilerlemeyi paylaşan arkadaşlarımızı takdir etmenin, dergi kapaklarındaki fitness modellerinden ve spor salonunda boy gösteren kadınlardan ilham almanın bir sakıncası yok! Hissettiğiniz coşkunun başkalarına ilham verebileceğini asla unutmayın. Hiçbirimiz vücudumuzdan yüzde yüz memnun değiliz. Eğer sorunlu bulduğunuz bölgeleri düzeltme arzusu sizi fitness’a ve sağlıklı beslenmeye yöneltiyorsa, suçluluk duymanız için bir neden yok.

Yağ yakmak için kardiyo egzersizleri

Koşmak, bisiklete binmek ve yüzmek gibi kardiyovasküler egzersizler, vücutta biriken yağların yakılmasını sağlar. Kalça ve popo kısmında biriken yağları yakmaya çalışıyorsanız kardiyo egzersizlerini ihmal etmeyin. Ancak vücudunuzun hangi bölgesindeki yağların yakılacağını seçemeyeceğinizi bilmelisiniz. Neticede konu egzersizse, “nokta atışı” diye bir şey yoktur. Ancak haftada 3 gün 30-45 dakika kardiyo çalışmak, yağ yakmanıza yardımcı olur. Özellikle alt vücutta sonuç almak için koşmayı, tırmanmayı veya pedal çevirmeyi deneyebilirsiniz.

Kaslarınızı güçlendirin

Alt vücudunuzdaki kasları güçlendirmek için, alt vücut egzersizlerini rutininizin bir parçası haline getirmelisiniz. Kalça ve popo kısmını şekillendirmek için squat, dövüş sporları, step ve bacak kaldırma egzersizleri favorim. Unutmayın, amacınız incelmek bile olsa, kas kütlenizi artırmak çok önemli. Egzersizlere vücut ağırlığınızı kullanarak başlayın ve sonrasında dambıl veya çubuklarla devam edin. Haftada üç gün 30 dakikalık bir egzersiz başlangıç için ideal olacaktır.

Beslenmenizde küçük değişiklikler yapın

İyi beslenme, vücudunuzu daha iyi hale getirmenin olmazsa olmazlarından biri. Kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız, yeterli protein almalısınız. Egzersiz miktarını artırmanız halinde yeterince sıvı aldığınızdan ve iyi karbonhidrat tükettiğinizden emin olmalısınız. Bir beslenme günlüğü tutarak ve günlük tüketiminizi not ederek vücudunuza neler aldığınızı daha net görebilirsiniz. Abur cuburu kesebilir, bunların yerine daha sağlıklı tercihlere yönelebilirsiniz. Başlangıçta atıştırmalıklara odaklanırsanız ne kadar çok gizli kalori tükettiğinizi fark edip hayrete düşeceksiniz! Günde yalnızca birkaç yüz kalori azaltmanın uzun vadede nasıl fark yarattığına inanamayacaksınız!

Bir önceki yazımız olan Tatilde de Spora Devam Etmenin İpuçları! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ