Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Taşın Değişen Yüzü…

Taşın Değişen Yüzü…

Datça Belediyesi Liman Sanat Galerisi’nde geçtiğimiz günlerde açılan  “Taşın Değişik Yüzü” başlıklı sergide Akşın Başak Değirmenci’nin deniz kenarından topladığı rengarenk taşlarla hiç boya kullanmadan yaptığı 35 tablo yer aldı.

 

Açılışına Datça Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin ve kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı sergi  ile ilgi olarak bir süredir Datça’da yaşayan Selma Uçar gözlemlerini anlattı: “Datça Raykent sahilde onu cımbızla taş toplarken merak ederdim. Ben de geçen sene taş toplardım, ondan ilgimi çekmişti. Topladığı taşlarla neler yaptığını sergisinde gördüm ve hayran kaldım. Akşın hanım bu işin eğitimi almamış, lise mezunu, mesleği ise pasta süsleme. Bursa, Mudanya ve Trilye’de taş toplayıp yapmaya başlamış.  Kendisi iyi bir puzzle meraklısı. Datça’da ilk sergisinde yıllardır yaptğı taş boyamaları paylaşmış.”

Değirmenci, sergisiyle şunları söylüyor: Taşla resim çalışmalarına 10 yıl önce başladım. Çocukluğumdan beri taşlara ilgi duyuyordum. Gittiğim her yerden farklı taşlar topluyordum. Ancak bu taşlardan ne yapacağımı hiç bilmiyordum. Deniz ve göl kıyılarından topladığım taşlarla, 10 yıldır mozaik çalışmaları yapıyorum. Her yörenin farklı taşları var. Van Gölü’nde mavimsi, Bursa Tirilye’de ise ince ve uzun taşlar oluyor. Datça denizinde ise her renkten taşlar var. Tam aradığım özelliklere sahip ve gerçekten muhteşem taşlar. Deniz kenarından tek tek topluyorum. Bir tablo çalışması en az 2 ay sürüyor. Beğendiğim resimlerden yola çıkarak eskizler hazırlıyorum. Bazen değişik birkaç resmi bir tabloda biraya getirdiğim de oluyor…”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM