Renkli Kadınlar

Yaşlı Gösteren 10 Makyaj Hatası!

Editör

Editör

Haberi paylaşın...

Makyaj ile daha genç, daha hoş görünebilirsiniz ama ya siz yanlış makyaj yapıyorsanız, makyaj hatası vardır… İşte o zaman belki de olduğunuzdan daha yaşlı gösteriyorsunuzdur. Yaşlı gösteren 10 makyaj hatasını Eylül Işık Yazdı…

1. Çok fazla kapatıcı kullanmak
Muhteşem mat bir görünüm sağlamak için gözlerimizin altına kapatıcı sürme hatasına neredeyse hepimiz düşüyoruz. Yanlış renkte seçilen bir kapatıcının kalın bir tabaka halinde kullanılması, kırışıkların belirginleşmesine ve yüzün daha yaşlı görünmesine neden oluyor. Bunu önlemek için, kalın yapılı fondötenler yerine sıvı kapatıcıların tercih edilmesini öneriyor makyaj uzmanları. Hatta, içerisinde minik ışıltılı parçacıklar bulunan kapatıcılar cildin daha sağlıklı ve doğal görünmesine yardım ediyor.

2. Alt kirpiklere fazla maskara uygulamak
Alt kirpiklere kararında uygulanan hafif miktarda bir rimel, gözlerinizin şeklini ortaya çıkarır. Ancak, fazla maskara kullanımı gözün alt kısmına daha çok dikkat çekilmesini sağlar ve göz çevresi kırışıklıklarınız daha da belli eder, ne kadar küçük kırışıklıklar da olsa.

3. Yanlış ruj rengi seçimi
Doğru renkte, tonda ve yapıda uygulanan ruj makyajınıza apayrı bir boyut kazandırabilir. Eğer dudaklarınız ince ve dar bir yapıya sahipse koyu tonlu rujlardan uzak durmanız önerilir. Çünkü koyu tonlar dudakları ince gösterme eğilimindedir. Eğer daha dolgun dudaklara sahip olmak istiyorsanız dudaklarınızın kenarlarını doğal tonda bir dudak kalemiyle çerçeveleyebilirsiniz.

4. Koyu renk farların yanlış uygulanması
Koyu renkli farları tüm göz kapağınıza uygulamaktan kaçının, bu hata sizi olduğunuzdan çok daha yaşlı gösterecektir. Etkili bir görünüm için gözünüzün dış kısmına dağıtarak uygulamanız yeterli olacaktır.

5. Gözaltına kalem çekilmesi
Gözaltına çekilen koyu renkli kalemler gözlerinizi daha küçük gösterecektir. Bu durumu tersine çevirmek için açık renkli (beyaz veya ten) göz kalemlerini gözünüzün iç bölgesine uygulayın. Daha geniş bir göz görünümü elde edeceksiniz.

6. Kırmızı veya koyu pembe allık
Koyu ve yoğun renklere hoşça kal, açık pembe ve şeftali tonlarına merhaba! Allığınızı, elmacık kemiklerinizin üstüne değil, yanaklarınızın üst bölgelerine sürün. Buruna çok yaklaşmamaya da özen gösterin. Yumuşak ve doğal tonlar yüzünüzü daha genç gösterecek, hafif romantik bir ışıltı katacaktır.

7. Kaşları çok belirgin kılmak
Kaşları koyu renk kalemlerle çizerek fazla büyütmek sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. Doğal renginizin bir ton açık rengi bir kalem kullanarak kaşlarınızın içindeki boşlukları doldurup tarayarak doğal ve dikkat çekici bir kaş görünümü oluşturabilirsiniz.

8. Renk düzenleyici kullanmamak
Gözaltlarında beliren siyah halkalar birçoğumuz için büyük bir sorun. Yaşlandıkça bu halkalar kendini daha da belli ediyor. Kapatıcıyı direk gözaltına uygulamak problemi daha da kötü hale getiriyor. Kapatıcınızı uygulamadan önce göz altı halkalarınızı renk düzenleyiciler ile nötralize etmeniz daha aydınlık ve efektif bir sonuç verecektir.

9. Dudak sınırlarını belirginleştirmemek
Dudak kalemi, başarılı bir makyajın en önemli noktalarından biridir. Dudağınızın daha belirgin ve şekilli görünmesine yardım eder. Ancak, dudağınızın sınırlarını çok geçmeden kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yoksa yapay bir görünüm elde edersiniz.

10. Kalın bir tabaka pudra sürmek
Cildinizi matlaştırmak, makyajınızı sabitlemek ve küçük kusurları kapamak için pudra kullanışlı bir malzemedir. Fakat fazla kullanılırsa yüzünüzü un elenmiş gibi göstermesi, kurutması ve kırışıklarınızı belli etmesi kaçınılmazdır. Doğal bir görünüm için T bölgenize, çene ve yanaklarınıza uygulayabilirsiniz. Göz ve çevresine uygulamaktan ise kaçının.

Bir önceki yazımız olan Et insanı tembelleştiren bir besin türü! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. koray çelik dedi ki:

    Biraz daha dikkat ettiğimde bende bu hataları yaptığımı fark ettim, bazen fark edilmesede bazen yaşlı gösterebiliyor ben daha dikkatli olacağım.

BİR YORUM YAZ