Yoga Nedir? Yoga Çeşitleri Nelerdir?

Yoga Nedir? Yoga Çeşitleri Nelerdir?
Haberi paylaşın...

Yoga, fiziksel duruşlar, meditasyon ve nefes tekniklerini içeren bir tür sistemdir. Yoganın geçmişi 5 Bin yıla kadar dayanır. Yoga, politik bir hareket, din veya dogma değildir. Irklara, inançlara ve dine saygı duyan bir yapıya sahiptir.

 

Yoga ile tanışan insanlar evrenin olumsuzluklarından arındırılmış bireyler haline dönerler. En azından dönme çabası içerisine girerler. Yoga herkese ve her kesime açık bir sistem olup evrenle bir ve bütün olma yolunu gösterir.

Yogada amaç yüksek bilince ulaşıp, fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan erişkin bireyler haline gelmektir. Yogadaki duruş şekli insanların hafızasına kazınsa da, işin gerçeği sadece eğitilen beden olmadığıdır. Aynı zamanda zihinsel, içsel ve nefeste eğitilen diğer olgulardır.

Gün içerisinde yaşadığımız sıkıntılar, zorluklar, gerilimler yoga sayesinde belirli bir süre sonra son bulur. Zamanla güvenli ve kararlı bir irade kendini göstermeye başlar. 8 basamaktan oluşan yogada, sistemin tam etkisini göstermesi için yoga hareketleri sisteme uygun şekilde uygulanmalıdır. Yeteri kadar konsantre olunmazsa diğer işlerde olduğu gibi yogada da başarıya ulaşılamaz.

Farklı yoga eğitimleri veren yerler mevcuttur. hangi yoga sistemini seçeceğiniz sizin karakterinize ve beden yapınıza göre değişiklik gösterebilir. 

Yoga 8 basamaktan oluşur. Bunlar şöyle sıralanır:

YAMA – Olumsuzluklardan Arınma
NİYAMA – Olumlulukları Güçlendirme
ASANA – Bedensel Duruş Teknikleri
PRANAYAMA – Solunum ve Enerji Çalışmaları
PRATYAHARA – Duyuların Denetimi
DHARANA – Odaklanma Teknikleri
DHYANA – Meditasyon
SAMADHİ – Evrenle Bütünleşme

Bir önceki yazımız olan Makyajda Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı ? başlıklı yazımızda Beyaz Tene Uygun Fondöten, Cilde Uygun Fondöten ve Cilt Rengine Uygun Fondöten Nasıl Seçilir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ