Makyajda Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı ?

Makyajda Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı ?
Haberi paylaşın...

Makyajda Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı ?

Saç modeli, saç rengi, kıyafet ve daha birçok aksesuar seçiminde olduğu gibi, makyajda fondöten seçimi de oldukça önem taşımaktadır. Özellikle fondöten renk seçimi dikkatli yapılmalıdır.  

fondoten-secimi

Güzel ve yakışan makyajın ana kurallarından birisi cilt rengine uygun fondöteni seçmektir.  ” Cilt rengine uygun fondöten nasıl seçilir ” sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Makyajın kalıcı, pürüzsüz, doğal ve ciltteki kusurları gizlemesi adına makyajda fondöten seçimini doğru yapmak gerekmektedir.

Doğru Fondöten Hangisi?

Yağlı ciltliler; bitkisel ya da mineral yağ içermeyen fondötenleri tercih etmelidirler. Kuru ciltliler; yağlı fondötenleri tercih etmelidirler. Böylelikle cildin yağ dengesi korunur ve makyaj uzun süre bozulmaz. Normal ciltliler; su bazlı fondötenleri kullanmalıdırlar. Cildin doğal dengesini bozmayan bu fondötenlerin, yağ oranı düşük ve su oranı yüksek olmaktadır.

makyaj-fondöten

Makyajda fondöten seçimi, makyajın altın kurallarından bir tanesidir. Güzelliği vurgulamak ve istenilen etkiyi yaratmak adına seçimlere dikkat edilmelidir. Makyaj malzemesi alışverişi keyifli ve zordur. Keyifli kısmı alışverişe çıkmanızdır, bu kadınların vazgeçilmez tutkularından biridir. Aynı zamanda bir çok farklı makyaj malzemesi sizleri karşılar ve içlerinden doğru seçimi yapmak oldukça zordur. Doğru makyaj malzemesi seçimi yapılmazsa sonuçları pek iç açıcı olmaz. Makyaj malzemesi alışverişinde fondöten seçimi çok önemlidir. Bu seçimi yaparken bir kaç detaya dikkat etmelisiniz.

Fondöten rengi,fondöten markası ve cilt tipine uygun fondöten seçimi doğru yapılmalıdır. 

Teninize uygun fondöten rengini bulabilmek için öncelikle cilt renginizi tespit etmeniz gerekir. Gün ışığında cildinizin rengini test edebilirsiniz. Teniniz soluk ve açık renkli ise porselen, pembe ve kırmızı ise pembe, sarı ve altın renginde ise buğday, kahverengi gibi koyu renkler tercih edebilirsiniz.

renk-fondöten

Cilt renginiz ile ilgili en belirgin ipucu bileğinizin iç kısmıdır. Fondöten alışverişlerinizde denemenizi bileğinizin iç kısmına sürerek yapmalısınız. En doğru renk seçimi için denemelere devam etmelisiniz. Cilt renginizden bir ton açık renk ya da bir ton koyu renk fondöten doğal görünüm sağlayacaktır. Cildinizin her noktasında renk dağılımları eşit olmayabilir. Kesin bir etki yaratmak için aynı miktarda fondöteni yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulayınız. Sadece yüz bölgesine fondöten sürmek yerine vücudunuzun diğer bölgelerine de uygulamalısınız.

 

 

Bir önceki yazımız olan Nasıl Hızlı Kilo Verilir? başlıklı yazımızda diyet listesi, Dukan Diyeti ve En Hızlı Kilo Verdiren Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hatice Çetin dedi ki:

    Cilt rengine ve cilt tipine gore sevmek gerçekten önemli…

BİR YORUM YAZ