Renkli Kadınlar

Yüzde yüz ekşi maya ekmekler hobisiydi, işe dönüştü…

Yüzde yüz ekşi maya ekmekler hobisiydi, işe dönüştü…
Haberi paylaşın...

“Yüzde yüz ekşi maya, artisan lezzetler” sloganı ile ekmek üreten iyi1şey markasının kurucusu Serpil Onaran ile markanın oluşumunu ve şu ana kadarki yolculuğunu konuştuk…

iyi1sey markası nasıl doğdu? Marka oluşması öncesinde nasıl bir hazırlık yaptınız?

Ekşi mayalı ekmek yapmayı öğrenmek kendim ve ailem için iyi bir şeyler yapma çabası ile başladı. Annemin “ekmekle ilgili çok kötü söylemler var, kendi ekmeğini yapabilirsin” öğüdü ile daha sağlıklı beslenme isteği ve gerçekten lezzetli özgün yiyeceklere olan merakım beni bu yola itti.

Türkiye’de iken hiç ekmek tüketmediğim halde İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelere gittiğimde bazı ekmekleri keyifle yiyordum. Kendi keyfim ve sağlığım için başlayan bu süreç  öyle bir tutkuya dönüştü ki ulaştığım bu lezzetleri evine, sevdiklerine, sofralarına “iyi bir şey” götürmek için çalışan, buna değer veren herkese ulaştırmak istedim.

Gerçek anlamda bir hobinin işe dönüşmesi yolcuğu bu. Başlangıç noktası ticari kaygılar, yaklaşımlar içermiyor ve markanın değerleri de kendiliğinden oluştu. Dürüst, güvenilir ve ulaşılabilir bir küçük üretici olarak, eski usullerle üretim yapılan, mümkün olan tüm süreçlerin elle ustalıkla   yapıldığı bir işletme burası… Paket kağıtları üzerindeki logolar bile tek tek mühürle elde basılıyor düşünün..

Ürün listenizi belirlerken kriterleriniz neydi, ilk yaptığınız liste değişikliğe uğradı mı, evet ise neden?

Kendi yemediğim hiç bir şeyi üretmiyorum, bunun iki anlamı var, ilki kullandığım malzemelerin kalitesi, diğeri ise lezzetli olması. Anadolu’daki en iyi atalık buğdayları, küçük yerel üreticilerden temin ediyorum. Üretimimizde gerçek süt, tereyağ ve organik yumurta kullanıyoruz, Ürün kalitesinin ve lezzetinin öncelikle malzemeden başladığına ve sağlıklı beslenmenin aynı zamanda lezzetli beslenme olduğuna inanıyorum.

Ürün listemiz benim hem Anadolu’dan hem de farklı ülkelerden sevdiğim tercih ettiğim lezzetleri içeriyor. Her ekmeği ekşi maya ile hazırlamak mümkün  ve ülkemiz tahıl çeşitliliği açısından çok zengin, ezberlerin dışına çıkmak, bir Siyez kadar Karakılçık, Üveyik gibi atalık tohumları kullanmak istiyoruz.

Geleneksel köy, atalık tam buğday ekmekleri ile birlikte Fransız baget, brioche, İtalyan focaccia, Danimarka ve Alman çavdar ekmeklerine de listemizde yer veriyoruz..  Ayrıca doğal şeker kullanarak, kremasız, katkısız, pastane lezzetleri de vazgeçilmezlerimiz… Eski usul çatal ve İtalyan grissini, tahinli çörek ve biscotti, kavala kurabiyesi ile parmesanlı bisküviler listemizde hep birlikte yer alıyor…

İlk listemiz çeşitlenerek yeni lezzetler eklenerek büyüdü ama ilk dönem yaptığımız tüm ekşi maya ekmek ve sağlıklı pastane ürünleri halen listemizde yer alıyor ve sevilerek tüketiliyor…

SÜTLİ EKMEKLE KÖY EKMEĞİNE TALEP DAHA FAZLA

En çok tercih edilen ürünleriniz hangileri? 

Bu dönemde gluten konusundaki hassasiyet ile karabuğday (greçka) ekmeğimiz en çok tercih edilenler arasında Sütlü Ekmek ve Köy Ekmeği de sevilen ürünlerimiz… Grissini, çatal ve şekersiz kurabiyelerimiz ise ilk sıralardaki pastane lezzetleri…

Diğer ekmek üreten markalar arasında sizce farkınız ne?

Gerçek anlamda özenli ve limitli bir üretim yapıyoruz. Büyümek, fazla satmak gibi hedefler yerine tüm ürünlerimizin aynı özen ve sevgi ile üretilmesi önceliğimiz. Sadelik, görsel zarafet, lezzet bizim için çok önemli.

Artisan üretim yapan tüm ekmekçiler işlerini iyi yapıyor. Biz kullandığımız malzeme, teknik ve reçetelerimiz ile kendine özgü tadı, ruhu ve tarzı olan, diğer ekmeklerden ayrışan lezzetler üretmek için uğraşıyoruz…

Listenize yeni eklemeler olacak mı? Ya da yeni bir hedef var mı?

Listemize hem mevsimsel değişiklikler hem de yeni lezzetler ile eklemeler yapıyoruz. Ailece ve dostlarla bir araya gelinen sofraları çok seviyorum. İşte böyle sofralara lezzet ve neşe katacak ekmekten öte yeni ürünler üzerinde çalışıyor ve yakın zamanda sofralara yeni bir keyif olarak sunmak istiyorum.

BİR BAŞKA HAYAT OLMALI DEYİP YOLA ÇIKTIM

Serpil Onaran kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Üniversite; Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik, master, Bilgi Üniversitesi –Sosyal Bilimler Kültür Yönetimi…  20 yılı aşkın bir süre beyaz yakalı bir çalışan olarak ilaç sektöründe farklı pozisyonlarda çalıştım. Son olarak Roche firmasında sürdürdüğüm yöneticilik pozisyonundan kendi isteğimle “bir başka hayat olmalı” diyerek ayrıldım.

Sanat ve yaratıcılık her zaman ilgi alanım oldu, yüksek lisans eğitimi aldığı kültür yönetimi alanında çalışmak istesem de ekşi maya ile uğraşmak ve  hayata “iyi bir şey” sunabilmek daha büyülü geldi. Halen beslendiğim ve zamanımı vermekten keyif aldığım diğer bir alan sanat ve her ne kadar zanaatkar olarak üretsem de yeni özgün ve özgür çalışmalara imkan verdiği için mutfakta/fırında olmak da yaratıcılık anlamında beni çok mutlu ediyor.

Siz de iyi1şey ekmeklerinin tadına bakmak istiyorsanız Beşiktaş’taki dükkandan alabilir, ücretsiz eve servis hizmetinden yararlanabilir, ya da internetten sipariş verebilirsiniz.

www.iyi1sey.com 

instagram: iyi.bir.sey

Bir önceki yazımız olan Marion Cotillard, İspanya'nın ünlü film festivalinde Ömür Boyu Başarı ödülü aldı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ