Ambulans Rallisi Organizasyonunda Tek Türk Hakem: Emel Bozkurt…

Ambulans Rallisi Organizasyonunda Tek Türk Hakem: Emel Bozkurt…
Haberi paylaşın...

Her sene Ambulans Rallisi Rallye Rejviz’e uluslararası hakem olarak katılan Emel Bozkurt, “Dünyanın dört bir yanından gelen ekipler senaryolarla hasta takip ediyor ve puan alıyorlar.  Böyle prestijli bir yarışmaya her sene davet edilmek benim için gerçekten büyük bir onur” diyor

Ambulans Rallisi Rallye Rejviz nedir? Nerede yaplıyor, Ne zaman başladı?

Rally Rejviz her yıl Mayıs ayında Çek Cumhuriyetinde düzenlenen uluslararası katılımlı Avrupa’nın en büyük ve en prestijli  ambulans yarışmasıdır. Ambulans Rallisi denilince hemen herkesin aklına Formula pistinde sirenleri açık yarışan ambulanslar geliyor ama Ralli’nin bununla ilgisi yok.  Yarışmaya katılan ve en az 3 kişiden(3 paramedik veya 1 doktor 2 paramedik) oluşan ekipler,  gerçek mekanlarda oyuncularla oluşturulan kaza ve acil vaka senaryolarına en doğru ve en seri müdahale yaparak uluslararası hakemler tarafından puanlanıyorlar. Yarışmada gündüz ve gece etapları olmak üzere yaklaşık 20 farklı senaryo var. Ekiplerin tıbbı bilgisi yanında, dayanıklılıklarını test eden fiziksel etaplar da var. Zipling ile nehir üzerinde  kaymak ya da 5. Kata iplerle tırmanmak vs gibi.

 

Etkinliğe kaç ekip katılıyor? Her isteyen katılabiliyor mu? Katılma kriterleri var mı? Varsa nelerdir?

Ülkenin kuzeyindeki Kouty bölgesinde düzenlenen bu geleneksel yarışmaya Çek Cumhuriyetinden yerel ekipler dışında  Avusturya, Yunanistan, Almanya ,Hollanda, Danimarka,İsviçre, Slovakya, Polonya, Ukrayna, Belçika, Macaristan, Hırvatistan, Slovenya,İngiltere vs gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra  ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve  Japonya gibi ülkelerden de  ambulans ekipleri katılıyor.

Biraz sen kendinden bahseder misin ve bu organizasyona nasıl dahil oldun?

İzmir 112 Acil Hizmetlerinde hemşire olarak çalışıyorum. Aynı zamanda Amerikan Edebiyatı mezunuyum. Damarlarında gezme virüsü taşıyan birisi olarak nöbetlerimden arta kalan zamanı dil bilmenin de avantajıyla görmediğim coğrafyaları keşfederek değerlendirmeye çalışıyorum. Şimdiye dek 3 kıta, yaklaşık 20 ülke gezdim, umarım bu sayı her geçen yıl daha da katlanacak.

2010 yılında İzmir’de düzenlenen Uluslararası Ege Ambulans rallisinde  tercüman  görevliydim. Maalesef bu güzel organizasyonun devamı gelmedi. Burada tanıştığım Çek Ambulans ekibi beni kendi ülkelerine davet ederek Rally Rejviz’e katılmamı istediler  ve 2011 yılından beri her sene düzenli olarak yarışmaya uluslararası hakem olarak katılıyorum. Böyle prestijli bir yarışmaya her sene davet edilmek benim için gerçekten büyük bir onur.

 

Türkiye’den etkinliğe katılım nasıl?

İlk yıllarda İzmir’den ve Ankara’dan yarışmaya katılan ambulans ekipleri vardı ancak ne yazık ki son 4 yıldır Türkiye’den sadece Bolu ekibi var Türkiye’yi temsilen..  Amerika’dan bile ikişer ekibin katıldığı bu organizasyona Türkiye’nin ilgi göstermemesi üzücü. Oysaki Türkiye katılan çoğu ülkeden Acil Yardım Hizmetleri konusunda çok daha ileride. Ayrıca ne yazık ki ülkemiz hakkında hala var olan olumsuz önyargıların kırılması adına büyük bir şans bu uluslararası platform…

Her yıl soruyorlar bana İzmir’den ekip gelecek mi diye daha önce İzmir’de bulundukları ve çok sevdikleri için… Ancak ne yazık ki İzmir’den bir ekip çıkamıyor. Bunun yönetimsel nedenleri dışında maddi sebepleri de var tabi. Yarışmaya belli bir katılım ücreti var, sponsorunuz yoksa bu para cebinizden çıkıyor, Sağlık Bakanlığı masrafları karşılamıyor ne yazık ki. Ben şimdiye dek hep kendi imkanlarımla katıldım.

Bu yıl da yarışmaya katılacak mısın?

Bu organizasyon sadece bir yarışma olmasının ötesinde, kültürel bir platform aynı zamanda; sınırların kalktığı küçük bir dünya. Profesyonel deneyimlerin paylaşılmasının yanı sıra kültürel olarak da kaynaşılıyor. Herkes kendi ülkesinden minik hediyelerle birbirini onurlandırıyor; Yunanlılar bir sene sirtaki danslarıyla herkesi coşturmuşlardı. Ben nazar boncuğu ve lokum kotamı doldurdum, bu sene ne götüreceğimi bilmiyorum… Bu sene demişken yarışma 23-27 Mayıs 2018’de… Umarım o zamana kadar bir sponsor bulup, planlamamı daha keyifle yapabilirim.

Bir önceki yazımız olan Mutlu Olmak İçin Enerji Vampirlerini Hayatından Çıkar! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ