Renkli Kadınlar

Az Uyumanın Zararları

Az Uyumanın Zararları
Haberi paylaşın...

Uyumak, yeryüzündeki tüm canlılar için ortak olan bir ihtiyaçtır. Günlük aktiviteler için gerekli enerji, düzenli uyku ve dinlenmekle sağlanır. Diğer yandan, her şeyin olduğu gibi, uykunun da fazlası zararlıdır. Aynı şekilde, az uyumak da daha çeşitli sıkıntılara yol açmaktadır.

Günde 4 veya 5 Saat Uyku Yeterli Mi?

Uyku ihtiyacı yaş gruplarına göre değişiklik gösterir. Bebek ve çocukların gelişmek için daha uzun süreli uykuya ihtiyaçları vardır. Kaç saat uyku dinç tutar konusunda yapılan araştırmalar, yetişkin bireylerin sağlıklı ve dinç kalmak için en az 7 saat ve en fazla 9 saat uyuması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle günde 4 veya 5 saat uykunun yeterli olduğu söylenemez.

Az Uyumanın Sağlığa Etkileri

Az uyumak, kişide tepkisizliğe neden olabilir. Sadece bir gece bile az uyumak, motor becerileri zayıflatabilir. Bu durumda, olaylar karşısında verilecek olan refleksler gecikebilir. Ayrıca zihinsel olarak dinlenme ve onarılma tamamlanmadığı için fazla duygusal veyahut hiç duygu içermeyen davranışlarda bulunulabilir.

Az uyumak; zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak sarsıcı etkiler yaratabilir. Özellikle hastalıklarla mücadelede, direncin düşmesinin en büyük nedenlerinden biri az uyumaktır. Az uyumanın sağlığa diğr etkileri ise aşağıdaki gibidir:

  • Bağışıklık sisteminin işleyişine zarar verir
  • Kalp hastalığı riskini yükseltebilir
  • Obezite riskini arttırır
  • Zihni yorgun bırakacağı için kronik hastalıkları tetikler
  • Uyku döngüsünü tamamlayamayan beden, tüketilen besinlerden yeterince faydalanamaz.

Günümüzde özellikle çalışan kişiler, uyku düzeninin sağlaması konusunda zorluk yaşamaktadırlar. Fakat sağlıklı beden ve psikolojinin en büyük düşmanı az uyumaktır. Yetişkin kişiler, günde ortalama 7-9 saat düzenli uyuyarak, sağlıklarını koruyabilirler.

Bir önceki yazımız olan Anne adaylarına sağlıklı beslenme önerileri başlıklı yazımızda Anne, Beslenme ve Çatlaklar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ