Renkli Kadınlar

Baba-kız Ayral’lardan Özel Paris Turları!

Baba-kız Ayral’lardan Özel Paris Turları!
Haberi paylaşın...

20 yıldır Paris’te yaşayan ve şehir hakkında bugüne kadar 3 kitap yazan, aynı zamanda Paris Turları düzenleyen Cüneyt Ayral, gezilerine kızı Roxanne Ayral ile devam ediyor. Pera Müzesi’nde izlenen “Duvarların Dili” street art- graffiti sergisinin küratörlüğünü de yapmış olan Roxane Ayral şimdi babası ile Paris’in street art ve graffiti stokunu gezdiriyor.

 

Son yıllarda Paris’e gitmek isteyenler şehirle ilgili kitap aldıklarında da internette arama yaptıklarında karşılarına aynı isim çıkıyor: Cüneyt Ayral.

Cüneyt Ayral, son 20 yıldır ailesiyle Fransa’da yaşayan, kitap yazan, gazetelerde yazı yazan bir kültür adamı. Bu özelliklerine bir de yıllar içinde Özel Paris Turları’nı  ekleyen Cüneyt Ayral, turlarına sürekli yenilikler ekliyor. Ayral, turlarına katılmak isteyenleri şimdi de kızı Roxanne Ayral ile Paris’i gezdiriyor.

Cüneyt Ayral: Bizim Roxane ile bir adetimiz var. Her yaptığımız işin önünde selfie çekiyoruz.

Roxanne Ayral, Street art / Graffiti küratörü. Roxanne Ayral ile babası Cüneyt Ayral, turlarında Paris sokaklarındaki sanatın izini sürüyorlar. Baba kız ayrıca “Slow Tour” diye adlandırılan ve yürüyerek yapılan Paris Turları düzenliyorlar ve turları sırasında “art therapy” yani sanat terapisi yapıyorlar.

Oğlak Yayınları’ndan çıkan Benim Paris’im dışında Ayral’ın Paris Notları 1 ve 2 ile bir de Paris sokaklarını da anlattığı bir romanı var.

Cüneyt Ayral, turlarını şöyle tanımlıyor: “Fransa’nın çeşitli yörelerinde geçen 20 yıllık yaşamın sonucunda pek çok ilginç yer keşfettim. Paris ile olan ilişkim ise 45 yılı bulmuş. Son yayımlanan kitabım “Benim Paris’im” in ulaştığı beğeni sonucunda gelen istekler üzerine düzenlemeye başladığım turlar şunlar:

  • Farklı Paris Turları, yürüyüşleri
  • İki ayrı Provence gezisi
  • Fransız Rivierası(Côte d’Azur) gezisi
  • Lyon ve yakın çevresi gezisi

 

 

Cüneyt Ayral’ın küçük kızı Dilara Kutay da ekibin içinde. Dilara Kutay, ikinci baskısı yapılan “Benim Paris’im kitabının fotoğraflarını çekti ve bazı Paris turlarında babasının asistanlığını yapıyor.

Roxane Ayral kimdir?

Roxane Ayral, 31 yaşında, Paris-Urla arasında yaşıyor. Paris’te 10 Türk Sanatçı sergisinin ve Koray Erkaya Don’t Tell Mamma sergisini,  Pera Müzesinde DUVARLARIN DİLİ Street art ve graffiti Uluslararası Sergisi ve Topkapı Sarayı’nda 1+4+5+3=13 İstanbul Bir Maceradır sergisinin küratörlüğünü yaptı.

Cüneyt Ayral Kimdir?

1954 yılında İstanbul’da doğdu, orta ve yükseköğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra yeniden İstanbul’a döndü, gazeteciliğinin yanı sıra reklam yazarlığı yaptı. Yirmi yıl süreyle sanayicilik yaptı ve Türkiye’de kadın iç giyim sektörünün gelişmesinde kilit rol oynadı. 1997 yılında Fransa’ya yerleşti, o tarihten bu yana Fransa’da çeşitli şehirlerde yaşadı. Halen Paris’te yaşıyor.

AFSAD Ankara Fotograf Sanatçıları derneğinin kurucu genel sekreterliğini üstlendi. Beş yıl süreyle İstanbul için bir gazete yayınladı. Şiirleri ve öyküleri çeşitli dergilerde yayınlandı, 25’i aşkın kitap yazdı. Kanal6, TRT2 TV ve Biz TV’de İstanbul, kültür, sanat ve yemek programları yaptı ve sundu. TRT radyolarında 70’li yıllarda pek çok programa imza attı. Üç çocuk babası olan Cüneyt Ayral İngilizce, Almanca ve Fransızca biliyor.

 

Bir önceki yazımız olan En Uygun Fiyata Uçmanın 5 Yolu! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ